Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína pěkně vyměkla a to je dobře

Čína pěkně vyměkla a to je dobře

30.09.2015 17:35

Čína je na tom už nějaký čas tak trochu jako alkoholik, který se snaží zbavit se své závislosti. Při opakujících se krizích by mu momentální úlevu mohla přinést sklenička něčeho tvrdého, jeho celkovou snahu o vyproštění se ze závislosti by ale každý podobný krok podkopával. Čína se podobným způsobem snaží vymanit ze závislosti na investicích do všeho možného. Také se tedy snaží o posun od „tvrdého“ (investic, oceli, betonu, atd.) k „měkkému“ (spotřebě, službám).

Následující dva grafy ukazují, že přes všechny excesy na akciovém trhu a balancování na hraně se Číně v principu daří. Jinak řečeno, Čína nám docela hezky měkne. První obrázek totiž jasně ukazuje, jak po roce 2012 prudce klesá podíl průmyslu na HDP a naopak prudce roste podíl služeb:

Čína měkká 1.png

První graf také přirozeně vypráví podstatnou část příběhu komoditních trhů současnosti a ekonomik typu Brazílie. Na obojí doléhá dvojí tlak – pokles tempa růstu čínské ekonomiky a zároveň její posun ke službám, které tolik „tvrdých“ vstupů nepotřebují.

Druhý graf se věnuje čínské spotřebě a míře úspor. Jak bylo naznačeno, Čína se potřebuje postavit na vlastní spotřební nohy. Můžeme to vnímat i tak, že si musí začít užívat spotřební plody své dřívější práce, respektive investic. Pokud by se tak nestalo, ona práce by vyšla vniveč. Může to znít paradoxně, ale jen vyšší konzum zabrání tomu, aby se Čína posunula za hranu nadějí na měkká přistání.

Na počátku osmdesátých let se podíl čínské spotřeby na HDP pohyboval mezi 50 – 55 %. Postupně ale klesal a v roce 2010 dosáhl cca 37 %. Zrcadlově s tím se vyvíjely úspory – ty naopak kolem roku 2010 dosáhly maxima. Pak nastal potřebný obrat, úspory se vydaly směrem dolů a spotřeba nahoru. Směr je tedy bezpochyby dobrý. Je tu otázka rychlosti – toho, zda stačí na zabránění tvrdšímu přistání.


Čína měkká 2.png

Podíl spotřeby na produktu v USA se blíží 70 %, tedy téměř dvojnásobku současného čínského standardu. Spojené státy jsou ale spotřební velmocí, v globální ekonomice fungují dokonce jako „spotřebitel poslední instance“. Pokud to nevede ke vzniku významných vnějších nerovnováh (jako před rokem 2008), jde „spolehlivá“ domácí poptávka jednoznačně pozitivní jev. Někdy se hovoří o potravinové, či energetické soběstačnosti, ale z hlediska makroekonomického vývoje je minimálně stejně důležitá spotřební soběstačnost. Že to vyžaduje trávení víkendů v supermarketech je už jiná úroveň diskuse.

Čína úspěšně měkne a to je dobře. Takový vývoj by měl znamenat snížení jejích vnitřních nerovnováh i těch globálních. V neposlední řadě se toto měknutí promítá do nižších cen komodit a tento vývoj je ve své podstatě pozitivním nabídkovým šokem pro všechny země, které jsou na nákupu/dovozu komodit nějakým způsobem závislé. Jedno velké „ale“ tu nicméně najdeme. Je to ona rychlost měknutí.

A důležité je mít na paměti i následující: Měknutí sebou téměř nevyhnutelně přinese pomalejší celkový růst. Jinak řečeno, dobrý scénář pojící se s rychlejším tempem růstu čínské ekonomiky neexistuje. Je tu jen možnost dobrého poklesu tempa růstu (měknutí), či špatného poklesu – snaha o ždímání stimulačních investic za únosnou hranici a následný kolaps.


Čtěte více:

Project Syndicate: Směřování k ryzí Hospodářské a měnové unii?
30.09.2015 15:00
Od doby, kdy byla vytvořena evropská Hospodářská a měnová unie (HMU), ...
ADP: Firmy v USA stále nabírají zaměstnance solidním tempem
30.09.2015 14:22
Zaměstnanost v soukromém sektoru americké ekonomiky se dál zlepšuje so...

Váš názor
  • to není nic překvapivého.....
    30.09.2015 23:37

    Po dobrém výkonu se většinou vyměkne. Kam na to ty pisálkové z Patrije chodí. Mně se to běžně stává dvakrát až třikrát týdně.
    zvrhlík
Aktuální komentáře
19.09.2024
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů