Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erdogan varoval Moskvu kvůli narušování vzdušného prostoru

Erdogan varoval Moskvu kvůli narušování vzdušného prostoru

08.10.2015 12:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, znepokojený ruským narušováním tureckého vzdušného prostoru při bojích v Sýrii, varoval Moskvu před následky jejího chování. Turecko odebírá většinu plynu z Ruska, jak ale Erdogan nyní uvedl, jsou prý i jiné země, od kterých ho může Ankara získávat. Prezident to řekl v rozhovoru s tureckými novináři během letu na oficiální návštěvu Japonska.

Ruská letadla narušila o víkendu dvakrát turecký vzdušný prostor během operací, které podnikají v Sýrii. Turecká armáda rovněž oznámila, že raketové systémy umístěné v Sýrii ohrožovaly osm tureckých letounů F-16, které byly vyslány na kontrolní misi podél turecko-syrských hranic.

"Současnou situaci nemůžeme akceptovat. Ruská vysvětlení týkající se narušení vzdušného prostoru nejsou přesvědčivá," prohlásil Erdogan.

Jak uvedla agentura Reuters, Rusko je největším dodavatelem plynu do Turecka. Ankara si od Moskvy kupuje 28 až 30 miliard metrů krychlových zemního plynu z celkového počtu 50 miliard metrů krychlových, které každý rok potřebuje. Zbytek plynu získává z Ázerbájdžánu a Íránu, malé množství by měla mít i z Turkmenistánu.

Turecko rovněž v roce 2013 povolilo ruské státní společnosti Rosatom, aby v zemi postavila první jadernou elektrárnu. Datum zahájení stavby zatím ale nebylo stanoveno.

Erdogan nyní uvedl, že ho ruská intervence v Sýrii rozladila. Zatím ale nemá v plánu promluvit si o tom přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Toto jsou věci, nad kterými by se Rusko mělo zamyslet: jestliže Rusové nepostaví jadernou elektrárnu Akkuyu, přijde někdo jiný a udělá to," řekl turecký prezident. "Jsme odběratelem číslo jedna, pokud jde o zemní plyn z Ruska. Ztratit Turecko by pro Rusko znamenalo vážnou ztrátu. Jestli to bude nutné, Turecko může získat plyn z mnoha různých míst," dodal. Ruské úřady zatím na jeho vyjádření nijak nereagovaly, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: Reuters, ČTK


Čtěte více:

Tsipras získal v řeckém parlamentu důvěru
08.10.2015 11:07
Řecký parlament dnes vyslovil důvěru vládě staronového premiéra Alexis...
Saúdové mohou potopit globální ekonomiku i akciové trhy
08.10.2015 11:00
Pokud by došlo k prudkému růstu cen ropy na úroveň 70 – 80 dolarů za...
Evropa hledá směr, daří se automobilkám
08.10.2015 10:38
Evropské akciové indexy se na počátku obchodování pohybují nerozhodně ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data