Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - ECB poslala euro do kolen

Rozbřesk - ECB poslala euro do kolen

23.10.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Evropská centrální banka na svém včerejším zasedání euru doslova “podrazila” nohy. Eurodolar se propadl po tiskové konferenci z okolí 1,13 až do blízkosti 1,11 EUR/USD - euro jinými slovy během několika hodin ztratilo více než 2 %. A není se čemu divit. Mario Draghi včera těžko mohl být větší holubicí.

Zdůrazňoval prakticky výhradně proti-inflační rizika a předestřel, že na prosincovém zasedání se ECB bude vážně zabývat změnou nastavení měnové politiky. Pro další měnovou expanzi má podle Draghiho celou paletu nástrojů od navýšení QE po další pokles sazeb. Nejpravděpodobnější je ale podle nás stále kombinace natažení QE za horizont září 2016 a navýšení měsíčního tisku peněz (z dnešních zhruba 60 mld eur). Další snížení úrokové sazby je méně pravděpodobné a pokud by k němu mělo dojít, bude asi jenom kosmetické. I když další uvolnění měnové politiky (ať už bude vypadat jakkoliv) není v tuto chvíli “hotovou věcí”, šance prosincového zásahu ECB jsou vysoké. Zvlášť pokud se americký Fed rozhodne, že odloží první růst svých sazeb do příštího roku.

Co by takový krok ECB znamenal pro střední Evropu? Pro většinu středoevropských aktiv (měn, dluhopisů) od Polska po Maďarsko by měl být automaticky pozitivní - levnější eura za jinak nezměněných podmínek zpravidla zesilují příliv peněz do regionu. V Polsku ale v nejbližších dnech i týdnech pravděpodobně hlavním motorem pohybů zůstane nakonec politika - trhy budou s napětím sledovat výsledek víkendových voleb a především povolební vyjednávání. Situace je také o něco komplikovanější v Česku. Za normálních podmínek by byla výraznější měnová expanze ECB vstupenkou k ziskům koruny. V dnešní době ale může takový krok vyvolat pravý opak. Na Příkopech si ho totiž ČNB může vzít jako další důvod, proč oddálit exit z intervenčního režimu a natáhnout tak “éru slabé koruny”.

Region - forex
Včerejší zasedání ECB vyznělo z pohledu trhů nad očekávání holubičím způsobem, což se projevilo i v regionu. Zlotý s forintem vůči společné měně posílily o 0,4 %. Z jejich pohledu je to jednoznačně pozitivní zpráva. Koruna příliš prostoru pro posílení neměla a prakticky přešlapovala na místě. Holubičí komentáře ECB, které vyplývají zejména z kumulace vnějších protiinflačních rizik, navíc v jejím případě výrazně zvyšují riziko prodloužení intervenčního za horizont roku 2016. ČNB bude mít možnost na kroky ECB reagovat již za dva týdny (zasedání spojené s projednáváním nové prognózy bude 5. listopadu).

Hlavním tématem nadcházejícího víkendu jsou polské parlamentní volby (neděle). Pravděpodobnost, že z pohledu trhů méně přátelská strana Právo a spravedlnost bude sama sestavovat vládu, není rozhodně malá. I přes včerejší “akci” ECB zlotý v posledních pěti dnech ztratil vůči euru asi 0,8 a nervózní trhy patrně zůstanou nejen dnes, ale i ve dnech po volbách.

Dluhopisy
Výstupy ze včerejšího zasedání ECB podpořily ceny dluhopisů napříč zeměmi i splatnostmi. Zatímco španělský a italský desetiletý výnos se propadl o 16 bps, tak německý a francouzský klesal asi polovičním tempem. Výnos desetiletého bundu se dostal poprvé od konce května na hranici 0,5 %. Dvouletý německý výnos poklesl na nová historická minima poté, co šéf ECB Draghi hovořil i o možném snížení úrokových sazeb (depozitní sazby ECB) hlouběji do záporu. Na zasedání ECB reagovaly i regionální vládní dluhopisy, jejichž výnosy rovněž klesaly. Kromě toho zesílily i sázky na snižování oficiálních úrokových sazeb a například v Polsku trh v závěru dne opět sázel na pokles sazeb o 25 bps v šesti až dvanáctiměsíčním horizontu.

Komodity
Prvotní reakce cen ropy na zasedání ECB byla negativní a vyplývala spíše z výrazného posilování amerického dolaru. Z pohledu celého dne však ropa uzavřela mírně výše a dnes ráno ji kromě včerejší ECB (spotřeba ropy v Evropě by letos mohla po dlouhé době mírně vzrůst) povzbuzují dobrá data z Japonska v podobě bleskového odhadu podnikatelské nálady za říjen. Cena měsíčního kontraktu však roste opět pouze mírně a pohybuje se kolem 48,5 USD/barel.

Cena hliníku se naopak poprvé od června 2009 pohybuje pod 1500 USD/t. Stále platí, že za prudkým poklesem cen v letošním roce stojí zejména překvapivý vývoj v Číně. Kromě slabšího růstu poptávky jde zejména o prudký nárůst produkce (v prvních 9 měsících meziročně o 12 %).


Čtěte více:

ECB byla motorem, výsledky palivem dnešního růstu
22.10.2015 22:08
Pozitivní náladu na amerických akciových trzích dnes jednoznačně určov...
Globální akciová rallye nahrála vývoji v Asii
23.10.2015 8:08
Dozvuky prohlášení Evropské centrální banky k dalšímu možnému využit...
Akcie Microsoft letí vzhůru (+8 %), kvartální čísla překvapila
23.10.2015 8:17
Výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2016 včera po uzavření ame...

Váš názor
  • Zoufalci
    23.10.2015 10:03

    jediné k čemu ECB a FED přispívají je zvětšování bublin a odkládání řešení skutečných potíží ekonomik stale do budoucnosti s naivní představou, že později řešení bude levnější a jednodušší, jenže opak je pravdou, takže shortu zdar, jen to správné načasování :o)))
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data