Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IS se prý naučil těžit ropu a dokáže ji stále i prodat

IS se prý naučil těžit ropu a dokáže ji stále i prodat

23.10.2015 12:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Radikální organizace Islámský stát (IS) si prodejem ropy z polí v severní Sýrii a Iráku přijde měsíčně na 50 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Podle odborníků, které oslovila agentura AP, se IS podařilo získat experty i potřebnou techniku za zahraničí, takže ropné příjmy zůstávají vysoké a umožňují radikálům udržet se na dobytém území.

USA se snaží odříznout IS od této pomoci. Vyjednávají s vládami, aby zastavily dovoz techniky do severní Sýrie, kam se z Turecka dostává zařízení pro těžbu, úpravu i transport ropy. Americký znalec situace AP sdělil, že IS těžbu ropy technicky zvládá stále úspěšněji, což skupině umožňuje zpomalovat důsledek ztrát, které jí působí koaliční nálety.

Několik iráckých odborníků nezávisle na sobě uvedlo, že IS prodává barel ropy za 35 dolarů, ale také jen za deset, zatímco na legálním trhu se za ni platí skoro 50 dolarů. Pašeráci ji pak prodávají prostředníkům v Turecku. Z obav před zničením při náletu už není ropa přepravována velkými cisternami, ale menšími zásobníky.

V Sýrii IS denně těží 30.000 barelů ropy, v Iráku kolem 10.000 až 20.000 barelů. Podle iráckého poslance a bývalého ministra ropného průmyslu Ibráhíma Bahr Ulúma se v Iráku těží hlavně v blízkosti Mosulu. Zatímco syrská ropa se pašuje do Turecka a tam prodává prostředníkům, irácká se údajně převáží do Sýrie, kde IS provozuje rafinérie, aby mohl prodávat ropné produkty.

IS vyhlásil na obsazeném území chalífát s vlastní správou. Jeho úřad, který je obdobou ministerstva financí, tvrdí, že v dubnu skupina za ropu jen v Sýrii získala 46,7 milionu dolarů. V Sýrii údajně IS kontroluje 253 ropných vrtů a těží se na 161 z nich. Pracuje tam 275 inženýrů a přes 1100 dělníků.

Úřad tureckého premiéra oznámil, že Turecko zpřísnilo dohled na hranici a brání pašování ropy. Od roku 2011 prý Turci zadrželi 5,5 milionu litrů ropy a na konci září zachytili 3319 pašeráckých zásilek.

Ačkoliv iráčtí představitelé tvrdí, že část ropy se pašuje také přes irácký Kurdistán, kurdské vedení to popírá. Člen parlamentu iráckého Kurdistánu Alí Hamá Sálih řekl, že o tom neexistují důkazy. Přiznává však, že se v Kurdistánu obchoduje s jinými komoditami pocházejícími od IS. Nedávno prý tam bylo zatčeno 15 lidí podezíraných z obchodování s radikály. Jsou mezi nimi vojáci i podnikatelé.

Rusko začalo bombardovat radikály v Sýrii 30. září a ani při jednom z ruských útoků nebyla zasažena ropná infrastruktura. Nálety koalice, které velí USA, na ni cílily jen několikrát. Úspěšnější v tomto smyslu byly útoky v Iráku, kde se IS kvůli nim musel stáhnout z hlavních ropných polí u Kirkúku. Ze strachu z amerického náletu IS netěží ani na velkém nalezišti u severoiráckého Sindžáru. Posílá tam pouze nepravidelně dělníky, kteří rychle načerpají ropu a odjedou.

IS provozuje malé rafinérie zřízené na mobilních přívěsech. Jejich produkce je určena hlavně pro domácí potřebu. Za přísných bezpečnostních opatření k nim IS vozí turecký a kurdský personál a zaměstnává rovněž lidi z iráckých státních ropných společností. Iráčtí inženýři si podle iráckého odborníka na problematiku IS Hášima Hášimího mohu za den vydělat 300 dolarů a pokud řeší technický problém, pak až 1000 dolarů. V IS je podle irácké tajné služby za operace s ropou odpovědný muž identifikovaný jako Hadží Dijáa. Právě on organizuje práci inženýrů z Turecka a Kurdistánu.

Peníze za ropu prý vybírají v Istanbulu a Ankaře členky IS, protože se předpokládá, že ženy přitahují méně pozornosti. Hotovost je pak dopravena do Sýrie a Iráku.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2015 - Akcie
23.10.2015 11:00
Aktualizaci investičního výhledu Patria po ukončeném 3Q15 dnes zakončí...
Evropa druhý den roste, Cable & Wireless Communications +9 %
23.10.2015 11:06
Evropské akciové trhy posilují druhým dnem v řadě, když se aktuálně po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2024
14:26Evropští obchodníci s plynem nakupují opce kvůli obavám z dodávek v zimě
8:29Víkendář: Kde budou akcie na konci letošního roku?
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data