Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Itálie prodala podíl ve státní poště za 3,4 miliardy eur

    Itálie prodala podíl ve státní poště za 3,4 miliardy eur

    23.10.2015 15:12
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Italská vláda získá z prodeje menšinového podílu v poštovní společnosti Poste Italiane na burze 3,4 miliardy eur. Primární nabídka akcií pošty, která je největší privatizací v Itálii za poslední desetiletí, ohodnocuje celý podnik na 8,8 miliardy eur, sdělila dnes vláda. Prodej akcií pošty podle ní dopadl úspěšně a ukázal, že investoři zemi důvěřují.

    Vláda prodává zhruba 38 procent akcií Poste Italiane a zisk z prodeje hodlá použít na snížení dluhu. S akciemi se začne obchodovat na milánské burze 27. října.

    Vláda určila emisní cenu akcií pošty na 6,75 eura, což bylo uprostřed předem stanoveného orientačního rozpětí. "Transakce byla úspěšná, investoři objednali trojnásobek nabídky... Přitáhla jak velké, tak drobné investory z celého světa," uvedl na tiskové konferenci ministr hospodářství Pier Carlo Padoan. Dodal, že prodej akcií Poste Italiane připravil příznivé podmínky pro dílčí privatizaci dalších státních podniků - řízení letového provozu Enav a železniční společnosti Ferrovie dello Stato.

    Poste Italiane, 153 let stará instituce, je dlouhou dobu synonymem neefektivnosti veřejného sektoru. Společnost vyrostla v konglomerát, na jehož příjmech měly loni podíl 85 procent pojišťovací a finanční služby a pouhých 15 procent poštovní služby. Doručování zásilek kleslo kvůli konkurenci elektronických komunikací, pošta ale využila ztráty důvěry veřejnosti v bankovní sektor v době globální finanční krize.

    Na spořících účtech, běžných účtech a pojišťovacích produktech pošty je uloženo 460 miliard eur, což je více, než mají třetí a čtvrtá největší banka v Itálii dohromady. Její síť 13.000 poboček je téměř trojnásobná proti pobočkové síti italské bankovní jedničky Intesa Sanpaolo. Se 142.000 zaměstnanci je pošta největším zaměstnavatelem v zemi.

    Nabídka akcií poštovní společnosti je důležitou součástí plánu premiéra Mattea Renziho, který se rozhodl oživit prodej státního majetku, aby snížil obrovský veřejný dluh v objemu 2,2 bilionu eur. Renzi potřebuje ukázat Evropské komisi, že se snižováním dluhu a modernizací ekonomiky to myslí vážně, uvedla agentura Reuters.

    Zdroj: ČTK




    Čtěte více:

    Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2015 - Akcie
    23.10.2015 11:00
    Aktualizaci investičního výhledu Patria po ukončeném 3Q15 dnes zakončí...
    Abbvie ztrácí kvůli problémům s léky na žloutenku (komentář analytika)
    23.10.2015 13:07
    Akcie Abbvie včera ztratily 10 %. Reagovaly tak na zprávu, že sedm pac...
    Procter & Gamble v 1Q  s lepším než očekávaným ziskem na akcii, tržby klesly
    23.10.2015 13:12
    Americká společnost Procter & Gamble zastřešující portfolio značek jak...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard
    9:28Alibaba v Hongkongu prodala akcie v rekordní sekundární emisi
    8:50Rozbřesk: Prognóze ministerstva financí by slušel i alternativní scénář
    8:29Nvidia zdražuje, ropa zlevňuje. Dluhopisy Republiky znovu v nabídce  
    6:07Umělá inteligence a boom bez pracovních míst?
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board