Tento týden, konkrétně v úterý po uzavření americké seance, dojde i na dalšího giganta co se zveřejňování svých čtvrtletních výsledků týče. Tou společností bude v tomto případě (DIP).
Zvěsti a řeči se nesou v duchu obav z toho, že by mohl poprvé ve své historii ohlásit pokles svých prodejů v meziročním srovnání. Telefon iPhone se stal naprostým trhákem společnosti a v posledním reportovaném čtvrtletí tvořily tržby iPhone 63,2 % veškerých tržeb. Dokonce v třech měsících končících koncem prosince společnost vykázala ty největší tržby ze všech amerických firem vůbec.
Po vyprchání první euforie, bylo těm nejbystřejším jasné, že bude těžké taková čísla zopakovat. Aktuální konsensuální očekávání analytiků pro celkové tržby je na úrovni 51,02 mld. USD, pokud by to tak dopadlo, tak se budeme bavit o 21,1 % meziročním nárůstu celkových tržeb. Samotný je spíše konzervativnější ve svém odhadu - v reportu o výsledcích za 3Q15 uvedl, že další kvartál by měl dosáhnout tržeb 41 až 51 mld. USD.
Analytici jsou konzervativnější co se objemu prodaných telefonů týče. Očekávají, že růst jejich prodejů z dvouciferných čísel může v následujících několik kvartálech klesnou na jednociferný růst. Nicméně indikátorem, že se skutečně něco může odehrávat jsou samotní analytici . Ti sami řekli, že je možné, že poprvé od uvedení produktu na trh uvidíme meziroční pokles v prodejích.
Je tak možné, že ceny kolem 110 USD za jednu akcii mohou být zapříčiněny právě zprávami o horším výkonu iPhonů. Většinou rizikový investoři, kteří rychle převrstvují svá portfolia, nemohli ignorovat sílící obavy o růst prodejů klíčového zařízení firmy a tak začali opouštět pozice, čím vytvořili prodejní tlak, který tak udržel cenu relativně nízko, když od února do konce července jsme běžně viděli akcii mezi cenou 120 - 130 USD. Konsensuální 12měsíční cílová cena přitom podle údajů Bloomberg je 147,93 USD za jednu akcii, když aktuální cena je cca. 116 USD. Akcie sice vyjela v pátek k 118 USD díky lepšímu odhadu růstu prodejů iPhone banky pro příští rok, uvádějící jako důvody průzkumy mezi spotřebiteli v USA a v Číně. Dnes však ztrácí zpět nabrané zisky.
Muselo to přijít a není to poprvé
Na druhou stranu je třeba se podívat na to, že to nebude poprvé co se dostane růst prodejů iPhonů v meziročním srovnání někam blíže intervalu 5 - 10 %, kde setrval po určitou dobu v polovině roku 2014 také na obdobných hodnotách.
Navíc popularita produktů se nerodila přes noc, tudíž se dá očekávat, že i kdyby prodeje iPhonů resp. jejich růst výrazně oslabil, bude to mít dočasný efekt na cenu akcie, ale z dlouhodobého hlediska je to spíše epizodní záležitost. Společnost je skvěle kapitalizovaná, s obrovským objemem hotovosti na účtech, skvělým vedením a velmi věrnou základnou svých uživatelů, která neustále roste. Započítáme-li teprve rostoucí penetraci zařízení v populačně nejsilnější ekonomice světa, mělo by dlouhodobým investorům být zcela jasné, že se jedná o jednu bitvu z celé války.
Na druhou stranu tyto spekulace oživily diskuze o tom, jaký produkt se stane další dojnou krávou . Může to být iPad Pro ruku v ruce s aplikacemi pro korporátní klienty nebo to bude až iCar ?
Akcie aktuálně dnešní den zatím obchoduje na 116,05 USD.

Zdroj: Bloomberg, FT, Finance