Aktualizováno Zboží dlouhodobé spotřeby se v zámoří za září objednalo méně než v předchozím měsíci a to o 1,2 procenta. Tento výsledek je sice mírně lepší než konsensus (-1,5 % agentura BBG), avšak revize za srpen byla výrazně zhoršena na finálních minus 3 %.

Ani pohled na méně volatilní objednávky, očištěné o dopravní prostředky, nepřináší žádné dobré zprávy - objednávek v září o 0,4 % ubylo (viz graf), přičemž trh čekal stagnaci. Po vyjmutí vojenských dodávek se celkové objednávky snížily o rovná 2 procenta, přičemž samotnému segmentu vojenských zakázek se v září dařilo, posílil o 12,3 %. Ostatní sektory však registrují proti srpnu ztráty, objednávky kapitálového zboží spadly o 5,6 %, důležitá doprava hlásí pokles o 2,9 %, počítače a elektronika -0,6 %, objednávky strojů odepisují 1,3 %, objednávky surového materiálu klesají o 2,9 %.
Ještě průkaznější pohled na slábnoucí americký průmysl/poptávku přináší meziroční srovnání, podle kterého ubylo celkových objednávek o 3,6 %, bez dopravních prostředků se pokles prohloubil na minus 5,8 %. Výrazný y/y propad přináší září na úrovni objednávek kapitálového zboží (-11,9 %), což je špatná zpráva pro investice a tudíž i budoucí růst.
Dnešní data potvrzují zhoršující se kondici amerického průmyslu na celostátní úrovni, což indikovaly už regionální průzkumy aktivity. Zářiová zpráva poukazuje na nižší objednávky v drtivé většině sektorů, což negativní vyznění dnešních čísel podtrhuje. Pokles objednávek tak zvyšuje riziko dalšího zpomalení průmyslu v 4Q a současně podporuje scénář odložení růstu sazeb Fedu až do příštího roku (jedním z faktorů poklesu objednávek je silný dolar a brzký úrokový hike by situaci jen zhoršil).
Dolar po zveřejnění dat mírně oslabil, aktuálně se nachází na úrovni včerejšího závěru 1,1058 EURUSD. Výnosy amerických dluhopisů klesají napříč všemi splatnostmi, 10Y bond -3,5 bps. na 2,021 %.