Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – ČNB “váhavě” natahuje intervenční závazek

Rozbřesk – ČNB “váhavě” natahuje intervenční závazek

06.11.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

ČNB včera nevyslala úplně jasný signál, a to se může koruně líbit. Značná část trhu počítala s tím, že centrální banka v dohledné době natáhne závazek intervenovat. A to se skutečně stalo, nicméně závazek tentokrát není tak pevný. ČNB ohlásila, že ukončení kurzového závazku “se pravděpodobně posouvá až do období konce roku 2016“. Neboli, ČNB se tentokrát nechce jednoznačně zavazovat k jasnějšímu termínu exitu a v zásadě se jí moc nechce mluvit o exitu v roce 2017. Má to i svůj praktický důvod. Do začátku roku 2017 prezident Miloš Zeman obmění čtyři ze sedmi členů bankovní rady - slovní závazek současného uskupení by tak nemusel mít velkou váhu.

Druhým pozitivním signálem pro korunu byla zpráva o tom, že centrální bankéři nezmínili možnost zavedení záporných úrokových sazeb, které stále považujeme za krajní a málo pravděpodobnou variantu. Naopak prognóza počítá již v roce 2017 s poměrně prudkým nárůstem tržních úrokových sazeb. Už v prvním čtvrtletí 2017 by měl tříměsíční PRIBOR podle prognózy dosáhnout 1 % a v následujícím kvartále dokonce 1,2 %. Znamená to, že prognóza předpokládá během krátké doby trojí zvýšení úrokových sazeb. Dlužno dodat, že tržní očekávání jsou rozhodně nastavená hodně daleko od tohoto výhledu centrální banky.

Česká koruna by ve světle včerejšího zasedání ČNB měla zůstat naladěná spíše pozitivně - centrální banka se ostýchá natahovat intervenční závazek a neuvažuje o záporných sazbách. Naopak ECB se chystá v prosinci pravděpodobně znovu uvolnit měnové kohouty. To by mělo držet českou měnu na dostřel od intervenční hranice.

Region - forex
Výsledky zasedání ČNB korunu nakonec potěšily a ta se tak podívala na šestitýdenní maxima vůči euru. Zajímavě vyjádřený názor bankovní rady (ukončení kurzového závazku „se pravděpodobně posouvá až do období konce roku 2016“) byl méně holubičí, než s čím trhy počítaly. V souhrnu by se tak koruna měla pohybovat poblíž intervenční hranice, čemuž by mělo dále nahrát i zasedání ECB (3.12.). Forint se zlotým se mezi tím vydaly opačnými směry. Zatímco forint vůči euru lehce posílil, tak zlotý oslabil asi o 0,4 %.

Ani dnešní den není v regionu bez očekávaných událostí, tentokrát díky zveřejnění českých zářijových makročísel (mimo jiné z průmyslu za září). Ta by neměla narušit celkově velmi pozitivní obrázek české ekonomiky. Zajímavostí spíše bude zveřejnění objemu devizových intervencí ČNB za září (v 10 hodin).

Dluhopisy
Německé dluhopisy nakonec nebyly schopné posílit na zprávu o překvapivém poklesu německých továrních zakázek. K výrazným změnám nedošlo ani na americkém trhu. Zdá se, že na obou březích Atlantiku se čeká na dnešní payrolls.

Z našeho pohledu mohou čísla skončit nad tržním očekáváním a především krátkým americkým výnosům by mohly pomoci vzhůru. I delší konec křivky ale může zůstat pod tlakem. Ve světle amerických čísel asi trochu zapadne průmyslová produkce z Německa, která nám napoví, jak moc dobře skončí HDP v největší světové ekonomice za třetí kvartál.

Komodity
Cena ropy Brent pokračovala včera v poklesu a měsíční kontrakt se dostal pod 48 USD/barel. Ceně ropy v posledních dvou dnech neprospívaly mimo jiné nezvykle vysoké zásoby benzínu v USA, které spolu s blížícím se návratem rafinerií z období údržby vyvolaly poměrně razantní pokles cen benzínu.

Dnes trhy zajímají zejména data z amerického trhu práce, která naznačí jednak kondici americké ekonomiky, jednak budou hrát důležitou roli v rozhodování Fedu o načasování růstu oficiálních úrokových sazeb. O něco lepší než trhem očekávaný výsledek by měl být pro cenu ropy spíše mírně pozitivní zprávou.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data