Aktualizováno Evropský statistický úřad dnes dopoledne zveřejnil údaje o vývoji spotřebitelských cen (index CPI) v EMU za měsíc říjen, jedná se o finální data. Index CPI v říjnu m/m poskočil o 0,1 procenta, v souladu s očekáváním trhu, vůči září se však jedná o poloviční růst.
Oproti stejnému období před rokem inflace v eurozóně činila 0,1 % (viz graf), což je lepší údaj, než trhem očekáváná stagnace. Spotřebitelské ceny se navíc po měsíční přestávce vrátily do kladných hodnot (září bylo ve znamení 0,1procentního poklesu). Jádrová inflace, očištěná o volatilní potraviny a energie, činila v říjnu 1,1 procenta a o 0,1 p.b. překonala konsensus trhu. Jádrová inflace v září měla hodnotu 0,9 procenta.

Říjnové mírné zvýšení cen je široce rozkročené, na y/y bázi vidíme růst cen u všech hlavních kategorií výrobků, dražší byly také služby. Ceny energií, hlavní strůjce deflačních tlaků nejen v EMU, minulý měsíc zpomalily tempo svého poklesu na minus 8,5 % (-0,4 p.b. m/m).
Při pohledu na jednotlivé země eurozóny vidíme y/y 0,2procentní růst CPI v Německu, stejně jako ve Francii. Itálie hlásí index CPI na úrovni 0,3 %, naopak ve Španělsku pokračuje deflační vývoj (CPI y/y -0,9 %) a také v Polsku ceny klesají.
Dnešní data positivně překvapila, ceny v EMU rostly rychleji, než se původně čekalo. Efekt levné ropy postupně odeznívá (mj. s tím jak se posunuje srovnávací základna) a také na úrovni jádrové inflace je patrné zlepšení. Rizikem zůstává cenový vývoj v periferních zemích EMU. Dnešní inflační statistika je positivní zprávou pro ECB, avšak celková inflace je stále hluboko pod 2% cílem. Evropská centrální banka proto zvažuje rozšíření svého programu QE (mimo jiné o nákup municipálních bondů) za účelem nastartování růst cen směrem ke svému cíli.
Eurodolar nechávají data bez výraznější reakce, výnosy dluhopisů v EMU však otočily a po ranním mírném poklesu rostou podél celé křivky.