Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB varuje před rozvíjejícími se trhy

ECB varuje před rozvíjejícími se trhy

26.11.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

ECB opět varuje před rozvíjejícími se trhy. Podle poslední zprávy o finanční stabilitě je to jedno z hlavních rizik pro finanční systém v eurozóně. ECB se bojí dál především Číny a to přesto, že se situace od letních výprodejů alespoň trochu stabilizovala. Podle zprávy o finanční stabilitě ale řada rozvíjejících se trhů včetně Číny nemusí dobře snášet start růstu úrokových sazeb v USA. Čína má přitom v tuto chvíli vyšší váhu na HDP, než měla kdy jakákoliv jiná rozvíjející se ekonomika (okolo 15 %). Jádro obav spočívá v tom, že eskalace jejích potíží může výrazně zvýšit averzi k riziku na globálních finančních trzích. To by mohlo vést k výprodejům řady “nadhodnocených” aktiv a souběžně s tím i k rychlému vyschnutí dnes všudy přítomné likvidity. Tyto obavy spíš hovoří ve prospěch dalšího uvolnění měnové politiky na prosincovém zasedání, které předznamenal v posledních týdnech i šéf ECB Mario Draghi.

Něco jiného si ovšem myslí jeho německý kolega Jens Weidmann. A proto německá Bundesbanka vydává také svoji vlastní zprávu o finanční stabilitě. V té naopak zdůrazňuje, že dlouhé období příliš levných peněz může německý finanční systém poškodit. A to v případě, že se budou muset finanční instituce uchýlit k riskantnějším investicím, aby byly schopné dostát svým závazkům. Podle Bundesbanky se problém týká především životních pojišťoven - podle zátěžových testů může až 21 německých životních pojišťoven do roku 2025 potřebovat v nejhorším scénáři doplnit kapitál.

Na blížícím se prosincovém zasedání ale zůstane pravděpodobně hlas Jense Weidmanna opět v menšině, jako tomu ostatně bylo v minulosti při důležitých rozhodnutích ECB již mnohokrát (např. při spuštění QE). Očekáváme, že ECB kombinací několika opatření (především navýšení QE) rozšíří měnovou expanzi.

Region

Celkově se zjitřenější nálada na trzích včera mírně projevila i ve střední Evropě, i když obchodování bylo spíše klidné. K mírnému oslabení forintu přispěly patrně i výroky z centrální banky, které naznačovaly jistou nespokojenost se silnějším než očekávaným kurzem forintu a naznačily možné “doladění” měnové politiky (ve směru jejího většího uvolnění). Koruna se mezitím během dne nepatrně vzdálila od hranice kurzového závazku ČNB.

Dnešní den je prakticky bez událostí a zajímavější bude až zítřek, kdy bude zveřejněna revize českého HDP za 3. čtvrtletí (spolu s jeho detaily). Vliv na korunu by však měl být vzhledem k blízkosti intervenční hranice jen velmi omezený.

Dnešní kalendář očekávaných událostí je zcela prázdný a tak trh může hledat inspiraci jinde (ropa, geopolitika). Hlavní téma divergence politik Fedu a ECB nicméně nezmizí.

Dluhopisy

Výnosy německých bundů včera padaly a to přesto, že se poměrně dobře dařilo evropským akciím. Svoji roli pravděpodobně sehrává blížící se zasedání ECB a sázky na rozšíření QE. Dnes je v USA svátek (Den díkuvzdání) a výpadek Ameriky bude znát i na klidnějším obchodování v Evropě.

Co se týče včerejší české aukce, tak ministerstvo dle očekávání opět nemělo potíže s prodeji dluhopisů. V případě dvouletých dluhopisů s nulovým kuponem prodalo maximální plánovaný objem (8 mld.), přičemž průměrný výnos poklesl na nové minimum (-0,349 %). Další kolo prodeje tohoto oblíbeného dluhopisu proběhne 9. prosince. Kromě toho ministerstvo poprvé v historii prodalo včera s negativním výnosem i dluhopisy s pětiletou splatností.

Komodity

Cena ropy Brent včera nepatrně vzrostla a usadila se tak znovu nad 46 USD/barel. Ropě nakonec pomohla data o amerických zásobách ropy a produktů - na rozdíl od čísel API z předchozího dne poukázaly oficiální údaje z Ministerstva energetiky na menší než očekávaný nárůst zásob surové ropy (který byl však částečně vyvážen větším růstem zásob produktů). Ceny základních kovů rostly asi o 0,7 %, ale měď smazala část růstu ceny z předchozího dne a dostala se zpět pod 4600 USD/t. Dnes lze kvůli oslavám Dne díkůvzdání v USA očekávat klidnější obchodování.

 


 

Čtěte více:

Turci sestřelili Putinův bombardér
24.11.2015 15:29
Turecká armádní letadla dnes u hranice se Sýrií sestřelila ruský vojen...
Jak investuje Buffettův vnuk
25.11.2015 17:18
Howard Warren Buffett je vnukem Warrena E. Buffetta, zakladatele Berks...
Výsledky Pegas Nonwovens za 3Q15 - Pegas dosáhl v prvních devíti měsících roku 2015 EBITDA ve výši 29,7 milionu EUR
26.11.2015 8:14
PEGAS NONWOVENS SA (dále jen „PEGAS” nebo „Společnost”), přední evrops...
Jižní Korea vyměřila Volkswagenu rekordní pokutu kvůli emisím
26.11.2015 8:20
Jižní Korea vyměřila německému automobilovému koncernu Volkswagen poku...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.07.2025
22:01Akcie slabě rostly před výsledky Tesly a Alphabetu, trh sleduje cla i Fed  
17:44Nový akciový normál?
17:00USA a Čína se chystají prodloužit lhůtu pro vyšší cla, řekl ministr Bessent
16:07Warsh: Fed vychyluje rovnováhu špatným směrem, musí nastat změny v jeho fungování
15:27Lockheed ztrácí výšku. Tajný projekt přistál v červených číslech, stejně jako akcie v pre-marketu
15:24Jakub Blaha o výzvách před Cola-Colou: Vývoj cash-flow, hájení vysokých marží a restart prodejů  
14:38Trh začal Trumpa ignorovat. Investoři hledí do budoucnosti, tvrdí Goldman Sachs
13:52Trumpova cla ukrojila ze zisku General Motors přes miliardu dolarů
13:07Uvadající Evropa vyhlíží největší IPO od Porsche. Švédská Verisure chce získat až 4 miliardy eur  
12:29OpenAI a Oracle rozšiřují AI infrastrukturu v USA o 4,5 GW
11:48Americká skupina Carlyle kupuje původně českou společnost Adastra
11:47Investiční nemovitosti MUSE7 pořídíte pohodlně. Třeba i za bitcoiny
11:31BlackRock: Růst evropských akcií může pokračovat, pokud nedojde k obchodnímu šoku
11:28Koruna je k dolaru podhodnocená o skoro 15 procent, spočetl aktuální Big Mac index od The Economist
10:30Akciová rally se dostala do pozdní fáze před důležitými výsledky a cly  
9:20AstraZeneca investuje v USA 50 miliard dolarů do roku 2030
9:13Rozbřesk: Maďarská centrální banka podrží sazby na atraktivně vysoké úrovni
8:41Universal Music míří na americkou burzu, Fed čelí další vlně kritiky kvůli rekonstrukci a futures jsou v červeném  
6:10FX Strategie: Růstový diferenciál se překlopí zpět k USA, eurodolaru se to nemusí líbit  
21.07.2025
19:20Týdenní výhled + podcast: ECB sazby nezmění, výsledky Alphabet nebo Tesla a nová meme akcie Opendoor  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Baker Hughes Co (06/25 Q2, Aft-mkt)
Circle Internet Group Inc
Coca-Cola Co/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Danaher Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
DR Horton Inc (06/25 Q3, Bef-mkt)
Enphase Energy Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
EQT Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Halliburton Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Intuitive Surgical Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Julius Baer Group Ltd (03/25 Q1, Bef-mkt)
Lockheed Martin Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Northrop Grumman Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Sherwin-Williams Co/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Texas Instruments Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00Akzo Nobel NV (False)
7:00Givaudan SA (06/25 Q2)
7:00Norsk Hydro ASA (06/25 Q2)
7:00Var Energi ASA (06/25 Q2)
12:30General Motors Co (06/25 Q2)
13:00Invesco Ltd (06/25 Q2)
13:00Philip Morris International Inc (06/25 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
18:00ASM International NV (06/25 Q2)
22:05SAP SE (06/25 Q2)