Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Fed má obavy z klesajících inflačních očekávání

Rozbřesk – Fed má obavy z klesajících inflačních očekávání

15.01.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

A máme to tady. První vážnější varování před tím, že s růstem sazeb v USA to zase nemusí být až tak vážné, vyslal včera James Bullard - z Fedu. V přednášce “Ceny ropy, inflace a měnová politika USA” vysvětlil, že nižší ceny ropy jsou pro americkou ekonomiku pozitivní. Pokud ale povedou k poklesu dlouhodobých inflačních očekávání, mohou i tak “oddálit růst sazeb”. Jeho slova nelze brát na lehkou váhu - James Bullard prosazoval na podzim 2015 růst sazeb v USA nehledě na prudké výprodeje čínských akcií. Dnes zní o poznání opatrněji.

Dlouhodobá inflační očekávání poklesla od prosincového zvýšení amerických sazeb o dalších 10 bps pod 2% inflační cíl Fedu. Bullard a někteří další centrální bankéři mají strach, že probíhající destrukce cen ropy sice může stimulovat spotřebu Američanů, ale současně ještě sníží inflační očekávání… Fed by pak nemusel jednoduše dokázat vrátit inflaci z dnešních úrovní (těsně nad nulou) k cíli. Na druhou stranu, obavy se mohou ukázat být jako přehnané. Zvlášť pokud budou z trhu práce chodit dál slušná čísla a Američané pocítí ve svých peněženkách rychlejší růst mezd. Navíc i když klesající cena ropy bude držet americkou inflaci ještě nějakou dobu nízko, jádrová inflace byla v posledních měsících jednoznačně na vzestupu a v listopadu dosáhla tříletých maxim (2 %).

Dnes bude zajímavé sledovat, jak se na efekt nižších cen ropy a posledních výprodejů na akciových trzích dívá William Dudley z Fedu v New Yorku - ten je blízkým spolupracovníkem Janet Yellenové. Další holubičí vzkaz by ale na trzích již nemusel způsobit velkou revoluci. Od začátku roku se již sázky na růst amerických sazeb výrazně snížily.

Region - forex
Zatímco koruna s forintem zažívaly včera relativně klidný den, tak polský zlotý výrazně oslabil a dostal se do blízkosti EUR/PLN 4,40. Ačkoliv proběhlo zasedání centrální banky (sazby zůstaly dle očekávání beze změny), tak příliš pozornosti nepřipoutalo. Zajímavé byly snad jen komentáře prezidenta Belky týkající se případných intervencí na devizovém trhu - ohledně jejich případného provádění byl Belka zdrženlivý. Kromě toho se opatrně vyjádřil i k plánovanému jmenování nových členů Výboru pro měnovou politiku (RPP) s tím, že neočekává výrazné změny v politice centrální banky. Dodejme, že dnes polský parlament zvolí dva nové členy RPP. Další kandidát na členství uvedl, že prostor pro případné další snižování sazeb je velmi omezený, a to zejména s ohledem na kurz zlotého. To je v souladu s naším očekáváním - stále sázíme na stabilitu úrokových sazeb v letošním roce.

Kromě jmenování nových členů RPP může dnes v Polsku pozornost přilákat i zpřesnění odhadu prosincové míry inflace, revize ratingu od všech hlavních agentur a tisková konference prezidenta k problému hypoték ve švýcarských francích. Zlotý tak má dost důvodů k tomu zůstat nervózní i dnes.

Dluhopisy
Výnosy německých i amerických dluhopisů zamířily díky lepší náladě na akciových trzích během včerejší seance vzhůru. V Evropě tak přešli bez výraznějšího efektu zápis z posledního zasedání ECB - z toho vyplynulo, že někteří členové bankovní rady prosazovaly výraznější pokles depozitní sazby a rozšíření měsíčních nákupů dluhopisů.

Komodity
Ve čtvrtek cena ropy Brent poprvé v tomto roce vzrostla, a sice o 2,4 %. Trh je sice evidentně nervózní z blížícího se zvýšení vývozů ropy z Íránu, avšak konečné dopady na cenu je v současnosti obtížné odhadovat. Návrat Íránu s sebou nicméně nese (z hlediska ceny) spíše negativní rizika. Cena tak patrně znovu významněji otestuje hranici 30 USD/barel.

Na druhou stranu však platí, že řada indikátorů z trhu s fyzickou ropou naznačuje, že žádná poptávková tragédie se neodehrává. Tento pohled podporují kromě tržních dat například i čísla Číny v podobě dovozů ropy za prosinec.


Čtěte více:

EU: Řecko přijímá účast MMF ve svém záchranném programu
15.01.2016 8:12
Řecko souhlasí s účastí Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve svém tře...
Shanghai Comp. klesl nejníže od prosince 2014; investoři využili čtvrtečního reboundu a vyprodávali portfolia
15.01.2016 8:37
Asijská seance se dnes nese znovu v negativním duchu. Všechny hlavní a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  
7:03Výsledková sezóna v USA začala. Toto je výběr taktických akcií podle Goldman Sachs  
14.04.2024
15:43Alphabet míří na kapitalizaci 2 bilionů dolarů, zatímco investoři oceňují pokrok na umělé inteligenci
9:58Víkendář: Neobchodovat na základě emocí a toho, co se zrovna děje na trhu
13.04.2024
16:30CNBC: Čína zůstává pro americké výrobce čipů důležitá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m