Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdy je hrozba hyperinflace reálná?

Kdy je hrozba hyperinflace reálná?

29.02.2016 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Zimbabwe už není v módě, za hlavní příklad monetární pohromy se nyní dává Venezuela. Její občané sebou nosí na nákupy bankovky v taškách. Očekává se, že ceny v této zemi letos porostou o 720 %, což představuje nejvyšší hyperinflaci na planetě. Co to ale vlastně hyperinflace je? Ekonomové v této souvislosti používají hranici 50% roční inflace, ale jasná definice neexistuje.

Američané hovoří o vysoké inflaci v případě, že ceny rostou například 12 – 13% tempem. Docházelo k tomu například na konci roku 1979 a na počátku roku 1980. Jde ale o něco úplně rozdílného od situace, kdy ceny rostou o více než 1 000 %, jako tomu bylo v Zimbabwe, Argentině či Výmarsku. Rozdíl by tedy měl být jasný, ale ekonom Thomas Sargent došel v roce 1981 k závěru, že hyperinflace končí až ve chvíli, kdy se centrální banka důvěryhodně zaváže k ukončení tisku velkého objemu peněz. Pokud by se totiž lidé domnívali, že například Fed by mohl začít tisknout peníze bez omezení, dolar by se mohl lehce vydat podobnou cestou jako venezuelská měna.

Sargentův pohled nám pomáhá pochopit, proč se zástupci Fedu tak obávají toho, že by Fed ztratil kontrolu nad inflací. Tento strach je tak velký, že během Velké recese odmítli zvýšit inflační cíl na 4 %. A i samotné kvantitativní uvolňování vzbudilo u některých jestřábů strach z hyperinflace. Osobně ale s podobným pohledem příliš nesouhlasím. Hyperinflace sebou nesou obrovské škody, ale obvykle k nim dochází v zemích, které mají hluboké politické problémy.

Například venezuelská vláda se pokoušela změnit kapitalistickou ekonomiku na socialistickou a zároveň omezovala demokratické instituce ve své zemi. Výmarská hyperinflace přišla po prohrané válce a v době, kdy musely být placeny obrovské sumy reparací. A i zde hrála roli nestabilní vláda, stejně, jako tomu bylo v Argentině a Zimbabwe. To nám ukazuje, že hyperinflace jsou alespoň částečně politickým jevem a ne pouze jevem ekonomickým.

Neměli bychom zapomínat ani na to, jak k hyperinflacím vlastně dochází. Hyperinflace totiž hodně připomíná situaci, kdy dochází k runu na banky či ke kolapsu bubliny na nějakém trhu. Lidé se snaží zbavit se měny, všichni se snaží o úprk. Hyperinflace tedy pravděpodobně není jen velmi vysokou inflací. Například modely, které analyzují vývoj v sedmdesátých letech, nepočítají s tím, že by došlo k „runu na měnu“.

Takový run by mohla spustit rychlá ztráta kredibility centrální banky, ale příčiny mohou být i jiné. Patřit k nim může také existence alternativní měny ve formě dolarů, eur, bitcoinů či zlata. Lidé jsou pak ochotnější opustit vlastní měnu. Podobně může fungovat zmíněná politická nestabilita, protože lidé mohou například uvěřit tomu, že nějaký diktátor se zmocní centrální banky a bude ji používat jen ke svému vlastnímu prospěchu.

Příčiny vzniku hyperinflace tedy ještě plně nechápeme. Jejich studium je relevantní zejména pro země, jako je Japonsko, které tíží vysoké dluhy a které používá agresivní monetární politiku a negativní sazby. Jde ale o politicky stabilní zemi, kde není nějaká lehce dostupná alternativní měna. Pokud je vznik hyperinflace jednoduchý, měly by se jí centrální banky skutečně hodně obávat. Pokud ale k jejímu vzniku musí existovat faktory, jako je politická nestabilita, je relativně bezpečné používat monetární stimulaci i k tomu, abychom dosáhli udržitelnosti fiskálních deficitů.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Býčí sázky na ropu rostou, američtí producenti ale varují: Cena vzroste nad 40 USD a vracíme se na trh!
29.02.2016 11:34
Poslední obchodní seance měsíce února se pro ropu nese spíše ve smíšen...
Eurozóna zpět v deflaci?
29.02.2016 11:33
První odhad inflace v eurozóně jednoznačně překonal tržní očekávání. ...
Amazon vstoupí na britský trh s čerstvými potravinami
29.02.2016 12:41
Největší internetový obchod na světě Amazon vstoupí na britský trh s č...
T. Vlk: Trh práce v USA a rozevírání měnových nůžek (video)
29.02.2016 12:51
Po přelomu měsíce vyjdou výsledky průzkumů mezi nákupními manažery za ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university