Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec saúdské závislosti na ropě; Z Aramca bude globální průmyslový konglomerát

Konec saúdské závislosti na ropě; Z Aramca bude globální průmyslový konglomerát

28.04.2016 14:12
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Ropná velmoc nezávislá na ropě. Takový cíl si ve svém do značné míry ambiciózním programu transformace saúdského hospodářství vytyčil princ Mohammed bin Salman, nový klíčový představitel saúdské politické i ekonomické scény. Saúdská Arábie, která je největším producentem černého zlata v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu a doplácí na propad jeho cen, by měla být údajně schopna „života bez ropy“ již v roce 2020. Myšlenka saúdského následníka trůnu je poměrně jednoduchá. Saúdské království vzniklo bez ropy, bylo nezávislé na ropě, bylo řízeno bez ropy i jeho lid žil bez ropy. Když to šlo tenkrát, proč by to nešlo i teď…

Ropná velmoc bez ropy

Před objevením ropy v roce 1938 byla ale Saúdská Arábie zoufale chudou zemí. Závislosti na ropě, která se nyní stala terčem princovi kritiky, předcházela závislost na poutnících do Mekky a Mediny. Černé zlato ale podle prince zkrátka stojí za zastavením rozvoje některých sektorů v posledních letech. Ačkoliv novodobá Saúdská Arábie možná vznikla díky dobývání a schopné vládě krále Abdulazize, ještě více než konzervativní náboženství království drží pohromadě právě příjmy z ropy. A bylo to černé zlato, které po leta utvářelo tamní společnost i hospodářství.

Vládnoucí králové se dělili o ropné bohatství výměnou za zcela podrobený lid. Objem petrodolarů proudících do království raketově narůstal. Roční příjem z ropy odpovídal v roce 1938 340000 dolarů, po druhé Světové válce stoupl na 10 milionů a do roku 1980 téměř astronomicky vzrostl na 84 miliard. Mimo rozsáhlé dotace na benzín, elektřinu nebo vodu umožnily ropné miliardy Saúdům podržet si armádu čítající přes 250000 mužů a třetí největší rozpočet na obranu. V moderní Saúdské Arábii zkrátka vše přímo nebo nepřímo stojí a padá na ropě.

Ambiciózní ekonomická transformace

Princ Salman není zdaleka prvním, kdo varuje před nadměrnou závislostí na ropě. Jeho program národní transformace „SaudiVision2030“ v podstatě odpovídá jakési státní strategii diverzifikace portfolia. Jeho cílem je rozvoj dalších sektorů, jako jsou těžba, zpracovatelský průmysl, maloobchod, cestovní ruch, poutnictví a zdravotnictví. Tedy maximální odklon směru ekonomiky od utrácení petrodolarů. Součástí strategie je i rozvoj země jako logistického centra pro obchod mezi Západem a Východem, ale i rostoucího finančního centra. Žádoucí je i rozvoj většího počtu malých a středních podniků. Většiny cílů lze podle prince dosáhnout skrze zlepšení efektivity fungování vlády a restrukturalizaci. Saúdská Arábie bude ale muset vytvořit atraktivní podnikatelské prostředí. V současnosti totiž společnosti mají daleko snazší možnosti z pohledu byznysu kupříkladu ve Spojených arabských emirátech.

Ropný gigant Aramco a IPO

Svět se však v posledních dnech zaměřuje hlavně na částečnou privatizaci největší světové energetické společnosti – saúdské ropné Aramco. Státní firma, jejíž hodnotu tento týden princ Salman odhadl na více než 2 biliony dolarů, ve středu zveřejnila finanční plán, který podpoří její expanzi do nových oblastí právě v rámci tolik diskutovaných ekonomických reforem. Ze společnosti ze sektoru ropy a plynu by se měl stát globální průmyslový konglomerát. Vyjma mnoha cílevědomých projektů za miliardy dolarů chystá ropný gigant i vytvoření programu vydávání islámských dluhopisů zvaných sukuk. Pozornost tisku však asi nejvíce přitáhla zpráva o primární emisi méně než 5procentního podílu nejen Aramca, ale i jejích dceřiných společností. Taktéž součást balíku reforem. Vzhledem k velikosti společnosti a jejímu strategickému významu bude však plánovaná IPO složitým procesem a reálně by Aramco mohla na burzu vstoupit někdy v roce 2017 nebo 2018.

Zdroj: RTRS


Čtěte více:

Čínské déja-vu: Zopakuje se loňský akciový kolaps na komoditách?
26.04.2016 15:17
Čínský akciový trh vloni v létě ukázal celému světu svou vrtkavost, kd...
Ropa na letošních maximech! Magická 50 konečně na dosah?
27.04.2016 13:09
Padesátka - nové magické číslo a pomyslná psychologická hranice v ropn...
Fed zůstává opatrný - o červnovém zvýšení sazeb rozhodnou příchozí data
28.04.2016 9:10
Fed ponechává podle očekávání úrokové sazby beze změny. Ačkoliv jej ji...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university