Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz o monetární politice, amerických volbách a ekonomice

Stiglitz o monetární politice, amerických volbách a ekonomice

08.05.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz už napsal dvě knihy na téma rostoucí příjmové nerovnosti. V rozhovoru pro The Atlantic uvedl, že „HDP je prostě sumou celkové produkce v ekonomice, ale neříká nic o tom, jak moc peněz teče do té či oné kapsy. Během prvních tří let ekonomického oživení přitom 91 % všeho růstu šlo do kapes nejbohatšího 1 % společnosti. Zbylých 99 % ostrouhalo a celkově si dokonce pohoršilo. Rozvahy této části společnosti totiž utrpěly, protože ceny domů, které tvoří hlavní část jejích aktiv, klesly o 20 – 50 %. Pak přišlo kvantitativní uvolňování (QE), které pomohlo akciovému trhu, ale průměrný Američan moc akcií nedrží. QE tak bylo v podstatě dárkem nejbohatšímu 1 % populace“.

Ekonom tvrdí, že nyní je na tom americká ekonomika o něco lépe, protože „5% nezaměstnanost je samozřejmě lepší než 10% nezaměstnanost“. K tomu pomáhá i oživení na trhu nemovitostí, ovšem „škody, které byly napáchány, jsou velmi hluboké a mají dlouhodobý dopad“. Míra participace se tak stále nachází na nejnižší úrovni za celá desetiletí a řada lidí, kteří nezískali práci v letech 2009–2011, už ji možná nezíská nikdy. Platí to zejména o starších lidech v produktivním věku a „podobné jizvy už se nezahojí“.

Stiglitz podporoval Janet Yellen jako kandidátku na šéfku Fedu, nyní tvrdí, že tato centrální banka by se měla zaměřit zejména na to, aby se k úvěrům dostávaly menší firmy. „Měly bankám říci to samé, co udělaly v jiných zemích: Pokud od nás chcete finance, musíte půjčovat malým a středně velkým společnostem. Musíte zajistit, aby peníze nešly na spekulaci s realitami či do zahraničí nebo do hedge fondů. Nevím, zda toho mohla Janet dosáhnout sama, ale ona se držela standardní makroekonomické teorie. Sazby přitom nejsou tím hlavním tématem. Tím jsou úvěry a jejich dostupnost,“ tvrdí ekonom.

Negativní sazby jsou podle Stiglitze jen výsledkem toho, že se centrální banky ve své politice zaměřují pouze na standardní nástroje. „Jestliže oživení nepřišlo poté, co sazby klesly z 5 % na 0 %, nepřijde ani po jejich snížení do záporu. Posun sazeb do negativních hodnot navíc v ekonomice způsobuje frikce a v některých evropských zemích kvůli němu dokonce dochází k útlumu na úvěrovém trhu namísto toho, aby tento trh ožil. Pokud by si malé americké firmy mohly půjčovat za negativní sazby, bylo by to perfektní, ale o tom zde nehovoříme,“ uvedl ekonom.

Stiglitz se domnívá, že jako americký prezident by mohl největší škody napáchat Ted Cruz, demokratičtí kandidáti jsou naopak odhodláni snižovat příjmovou nerovnost. Donald Trump je „zajímavý“. Zdá se totiž, že se nestaví proti sociálnímu zabezpečení tak jako Cruz a nesnažil by se Spojené státy vrátit zpět do devatenáctého století. Politiku současného prezidenta pak ekonom hodnotí smíšeně: „Stimulace měla být mnohem intenzivnější, záchrana bank měla být selektivnější a měla se týkat zejména menších bank tak, aby to pomohlo hlavně vlastníkům nemovitostí. Uzavřené obchodní dohody jsou pohromou, ale reformy ve zdravotním systému jdou tím správným směrem.“

„Dříve převládal názor, že trhy jsou v podstatě efektivní a stabilní. Lidé jako Greenspan a Bernanke tvrdili, že na trzích bubliny nevznikají. Měli hezké modely, které ale byly naprostým propadákem a jejich používání vedlo k politice, která způsobila krizi. V neposlední řadě pak standardní makroekonomická teorie ignorovala příjmovou nerovnost s tím, že ta se do chodu ekonomiky nijak výrazně nepromítá. To je naprostý omyl,“ říká ekonom k vývoji v posledních letech. K tomu dodává, že mezi potřebné změny patří pochopení toho, co trh nedovede a jaké jsou jeho slabé stránky.

Autorem je Gillian B. White.

Zdroj: The Atlantic



Čtěte více:

Ted Cruz odstupuje, rýsuje se souboj Donald vs. Hillary
04.05.2016 9:13
Odstoupením hlavního rivala Teda Cruze se miliardáři Donaldu Trumpovi ...
Automobilka Tesla prohloubila ztrátu, uspíšila však plán výroby
05.05.2016 8:34
Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors v prvním čtvrtletí pro...
Víkendář: EU je projektem CIA
07.05.2016 6:00
Evropská unie byla od samého počátku americkým projektem. Byl to právě...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y