Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Valuace a pár dalších kapek růstu amerických akcií

Valuace a pár dalších kapek růstu amerických akcií

13.05.2016 17:45

Valuace nám toho o vývoji a situaci na trhu řeknou často mnohem více, než pohled na ceny akcií a výše indexů. PE amerických akcií (index SPX) se po významné korekci z přelomu roku v posledních týdnech opět dostalo na poměrně dost vysoké úrovně. U evropských akcií byla korekce silnější, valuace se po ní úrovni předchozích maxim ani nepřiblížily, ovšem při pohledu do historie se také nacházejí na dost našponovaných úrovních:

Valiace W.png

Podívejme se ale na křivky a jimi popsaná čísla detailněji. Valuace, respektive PE, závisí na čtyřech faktorech: Poměru dividend a zisků, který se ovšem v kratším období moc nehýbe. A také na výši bezrizikových sazeb, výši rizikové prémie a očekávaném růstu zisků/dividend v budoucnu. Poslední tři proměnné se mohou znatelně hýbat i v rozmezí týdnů a dnů. Proč je tedy současná valuace tak vysoko?

Jako okamžitá odpověď se nabízí celkově nízké bezrizikové výnosy a určitě jde o klíčový faktor. Proti němu by měl ale působit relativně utlumený růstový výhled - mizernému vývoji ziskovosti obchodovaných firem jsem se zde věnoval nedávno. A pak tu jsou ony rizikové prémie. Riziková prémie akciového trhu MRP je pro akademiky i praktiky někdy až bolehlavem, protože jí nelze objektivně pozorovat a měřit. Natixis jí odhadl na základě PE a zbylých proměnných (problém je při takovém postupu zejména se „správným“ očekávaným růstem). Výsledkem této snahy je následující graf:

Valuace W2.png

Čím vyšší MRP, tím větší averze k riziku a tudíž požadovaná cena/prémie za něj. Pokud jsou ale prémie vysoko, je také teoreticky větší šance na budoucí růst valuací tažený poklesem MRP blíže ke standardu. A naopak – nízké prémie půjdou jednou pravděpodobně nahoru a valuace tudíž dolů. Odhady od Natixis konkrétně ukazují, že v současné době jsou prémie poměrně dost vysoko a to zejména v Evropě (ve srovnání s předkrizovými lety).

Pár dalších kapek růstu

To vše by znamenalo, že byť jsou současné valuace vysoko, mohly by mít další prostor pro růst tažený poklesem MRP. Nebo jinak řečeno, podle tohoto pohledu není ještě efekt nízkých bezrizikových sazeb do valuací plně promítnut, protože jej značně tlumí vyšší rizikové prémie. Celková požadovaná návratnost (bezrizikový výnos plus MRP) tak v pokrizových letech klesla méně, než bychom očekávali na základě pouhého poklesu bezrizikových výnosů.

Natixis jde ale ve své úvaze jinou, mnohem kreativnější cestou: Předpokládá, že investoři považují současné dlouhodobé sazby za neudržitelně nízké a do valuací promítají /správné“ vyšší bezrizikové sazby (konkrétně asi o jeden procentní bod vyšší než jsou současné výnosy desetiletých vládních dluhopisů). Odhadované rizikové prémie by pak byly nižší než ty prezentované v grafu. Podobná úvaha je samozřejmě možná, v podstatě ale říká, že akcioví investoři jsou ohledně dalšího vývoje na dluhopisových trzích chytřejší, než investoři dluhopisoví. Což je zábavné už proto, že praxe přitom velmi často ukazuje opak. Dluhopisoví investoři totiž z nějakého důvodu odhadují v mnoha případech další vývoj lépe, než ti akcioví. Výnosy dluhopisů tak nejednou slouží akciím jako poměrně dobrý předstihový indikátor (ne naopak).

Podle mne to nejsou bezrizikové výnosy, ale měnící se očekávaný růst, co je potenciální slabou stránkou čísel uvedených v druhém grafu. Pokud by se ale MRP skutečně stále držela nadstandardně vysoko, platí výše prezentovaná úvaha a delší období klidu by samo o sobě mohlo valuace zvedat. Jednoduše díky poklesu averze k riziku a následnému snížení MRP. Moc v tuto naději na vyždímání dalších kapek růstu z amerického trhu ale nevěřím. Spíše se domnívám, že z valuací už bylo vyždímáno vše, co lze alespoň trochu racionálně ospravedlnit. Řada je na ziscích a ty se zatím k ničemu nemají.


Čtěte více:

Příliv peněz do ČR zesiluje
13.05.2016 10:33
Česká ekonomika generuje ze svých vztahů ze zahraničí stále více peněz...
Krugman: Jak správně porovnávat evropskou a americkou ekonomiku
13.05.2016 11:00
Věnuji se nyní analýze evropské ekonomiky a narazil jsem přitom na řad...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data