Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největším problémem eurozóny je Německo

Největším problémem eurozóny je Německo

19.05.2016 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Proč je německý ekonomický střední proud tak prapodivný? A je to vůbec důležité? Odpověď na druhou otázku zní rozhodně kladně. Odpověď na tu první se pak do značné míry odvíjí od toho, že Německo je významným věřitelem. Jeho kritika se v poslední době zaměřuje zejména na ECB a její monetární politiku, včetně negativních sazeb a kvantitativního uvolňování. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dokonce tvrdí, že ECB nese velkou vinu zodpovědnosti za to, že v Německu roste popularita krajní pravice, která se staví proti členství v eurozóně. Takové komentáře představují mimořádně silný útok proti ECB.

Konkrétní kritika ECB ze strany Německa má široký závěr: Monetární politika eurozóny prý snižuje motivaci periferie k provádění potřebných reforem, nebyla schopná snížit dluhy, podkopala solvenci pojišťoven, penzijních fondů a spořitelen, nebyla schopná zvýšit inflaci a vytváří negativní nálady namířené vůči společnému evropskému projektu. Podobné názory jsou v souladu s celkovým pohledem na ekonomiku, který v Německu převažuje. Ten je podle některých názorů formován hlavně myšlenkami Waltera Euckena. Tento vlivný otec poválečného ordoliberalismu tvrdil, že ekonomika by měla fungovat na třech hlavních pilířích: Vyrovnaném rozpočtu, cenové stabilitě a cenové flexibilitě. U malé otevřené ekonomiky je to rozumný pohled a lze jej uplatnit i u větších ekonomik typu Německa, pokud mají konkurenceschopný výrobní sektor. Zobecňovat jej na velké ekonomiky typu eurozóny ovšem nelze. To, co funguje v Německu, nelze aplikovat na ekonomiku třikrát větší, která je mnohem uzavřenější.

V posledním čtvrtletí roku 2015 byla reálná poptávka v eurozóně o 2 % níže než v prvním čtvrtletí roku 2008. V USA se ovšem nacházela o 10 % výše. Tato obrovská slabost evropské poptávky ale předmětem německé kritiky není. ECB se naprosto správně snaží o pád do deflační spirály v ekonomice, která trpí chronickou slabostí poptávky. A jak správně tvrdí Mario Draghi, nízké sazby nejsou příčinou problému, ale jeho symptomem.

Právě německá historie ukazuje, že současný problém eurozóny tolik prosazované strukturální reformy pravděpodobně nevyřeší. Nejvýraznějším rysem německé ekonomiky je totiž to, že není schopna vstřebat téměř třetinu úspor, které vytváří, a to i přesto, že sazby leží na rekordních minimech. Německé společnosti investují méně, než kolik vydělají. Vytváří se tak obrovské vnější přebytky. Proč by jiní měli být schopni používat úspory, které sami Němci využít neumí? Proč by strukturální reformy v jiných evropských zemích měly vést k investicím, ke kterým v Německu nedochází?

Reálný vývoj je takový, že z eurozóny se stává takové slabší Německo. Bilance jejího běžného účtu se posouvá do přebytku. Eurozóna se tak stává závislá na tom, že jiné ekonomiky budou ochotny zadlužovat se a utrácet. Ovšem zbytek světa je v této oblasti stejně opatrný jako ona sama. Úspory jsou každopádně v eurozóně velmi málo ceněny a politika nízkých sazeb tomu plně odpovídá. Jádrová inflace se pak díky ECB drží na úrovni 1 %. Sice neroste, ale alespoň došlo k její stabilizaci a to není neúspěch. Naopak.

V zemích, které půjčují ostatním, je samozřejmě politika nízkých sazeb nepopulární. Co by ale vyvolalo utažení této politiky? Vzrostlo by reálné zadlužení, byla by podpokopána flexibilita reálných mezd. Deflační spirála by se stala mnohem vážnější hrozbou než negativní sazby. Pokud by byla eurozóna spravována tak, aby to vyhovovalo jen věřitelům, přišel by pád. Politika musí být vyvážená a snaha ECB o boj s deflací musí být její nedílnou součástí. Německé zájmy a názory mají velkou váhu, ale neměly by být vždy rozhodující. Jestliže se Němci domnívají, že je tomu jinak, měli by odejít. Vyvolali by tím velké krátkodobé problémy, ale pokud chtějí zůstat v eurozóně, musí se smířit s politikou ECB. Sama ECB sice dobré fungování eurozóny nezajistí, ovšem výrazně k němu přispívá.

Autorem je Martin Wolf.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Tři ochutnávky ze sektoru spotřebního zboží
19.05.2016 10:30
Globální akciový index MSCI World vyrostl ode dna trhu v březnu 2009 d...
Německá Bayer má zájem o producenta semen Monsanto
19.05.2016 8:31
Německá farmaceutická a chemická společnost Bayer oslovila s nabídkou ...
Technická analýza - Dolar je díky Fedu na březnových hodnotách a bude atakovat úroveň 1,1200 EURUSD
19.05.2016 8:44
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje pod hladinou denního pivotu na 1,...
Tesla emituje nové akcie, peníze použije k výrobě vozu Model 3
19.05.2016 9:28
Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors vydá nové akcie v hodnotě ...

Váš názor
  • EU jako manželský svazek
    20.05.2016 10:05

    EU je takové hromadné manželsví, někdo tam vlezl z naivity, někdo ze strachu ze samoty, někdo z vypočítavosti. I v manželství jeden více utrácí a jeden více šetří a pracuje. Buď to překoná láska nebo to skončí rozvodem.... sv. jiří
    sv. jiří
  • Ma recht pan Wolf,
    20.05.2016 9:41

    Nemci by meli EU opustit hlavne proto, ze ochota odpoustet, pomahat a podilet se ma sve meze.
    hm
  • Jen to pohodlné z Keynese
    20.05.2016 9:12

    Pane Wolfe, nesmíte tolik číst Američany a makroekonomy, využívající z keynese jen to pohodlné - zadlužování. Jinak byste nemohl napsat takové nesmysly: "Rozumný pohled u ekonomik, které mají konkurenceschopný výrobní sektor" - Martine Wolfe, pokud ekonomika nemá konkurencschopný výrobní sektor, je to ekonomika, která není schopna přežít. Reálná poptávka v USA je 10% výše než v roce 2008. A jak to uzdravuje amerikcou ekonomiku? "ECB se snaží o pád do deflační spirály" redakci asi uniklo, budiž! Nejvýraznějším rysem německé ekonomiky je, že nezvyšuje deficit veřejných rozpočtů, snižuje nezaměstnanost a zvyšuje produktivitu. Říci, že eurozóna by neměla být spravována jenom tak, aby vyhovovala jen věřitelům. Problém je zcela opačný: Eurozóna je spravována jenom tak, že vyhovuje jen dlužníkům. Ochota jiných ekonomik zadlužovat se a utrácet je bezbřehá. Nakonec jak makroekonomicky úspěšná je politika levných peněz nám ukazuje Japonsko i samotné USA a možná brzy i Lidová Čína.
  •  
    20.05.2016 9:12

    Jeden problém bude Brexit , další odchod Německa a EUropa bude stále silná . Měli by ji řídit Řekové . Cipras by zvýšil důchody , podpory v nezaměstnanosti , zavedl by prémie těm , co choděj do práce včas a z práce dřív , i Obama by záviděl . ECB by zakoupila rychlejší rotačky na ojra . To bude fičák . Ekonomové z celého světa budou rádi studovat EUropský ekonomický model ECB.
    karel IV
  • Nemci maji
    20.05.2016 7:14

    samozrejme pravdu... a jsou dostatecne pouceni Vymarem :-) cilem neomarx. soudruhu z Brusele jsou eurodluhopisy = vsechno zaplati Nemci :-) a o nejakych reformach nemuze byt od Recka, pres Italii po Francii ani rec... to je jen spousta levicovych zvastu a lejno premalovane na ruzovo, spise na rudo :-)
    neo029
Aktuální komentáře
02.05.2024
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.