Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brexit jako startér evropské nákazy?

Brexit jako startér evropské nákazy?

20.06.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Začíná týden, ve kterém je na stole řada důležitých událostí, ale lví díl pozornosti přitáhne pouze jedna - čtvrteční britské referendum o setrvání v Unii. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že sice tábor za setrvání v EU lehce posílil, rozdíly ale zůstávají velice malé. Odchod Británie z EU přes poslední zisky libry (za dva dny přes 2,5 %) tak zdaleka není mimo hru. Co by to následně znamenalo pro ekonomiku EU a eurozóny?

Na evropské ekonomice by se jednak přímo projevil slabší výkon Británie ve slabších vývozech - nejvíce zasažené by z tohoto pohledu byly ekonomiky Nizozemí a Irska. Pokud bychom předpokládali podobný propad evropských vývozů do Británie jako po pádu Lehman Brothers, tak to ale největším evropským ekonomikám nesebere z dynamiky HDP odhadem více než 0,1-0,2 p.b.

Větším strašákem je scénář, ve kterém by odchod Británie z EU oslabil celkově důvěru ve schopnost EU i eurozóny řešit své vnitřní problémy.Takový strach by mohl být o to větší, pokud by se eventuální Brexit promítl do rostoucích preferencí antievropských stran (častokrát volajících po podobných referendech) před blížícími se volbami ve Francii a v Německu (2017). Takový nárůst napětí může vést řadu podniků k dokládání investic a mít tak minimálně dočasně negativní dopad do dynamiky HDP v celé EU. Nejvážněji podle našeho názoru v takovém případě mohou být zasaženy ekonomiky se slabším bankovním sektorem - Portugalsko, Itálie.

Je ale velice těžké říci, jak moc by Brexit důvěru v EU oslabil. Pokud bychom počítali s nárůstem napětí ve finančním sektoru podobném jako při vrcholu euro-krize v roce 2012 (měřeno na CDS a implikované volatilitě indexu DAX), mohlo by to eurozóně sebrat až 0,7 procentního bodu ze současné dynamiky růstu (v Česku 0,3-0,4 p.b.). V takovém případě by ECB pravděpodobně ještě urychlila a natáhla dnešní měnovou expanzi a euro by nemělo na růžích ustláno.

Region - forex
V pátek zaznamenal v regionu vyšší volatilitu pouze zlotý. Zajímavé přitom bylo, že odpoledne měl tendenci posilovat, a to navzdory slabším číslům z průmyslu i maloobchodu (obojí za květen).

Nadcházející týden je v regionu s výjimkou zasedání maďarské centrální banky bez významnějších událostí. I zasedání (nečekáme změnu sazeb) však zastíní britské referendum o vystoupení z EU (čtvrtek). Nervozita s ním spojená by měnám v regionu (včetně koruny) neměla prospívat.

Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů díky o něco lepším zprávám z Británie vyskočily ke konci týdne na delším konci nazpátek do kladných vod. Tento týden bude ale velice nervózní procházkou polem plným rizik, které by bezpečným fixně úročeným papírům měly hrát do karet. Hlavní z nich je bezesporu čtvrteční hlasování v Británii. Současně ale v úterý německý ústavní soud zveřejní svůj verdikt ohledně politiky OMT, který může nastavit ECB mantinely i při realizaci stávající politiky QE. A v neposlední řadě nás na konci týdne čekají předčasné volby ve Španělsku.

Komodity
Cena ropy Brent stoupá zpět do blízkosti 50 USD/barel. Minulý pátek na tom nezměnila ani dále rostoucí aktivita amerických producentů břidlicové ropy. Ta je následkem vyšších cen ropy z minulých týdnů (vyšší zajišťovací aktivita byla patrná na tvaru forwardové křivky), což s sebou následně nese riziko rychlejší stabilizace produkce ropy v USA, než kterou v současnosti očekáváme (1. čtvrtletí 2017).

Kromě obligátních dat o zásobách bude tento týden v centru pozornosti především hlasování o Brexitu. Nervozita s ním spojená je přitom z hlediska ceny ropy negativní faktor.

 
 
 
 

Čtěte více:

Brexit je globální téma; ovlivnil asijskou seanci, investoři makrodata ignorovali
20.06.2016 8:46
I asijská seance byla v pondělí ovlivněna Brexitem. Přes víkend vyšly ...
Volatilní týden začíná
20.06.2016 8:54
Pražská burza v poslední seanci týdne korigovala ztráty. V pátek index...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot
6:41Yardeni: Býčí trend by měl i přes korekci pokračovat, zisky míří k novým rekordům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:45Engie SA (03/24 Q1)
11:00EMU - CPI, y/y