Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Evropský projekt možná zachrání jen opuštění eura

Stiglitz: Evropský projekt možná zachrání jen opuštění eura

23.08.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Není třeba dlouze rozebírat, že Evropa a zejména eurozóna si po roce 2008 nevedou dobře. Společná měna měla přinést prosperitu a zvýšit vzájemnou evropskou solidaritu. Učinila ale pravý opak a některé země trpí depresí, která je svou hloubkou větší než Velká deprese. Pokud chceme znát řešení, musíme nejdříve zjistit, co se vlastně pokazilo. Někteří lidé tvrdí, že došlo k řadě chyb na poli ekonomické politiky. Mezi ně řadí zejména nadměrné fiskální utahování a špatně navržené strukturální reformy. Jinak řečeno, s eurem podle této teorie žádné problémy nejsou, napravit je třeba pouze ekonomickou politiku.

S tímto pohledem nesouhlasím. Eurozóna čelí hlubším problémům, které jsou možná neřešitelné. Jinak řečeno, euro bylo problémem od samého počátku. Došlo k eliminaci klíčových mechanismů přizpůsobení, jako jsou různé sazby a měnové kurzy, ničím se však nenahradily. K tomu přidejme centrální banku, jejíž mandát se točí pouze kolem inflace, a vlády omezené fiskálními deficity a dostaneme vysokou nezaměstnanost a hrubý domácí produkt, který se nachází hluboko pod potenciálem.

Pokud nelze obnovit rovnováhu přes nominální směnný kurz, je možno ji získat změnou kurzu reálného. Například řecké ceny tak musí klesnout relativně k německým. Neexistuje ale žádný mechanismus, který by vyvolal růst cen německých. Pokles cen řeckých pak sebou nese enormní společenské a ekonomické náklady. Můžeme pak snít o tom, že řecká produktivita se vyrovná té německé, ale nikdo zatím nevymyslel, jak toho v praxi dosáhnout. To samé platí o Portugalsku a Španělsku.

Bez celkové strategie pak dochází k tomu, že trojka mezinárodních institucí se snaží záplatovat problémy a vymýšlet nová pravidla. Monetární politika by se ale měla více zaměřovat na zaměstnanost a růst a ne pouze na inflaci. Průmyslová politika by měla více pomáhat zaostávajícím zemím, aby dohnaly ty před nimi. A fiskální politika by se měla zaměřit na podporu růstu. Podobné změny jsou ale v praxi nedosažitelné zejména kvůli Německu, které stále prohlašuje, že „Evropa není transferovou unií.“

Prosperitu Evropě nezajistí pouhé změny v současném měnovém systému. Recese a deprese prostě souvisejí s režimy pevných měnových kurzů. Evropa navíc pro svou ekonomickou a politickou spolupráci společnou měnu nepotřebuje. Konec společné měny by nebyl koncem evropského projektu. Stále by tu byla zóna volného obchodu a migrace. Přechod od eura by musel být hladký, jeho cílem by mohla být severní zóna silného eura a jižní zóna slabého eura. Největší problém by sebou nesly dluhy a jejich nejjednodušším řešením by byla jejich denominace v „jižních“ eurech.

Společná evropská měna měla být nástrojem pro dosažení společných cílů, ovšem v praxi funguje přesně obráceně. Podkopává společný projekt, rozděluje Evropu a ničí solidaritu. Hladký rozvod a možný přechod na nová eura by mohl posunout Evropu k vyšší prosperitě a umožnit jí, aby se zaměřila na skutečné výzvy, kterým čelí. Evropa bude možná muset opustit euro, aby zachránila společný projekt.

Autorem je ekonom Joseph Stiglitz.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Patria - Zhodnocení výhledu na rok 2016 po uplynulých měsících
22.08.2016 16:30
Patria zveřejňuje v rámci komplexního investičního servisu pravidelnou...
Euro dále zatlačuje strach z italského referenda a hospodářských dopadů brexitu
23.08.2016 9:10
Euro si v poslední době vůbec nevede špatně a například proti dolaru s...
VIG reportoval výsledky a trh otevře v zeleném
23.08.2016 8:45
Pondělí bylo na akciových trzích ve znamení prodejců, kteří reagovali ...
Technická analýza - Eurodolar zpět nad 1,1300 EURUSD vyhlíží dnešní PMI z Evropy
23.08.2016 8:49
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad hladinou denního pivotu na 1,...

Váš názor
  • Změna názorů?
    23.08.2016 12:54

    Je zajímavé, že právě tento pán před pár lety volal po hlubší integraci Evropy, že by euro mělo být povinné pro členy EU, chtěl integrovat rozpočty, zrušit pakt stability, centrální fond na záchranu Řecka atp. ... Změnu názoru vítám, ale mám dojem, že Stiglitz se snaží jen urdžet v povědomí. Už jednou udělal. Jeho názory na způsoby deregulace a privatizaci byly poslechnuty ve východní Evropě v 90. letech a jak to tam dnes vypadá. Stiglitz se ale v 2011 od toho distancoval a najednou se mu líbila privatizace. Prostě "neodborník".
    Albi
  •  
    23.08.2016 11:45

    Stiglitz to má v hlavě srovnané. Na rozdíl od evropských institucí v Bruselu a ECB. Bohužel, rozhodují ti druzí.
    Stařec
    • Ti druzí?
      23.08.2016 12:34

      V praxi rozhoduje Německo a od něj změnu nečekejme. Německu status quo vyhovuje, protože slabá měna mu velmi pomáhá, bez eura by Němci neměli tak pěkné vývozy. Stejně tak jim pomáhá QE, které srazilo výnosy německých bondů do záporu. Díky obojímu se německé ekonomice, jakož i veřejným rozpočtům mimořádně daří. Samozřejmě za cenu ekonomického strádání jižních zemí eurozóny, pro něž je euro naopak brutálně silné. A za cenu toho, že Řekové si neustále půjčují jen a pouze na splátky úroků předchozích dluhů a EU tomu ještě cynicky říká "záchranný program".
      MrBurnes
      • Re: Ti druzí?
        23.08.2016 13:21

        Tak tohle jste napsal další pravdu. Kdo sledoval tahanice kolem "záchranného programu" Řecka nemohl přehlédnout, chování Německa a jeho přisluhovače v EU Francie. Ano, Řekové si způsobili problém sami. Ale fakt, jakým způsobem s ním bylo jednáno vzbuzuje podezření o snahu ze strany obou zemí vytvořit z něho navěky ekonomicky závislého pohůnka. Dodnes mě mrzí, že Tsipras nakonec vyměkl. Jsem přesvědčen, že kdyby mělo Řecko svoji drachmu, Německo s Francií by ostrouhalo. O to více se vážím prozíravosti Britů se zachováním vlastní měny a odhlasováním Brexitu.
        Stařec
Aktuální komentáře
09.05.2024
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta
9:26Banka BBVA nabídla více než 12 miliard eur akcionářům konkurenční Sabadell
9:11Rozbřesk: Švédsko poslalo sazby včera dolů, Velká Británie a Polsko je dnes podrží. Koruna zatvrzele u 25,00 k euru
9:00UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací
8:59Start trhů bude nevýrazný, Philip Morris ČR bez nároku na dividendu, BlackRock posílil v Monetě, známe výsledky ARM či AIRBNB  
6:33Invesco: Index Nasdaq aneb jak inovace poznamenávají váš šálek kávy
08.05.2024
22:00Akcie na Wall Street nenašly jasný směr; Uber po výsledcích -5 %  
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb
8:34Automobilová jednička Toyota zvýšila celoroční zisk i tržby na rekord, čeká ale pokles provozního zisku kvůli investicím
7:20Windlad: Technologie jsou dlouhodobými investicemi. Nejde o to, rychle je otáčet se ziskem, ale o budování hodnotných firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Enel SpA (03/24 Q1)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Plug Power Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Prysmian SpA (03/24 Q1, Bef-mkt)
US Foods Holding Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
Warner Bros Discovery Inc (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Telefonica SA (03/24 Q1)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.