Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecký dluh vstává

Řecký dluh vstává "z mrtvých". V Evropě ale rostou obavy o vyřešení zadlužení

20.02.2017 12:28
Autor: Pavel Daniel

Řecké zadlužení znovu ožívá. Najít ale řešení ke snížení dluhu, které by uspokojilo Řecko, mezinárodní věřitele a investory, nebude rozhodně snadné. Bohužel tomu nahrává i sílící rozdílné vnímání problému mezi Mezinárodním měnovým fondem a zástupci Eurozóny.

Veřejný dluh Řecka činí 320 miliard eur, což představuje téměř 180 procent hrubého domácího produktu (HDP) a ministři financí zemí eurozóny mají dnes posoudit situaci kolem řeckého záchranného programu. Cílem je co nejdříve dokončit jeho druhou kontrolu, už ale nyní opožděnou. Bez ní se totiž žádná další část pomoci Řecku neuvolní. Jasno stále není především v otázce zapojení Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Brexit – startér k problémům řešení zadlužení Řecka

Na přetřes se tak znovu dostává otázka budoucnosti Řecka v eurozóně a v Evropské unii. Proč? Kartami řešení řeckého dluhu totiž zamíchal brexit, který fakticky nastartoval vlnu nacionalistické nálady i v jiných zemích Evropy a před společenstvím stojí vážná otázka: Jak se zachovají možní vítězové nadcházejících voleb v Nizozemsku, Francii a v Německu, k řešení palčivé otázky zadlužení. Na stole je přitom ještě nevyřešený problém kontroly řeckého zadlužení, bez kterého se Řecko nepohne s čerpáním finanční pomoci dál. V rámci nynějšího, v pořadí už třetího programu pomoci, může Řecko do roku 2018 získat až 86 miliard eur výměnou za rozsáhlé reformy. A právě kontrola plnění podmínek z řecké strany je nutná k vyplacení další části peněz.

Jenže to má svá velká úskalí. Vleklé spory mezi Aténami a mezinárodními věřiteli o míře a účinnosti řeckých reforem totiž v posledních týdnech stále silněji zastiňuje konflikt mezi EU a MMF. Zpravodajské agentury si všímají toho, že Mezinárodní měnový fond, jehož účast v záchraně Řecka je velmi důležitá pro Německo, pokládá stanovené cíle za nerealistické a neudržitelné. Cíle stanovili evropští věřitelé a zahrnují například konkrétní výši primárního přebytku.

Zástupci EU mají odhady měnového fondu naopak za příliš pesimistické. O situaci by měla podle agentur ve středu 22. února jednat v Berlíně kancléřka Angela Merkelová se šéfkou MMF Christine Lagardeovou a s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Některé lakonické komentáře čtenářů pod těmito zprávami, není třeba komentovat: "v Evropě tak skončily klidné dny, kdy se zdálo, že řecký problém je zažehnán."

Řekové už ale šetřit nechtějí

Nepříznivým náladám uvnitř Evropské unie ovšem nenahrávají ani samotní Řekové. Řečeno na rovinu – šetřit v Řecku už se nikomu nechce. Ekonomové ale upozorňují na to, že Řecko potřebuje uvolnění další části peněz ze záchranného balíčku, jinak nebude moci splatit své závazky. V květnu loňského roku věřitelé do země poslali 10,3 miliardy eur. Později dorazilo dalších 2,8 miliardy eur. Nyní Řekové potřebují 7,5 miliardy eur, které musí splatit již v červenci tohoto roku. K tomu potřebují poslední tranši dohodnuté pomoci ve výši 6,1 miliardy. Zdá se vám to jako začarovaný kruh? Řekové říkají, že ani dneska pořádně nevidí u svého zadlužení světlo na konci tunelu.

A není se čemu divit – zemi sužuje 23procentní míra nezaměstnanosti. Pokud nedostane v tomto směru pomoc, může podle MMF dluh země vzrůst do roku 2060 až na 275 procent HDP. A to i v případě, že Řekové splní všechny podmínky věřitelů. MMF proto nevidí jiné východisko, jak snížit řecký dluh, než jeho část odpustit. To se ale nelíbí zemím Eurozóny. Silný hlas přitom zní z Německa, které ústy Wolfganga Schäubleho Řecku vzkázalo, že pokud chce odpustit dluhy, musí vystoupit z eurozóny.

Pokud se dnes věřitelé v Bruselu nedohodnou, Řecko nedostane další finance ze záchranných úvěrů. Podle zpravodajských agentur by dohoda mezi Řeckem a jeho věřiteli uvolnila nové nouzové půjčky a dovolila by zemi zařadit se do programu nákupů dluhopisů Evropskou centrální bankou. To by mohlo snížit náklady Atén na půjčování si a usnadnilo by zemi návrat na dluhopisové trhy.

Důvodem, proč MMF tlačí na odpuštění části dluhu Řecka je to, že současná úroveň je pro zemi neudržitelná. Není prý možné dosáhnout primárního přebytku řeckého rozpočtu na úrovni 3,5 procenta a zároveň splácet vysoké dluhy. Tlačí proto Evropu do zmírnění řeckého dluhového břemene. Sečteno, podtrženo – věřitelé v Řecku píší hodnotící zprávu o provádění dohodnutých reforem, a pokud její závěry přesvědčí ministry financí eurozóny, může být další tranše z finanční pomoci pro Řecko uvolněna. Pokud ale ne - v červenci se Řecko dostane do platební neschopnosti. Podaří se najít zúčastněným stranám řešení, které uspokojí opravdu všechny?

(Zdroje: Bloomberg, Reuters, ČTK, TASR) 


Čtěte více:

Technická analýza: Eurodolar dnes může konsolidovat nad hodnotou 1,06
20.02.2017 9:32
Eurodolar začíná týden opět bojem o hodnotu 1,0600 EURUSD. Dnes na trh...
Jepičí život možné fúze Kraftu s Unileverem: Čeho se báli Buffett s Lemannem?
20.02.2017 9:44
Megafúze (zatím) nebude. Potravinářská skupina Kraft Heinz se rozhodla...
Akcie na maximech ženou investory do vína
20.02.2017 10:01
Globální zotavení akcií žene některé investory také do vín. Ceny těch ...
Pražská burza vstupuje do nového týdne růstem; daří se většině blue chips
20.02.2017 10:12
Pražská burza vstupuje do nového týdne růstem o 0,4 % poté, co si minu...
Euru škodí politika, zatímco libra zmenšuje své ztráty
20.02.2017 10:21
Vstup do nového týdne zpomalí svátek v USA - zdejší trhy jsou dnes zav...
Stát OKD přes Diamo nekoupí. Mládek neuspěl
20.02.2017 10:31
Státní podnik Diamo nekoupí černouhelnou společnost OKD, rozhodla dnes...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot
6:41Yardeni: Býčí trend by měl i přes korekci pokračovat, zisky míří k novým rekordům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data