Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přichází pro akcie ničivá velká derotace?

Přichází pro akcie ničivá velká derotace?

10.11.2017 19:41

Ve svých předchozích příspěvcích jsem hovořil o tom, že světové ekonomice se vede výjimečně dobře, což centrálním bankám umožňuje vydat se na cestu normalizace své monetární politiky. Vzhledem k tomu, jak masivní předchozí stimulace byla, půjde o normalizaci nevídanou. Pokud ji ale centrální bankéři neuspěchají a jejím základem bude silná globální ekonomika, akciím by uškodit neměla. Toto je v kostce můj pohled na současný a budoucí vývoj, ale nepřekvapí, že názorů je více. Na jeden negativnější bych se rád podíval dnes.

Ekonomové z Natixisu při hodnocení posunu v monetární politice a následně na trzích vychází z toho, že v globální ekonomice je nedostatek bezrizikových aktiv. Jinak řečeno, investoři všemožně hledají a nakupují všechno, co budí alespoň dojem bezpečí (a podle toho vypadají ceny a výnosy na takových aktiv). A tato poptávka po bezpečných přístavech bude vysoká i poté, co centrální banky přestanou nakupovat vládní obligace a další aktiva.

Podle Natixisu se tudíž nedá čekat, že by kvůli oné normalizaci došlo k nějakému velkému přecenění dluhopisových trhů a růstu výnosů na nich. Což by mohla být dobrá zpráva pro dluhopisové investory a vlastně všechny, kteří se obávají možné krize vyvolané prudkým růstem sazeb a výnosů. Pokud bychom toto pozitivum automaticky rozšířili na rizikovější aktiva, byl by to podle této teze Natixisu omyl.

Podle banky totiž dojde k tomu, že uvolnění části poptávkového prostoru na bezpečných vládních dluhopisech bude vyplněno investory, kteří byli během masivní monetární stimulace „vytlačeni“ z těchto dluhopisů do rizikovějších aktiv. Jinak řečeno, k dluhopisům se vrátí ti, kteří jim kvůli ultranízkým sazbám dali na čas sbohem a přesunuli se k rizikovým aktivům. Normalizace monetární politiky se tak projeví na bezpečných vládních obligacích minimálně, ale naopak značně na rizikovějších aktivech, protože tamní deficit poptávky už nic nevyplní.

Natixis v souvislosti s oněmi rizikovějšími aktivy hovoří zejména o korporátních dluhopisech a vládních obligacích s nižším ratingem, které za bezpečný přístav považovány nejsou. Rizikové spready korporátních obligací (s investičním a spekulativním ratingem) jsou vyznačeny v následujícím grafu a z něj je zřejmé, že nyní se tu pohybujeme na pokrizových minimech a prostor pro růst výnosů (pokles cen) by tak skutečně existoval značný:

derotace_1


Po rotaci derotace?

Celá tato teze je zajímavá a v podstatě můžeme v její souvislosti hovořit o možnosti velké derotace. Čtenář si možná vzpomene, že před několika málo lety se na trzích hovořilo o takzvané velké rotaci. Tedy o přesunu investorů od vládních dluhopisů k akciím, který měl být vyvolán tím, že na trh obligací se svou stimulací tlačí centrální banky a nutí část investorů přejít k rizikovějším aktivům (včetně akcií). Natixis nyní v podstatě říká, že s obratem monetární politiky nastane proces opačný.

Pokud se na to ale díváme z této perspektivy, nějaké extrémní obavy podle mne nejsou namístě. Čistě proto, že k masivní rotaci podle mne nikdy nedošlo a tudíž se nyní nebude mohutně derotovat. Je to vlastně vidět i z výše uvedeného grafu – současné rizikové spready jsou sice na pokrizových minimech, ale zejména u obligací s investičním ratingem se z dlouhodobějšího hlediska nepohybují v extrémně nízkých rovinách.

A to samé se dá asi říci i o akciích. Shodou okolností jiná analýza Natixisu ukazuje odhad týkající se vývoje rizikové prémie akciového trhu. Na rozdíl od rizikových prémií obligací jde skutečně jen o odhad, který se může hodně mýlit v závislosti na tom, jaký předpokládáme očekávaný růst. Nicméně pokud by byly výpočty banky relevantní, tak se rizikové prémie akcií (v Evropě) stále pohybují na dost vysokých úrovních. Což opět zpochybňuje to, že by tu dříve docházelo k nějaké masivní rotaci a tudíž nyní hrozila silná derotace. V USA budou prémie níže kvůli vyšším valuacím, ale v měkčí verzi bude podle mne platit to samé.

derotace_2


V úvodu jsem psal, že monetární normalizace by s určitými předpoklady akciím neměla škodit a teze Natixisu na tom na základě výše uvedeného mnoho nemění. To ale neznamená, že nás čeká nějaká silná rally, či že se nevyhneme určité korekci. Takový vývoj je právě kvůli vysokým valuacím odrážejícím jen hodně optimistické scénáře dost dobře možný. Jako záminku k oslabení si pak trh může vzít v podstatě cokoliv.

 

Čtěte více:

Kráčíme směrem k nevídané normalizaci
06.11.2017 13:26
Pokud se na současný vývoj ve světové ekonomice podíváme trochu s odst...
Nejatraktivnější a nejzatracovanější odvětví na americkém trhu
07.11.2017 18:36
Minulý týden jsme zde věnovali čas kandidátovi na „nejhorší akcii na s...
Čím více o tom přemýšlím, tím větší Tesla skeptik jsem
08.11.2017 15:37
Poslední čtvrtletní výsledky společnosti Tesla ve fundamentálně uvažuj...
Krutá investiční hračka
09.11.2017 18:38
Jedno moudré rčení říká, že kdo si hraje, nezlobí. Pro akcionáře spole...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách