Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?

Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?

25.05.2018 18:56

V mém předchozím „makro“ příspěvku jsme se trochu zamýšleli nad tím, kde by mohl letošní rok zakončit index S&P 500. Výchozími proměnnými byly očekávané zisky za letošní rok a možná výše valuací, tedy PE. Jak jeden z hlavních scénářů zapadá do současného vývoje v globální ekonomice?

Investor Ed Yardeni v čerstvém příspěvku na svém blogu ukazuje, jak by se historicky vyvíjel index S&P 500, pokud by se PE neustále drželo na hodnotě 15. Jinak řečeno, vývoj na trhu by byl tažen pouze změnou ziskovosti:
0

PE indexu se podle grafu nad hodnotu 15 dostalo na počátku roku 2015 a hodnota indexu se tak od té doby pohybuje nad modře vyznačenou „letovou hladinou“ odvozenou právě od PE 15. I když se trhu letos nevede nejlépe, na onu letovou hladinu zpět nepřistál, natož aby se dostal pod ní. Proč Yardeni vybral zrovna patnáctku? Uvádí jen to, že „podle mnohých je považována za valuaci férovou“. To je téma na delší vyprávění, ale o úplně nerozumný výrok nejde. Pokud by to pak byla skutečně pravda, trh by se takového férového měřítka v posledních letech držel jen překvapivě zřídka. V podstatě jen v letech 2005 – 2007 a pak v roce 2010. A hlavně – nyní by měl ještě znatelný prostor pro oslabení.

O tom, zda se trh vydá touto cestou bude v tom lepším případě rozhodovat „chladný“ ekonomický fundament (v tom horším budou trhem cloumat emoce). Již pár týdnů řada ekonomů a analytiků poukazuje na určité ochlazení doposud výjimečně silného a synchronizovaného globálního boomu. Ten ale mohl dlouhodoběji pokračovat jen v případě, že by se znatelně zvýšil potenciál globální ekonomiky – výrazně by se posunula její nabídková strana. A to šlo provést jen prudkým růstem investic (a implementací technologií) rychle zvedajících produktivitu a výrobní kapacity. Zatím se ale spíše zdá, že globální ekonomika na svůj nepříliš se zvyšující potenciál naráží, nebo v tom horším případě míří pod něj.

V této souvislosti jsou zajímavé následující grafy od Danske Bank. Ten první shrnuje výstup modelů týkající se krátkodobého výhledu rozvíjejících se trhů (EM), Japonska, Evropy a USA. Ten druhý se zaměřuje na výhled střednědobý. Nejhůře to vypadá s Evropou, což jen potvrzuje to, co již nějakou dobu tušíme – v eurozóně je růstový útlum největší, a právě ona (s přispěním EM) se stává nejvážnější trhlinou globálního superoživení posledních téměř dvou let.

0

Podle grafů ovšem vidíme, že dolů začínají otáčet i Spojené státy, ohledně Japonska modely vysílají smíšený signál – krátkodobě nic moc, ale střednědobý výhled se podle DB mírně zlepšil. Určovat, v jaké fázi cyklu se daná ekonomika nachází, je už dlouhou řadu let ošemetné cvičení. Nicméně DB na základě vývoje vedoucích indikátorů a produkční mezery tvrdí, že Spojené státy jsou (zatím) stále ve fázi oživení z předchozího útlumu, ovšem eurozóna do útlumu padá.

Pro skutečně dlouhodobé investory jsou pokusy o časování cyklu většinou ztrátou času. Pokud by se o něj někdo chtěl pokusit, pak výše uvedené by v něm mělo vyvolávat rostoucí pocit, že se blíží doba, kdy hotovost je králem, respektive královnou. Stačí ale zavzpomínat třeba na rok 2016, kdy to v jeho první polovině s globální ekonomikou vypadalo mnohem hůře než dnes. Nicméně v druhé polovině začalo to, čemu v kontextu posledních let můžeme skutečně říkat globální superoživení.

Dnes jsme v mnoha ohledech v jiné situaci, vzpomínkou na rok 2016 chci jen připomenout, že pokrizový vývoj má do standardního cyklu daleko a nejednou přinese velké překvapení. Jak jsem uvedl, pokud by se něco podobného jako v roce 2016 mělo zopakovat i nyní, v první řadě by se v globální ekonomice musely objevit produkční kapacity znatelně posouvající její potenciál. Už minulý rok jsem zde rozebíral, že to by vyžadovalo hlavně oživení investičního cyklu. A samozřejmě udržení poptávky na úrovni, která by tento potenciál využila. Jde vlastně o to nejlepší z nejlepšího.

 

Čtěte více:

Kdy přijde „zlatý vrchol“ a co bude znamenat pro těžaře
15.05.2018 18:58
Před několika dny jsem se tu věnoval současnému do určité míry nestand...
Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
21.05.2018 18:24
Pod cenovou hladinou trhu často probíhá jeden důležitý cyklus: Ceny ak...
Kdy skončí ropní giganti?
23.05.2018 18:13
Ron Bousso na Reuters poukazuje na zajímavý vývoj u velkých ropných gi...
Růst, hodnota, povídkovost - je dobré vědět, do čeho vlastně investujeme
24.05.2018 18:20
Ono pověstné „všeho s mírou“ platí bezesporu i o používání různých inv...

Váš názor
  • Hotovost nikdy není a nebyla královnou
    30.05.2018 11:12

    Hotovost je a vždy bude král "the king", pokud ji ovšem nemá někdo v rublech. Proto ruští oligarchové perou svoje peníze kupováním všechno v dolarech na západě. Tomu proč tak činí rozumí každé malé dítě se standartním IQ. To jen politici tvrdí opak a oblbují své ovčany.
    juniper
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů