Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dlouhodobá návratnost akcií: Nižší neznamená automaticky nízká

Dlouhodobá návratnost akcií: Nižší neznamená automaticky nízká

20.08.2018 17:45

Existuje hodně studií a modelů, které se na základě nějakých historických vzorců a vazeb snaží predikovat další vývoj na trzích. Pokud je mi ale známo, tak to nejlepší, co zde můžeme vydolovat, je staré dobré PE. Jinak řečeno, pouhý pohled na valuace je nejlepším, či jedním z nejlepších indikátorů toho, co bude na trhu dál. Což ale neznamená, že jde o indikátor obzvláště spolehlivý – i to nejlepší, co máme k dispozici, nemusí být nijak světoborné. Jinak řečeno, i ta nejlepší křišťálová koule může být hodně zamlžená. Co napovídá nyní?

Následující dva čerstvé grafy od JPMorgan ukazují, jak spolu (ne)souvisí výše valuací a návratnost v následujícím roce (první graf) a následujících pěti letech (druhý graf). Jednoduše řečeno, pro následující rok je výše PE téměř irelevantní, pro následujících pět let je tomu ale jinak. Zde vidíme intuitivní negativní vazbu, kdy vyšší valuace indikují nižší návratnost a naopak. Vidíme tak například, že pokud se PE pohybuje kolem 20, je na základě historické zkušenosti dost naivní předpokládat, že návratnost trhu se v následujících letech dostane nad 10 % ročně.

Současná výše PE kolem 16,5 pak podle jednoduché vyznačené korelace měla implikovat návratnost na úrovni necelých 10 %, což by s ohledem na vývoj v posledních letech bylo stále hodně slušné. Nicméně si všimněme, že na této úrovni valuací je v grafu také nepříjemná skupina bodů, která implikuje návratnost ve výši velmi skromné - pohybující se kolem nuly:

0

Investor možná zaznamenal úvahy o tom, že pokles výnosů a požadované návratnosti, ke kterému došlo v posledních letech, znamená, že návratnost v letech budoucích bude nízko. Nejde o složitý koncept (úzce souvisí s výše uvedeným), ale i tak někdy budí určité nedorozumění. Vezměme si proto následující příklad: Máme nějaké aktivum, které bude pravděpodobně vynášet 10 ročně. Bezrizikové sazby dosahují 5 % a riziková prémie 5 %, takže požadovaná návratnost je 10 %. Hodnota takového aktiva pak dosahuje 100 (diskontovaný tok popsané hotovosti se rovná této částce, ve zkratce jej lze spočítat jako 10/10 %).

Nyní si představme, že bezrizikové výnosy třeba díky expanzivní monetární politice klesnou na polovinu, tedy na 2,5 %. Požadovaná návratnost se sníží na 7,5 % a hodnota aktiva se v případě, že se nic dalšího nezmění, posune na 133 . Cena na trhu by se měla také zvýšit ze 100 na 133 . Většinou k tomu ale nedojde skokově, nýbrž během určitého časového období, během kterého investoři s dlouhými pozicemi realizují návratnost ve výši 33 %. Jenže pak již se na trhu obchoduje aktivum s cenou 133 a očekávaným tokem hotovosti 10 , tedy s očekávanou návratností ve výši oněch 7,5 % a ne předchozích 10 %. Což je v principu to, k čemu docházelo v pokrizových letech (i když s trochu jinými čísly). A můžeme to vnímat jako jakýsi přesun realizované návratnosti z budoucnosti do současnosti.

Nesmíme ale zapomínat na zbylé dvě proměnné, což se právě často dělá. U rizikových prémií platí v tomto smyslu to samé jako u bezrizikových sazeb. A pokud jdou tyto dvě proměnné proti sobě, důležitý je konečný dopad na výši požadované návratnosti. Pokud se například rizikové prémie nezmění a sazby klesnou, akcie by měly vynášet i přes nezměněné prémie méně a důvodem je právě pokles oné bezrizikové složky požadované návratnosti – viz popsaný příklad. Skutečnou divokou kartou je v onom výše popsaném příkladu oněch 10 ročně. Či obecně řečeno očekávané zisky a tok hotovosti, které budou firmy generovat. Pokud se znatelně a udržitelně zvednou nad očekávání, hrátky se sazbami a prémiemi se svou důležitostí odsouvají na druhou kolej.

Jak jsem poukazoval minule, našponovanost trhu se nyní částečně přesunula z valuací právě do očekávaných zisků. Laťka tedy v této oblasti rozhodně není nízko. Z dlouhodobějšího hlediska na divokou kartu nad očekávání dobrého růstu ekonomiky a zisků můžeme alespoň teoreticky spoléhat zejména v souvislosti s tolikrát skloňovanými novými technologiemi. A také s možným investičním boomem, který by také znatelně pomohl nabídkové straně ekonomiky opět se vzdálit od té poptávkové, posunout výš potenciál a mimo jiné snížit tlak na zvedání sazeb (vše souvisí se vším). Nízká návratnost tedy vytesána do kamene není. A to vlastně ani pokud se budeme řídit jen výše uvedeným grafem (protože nižší neznamená nízká).

 

Čtěte více:

Faktory, které nejvíce ovlivňují dlouhodobou návratnost investic
15.06.2018 10:50
Jaké jsou nejdůležitější faktory, které ovlivňují návratnost investic ...
Dlouhodobá návratnost akcií bude slušná. Kartami by zamíchala recese, či technologický boom
29.06.2018 18:46
V globální ekonomice je velmi pravděpodobně už hodně dlouho převis zam...
Energetika se stala divokou kartou trhu, technologie nad 600 % návratností od posledního dna
14.08.2018 12:15
JPMorgan před několika dny zveřejnil svůj čerstvý grafový přehled dění...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů