Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co budou teď Saúdové dělat?

Co budou teď Saúdové dělat?

27.08.2018 6:07, aktualizováno: 27.8. 12:34
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Saudi Aramco na burze. Plány na možná největší světovou emisi akcií poutaly pozornost investorů po celém světě. Teď je prodej 5procentního podílu v saúdskoarabském ropném gigantu oficiálně u ledu. Primární veřejná nabídka (IPO) měla být hlavním pilířem, jak do ekonomiky pouštního království dostat i jiné zdroje než ropu. Podle expertů ale existují i jiné způsoby, jak hospodářské reformy v Saúdské Arábii financovat.

Dvaatřicetiletý korunní princ Muhammad bin Salmán, známý pod familiární zkratkou MbS, sliboval, že listing Saudi Aramco na zahraničních burzách pomůže vnést do jinak uzavřeného království trochu otevřenosti. Pětiprocentní podíl v Saudi Aramco oceňoval na zhruba 100 miliard USD. Podle analytiků ale hýřil optimismem. Podle nich by prodej vynesl „jenom“ nějakých 50 až 75 miliard USD.

Peníze měl dostat vládní fond pro veřejné investice (PIF), ze kterého se mají financovat projekty na podporu zaměstnanosti. Nezaměstnanost mezi občany Saúdské Arábie stoupla na rekordních 12,9 procenta, takže cokoli na podporu pracovního trhu je velmi vítáno.

Projekty by ale mohly pokračovat i bez IPO, podotýká agentura Reuters. Aramco totiž v červenci oznámila, že by od vládního fondu mohla koupit strategický podíl ve výrobci petrochemických produktů Saudi Basic Industries (SABIC). Prodej celého 70procentního podílu by při tržních cenách mohl vynést zhruba 70 miliard – tedy zhruba stejně jako listing.

Odklad IPO by navíc princi mohl přinést i politické body. Řadoví Saúdští Arabové totiž s emisí „národního dědictví“ nesouhlasili a mnoho členů královské rodiny se bálo, že to ohrozí jejich zdroj majetku a privilegií, tvrdí Jim Krane z Baker Institute na Rice University.

Vision 2030 se říká programu, kterým chce princ Muhammad transformovat lokální ekonomiku. Světlo světa už spatřily reformy jako zrušení zákazu řízení aut ženami nebo otevření kin. Země zavedla daň z přidané hodnoty a zvedla ceny pohonných hmot a utilit. Stoupla zaměstnanost žen a nové DPH se navíc daří lépe vybírat. Životní náklady Saúdských Arabů ale rostou, takže ti si letos půjčují dvakrát až třikrát víc peněz než v loňském roce. Čistky v podnikatelských kruzích i v královských kruzích navíc neskončily, ani tvrdé potírání opozice. Čtvrtým rokem pokračuje válka v Jemenu, která stojí nemalé peníze.

„IPO Aramka měla být příkladem nové globální úrovně transparentnosti. Protože se toho tolik děje a tak málo se k tomu řeklo, vypadá to možná tak, že se v transparentnosti horší,“ sdělil podle Reuters nejmenovaný západní diplomat.

Podle některých bankéřů je ale reformní program rozsáhlejší a k dalším změnám může ještě dojít.

Faktem je, že od roku 2016, kdy se o plánech na IPO Aramka veřejnost dozvěděla poprvé, se vládě vede nepoměrně lépe. Ropa tehdy stála 35 dolarů za barel (teď je na více než dvojnásobku) a Rijád zoufale potřeboval hotovost. Od té doby se ale rozpočtový schodek razantně zmenšil. Mezinárodní měnový fond dokonce odhaduje, že letos se jej podaří stlačit pod 5 procent velikosti ekonomiky, což by se stalo poprvé od spektakulárního propadu trhu s ropou. Loni činil 9,3 procenta.

Společnosti MSCI a FTSE Russell se letos rozhodly přidat Saúdskou Arábii do svých akciových indexů rozvíjejících se trhů. V příštím roce tak království může počítat s tím, že do něj ze zahraničí přiteče kapitál minimálně 20 miliard dolarů. I bez IPO.

Úřady kromě toho pomalu připravují reformy, které mají přilákat přímé investice ze zahraničí. V červenci se objevil návrh pravidel na fungování partnerství mezi státem a soukromými firmami na vybudování infrastruktury. Ambiciózně podle některých hlasů vypadá další plán, totiž prodat v následujících letech státní majetek za zhruba 200 miliard dolarů. Teď, když je projekt IPO Aramka zmražený, by ale menší privatizace mohly dostat více prostoru.

„IPO měl vždycky velkou symbolickou hodnotu, zbytek saúdské ekonomiky by ale příliš nezasáhl,“ uvedl Steffen Hertog, expert na Saúdskou Arábii z prestižní londýnské školy London School Economics and Political Science. Jeho slova potvrzuje i nejnovější sdělení MMF: „Aramco je jednou částí reforem, je tu ale spousta jiných reforem, které se posouvají kupředu,“ uvedl podle agentury Bloomberg Tim Callen, šéf mise MMF pro Saúdskou Arábii.

 
 
 

Čtěte více:

WSJ: Množí se pochybnosti o vstupu Saudi Aramco na burzu
06.07.2018 12:41
Přípravy očekávaného vstupu saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco na...
Zombie akcie, která by strčila do kapsy Apple, Berkshire Hathaway i ropné giganty
18.07.2018 18:35
Bloomberg nedávno psal o „zombie IPO“ a na mysli měl dlouho plánované ...
Největší IPO světa je dle zdrojů Reuters minulostí. Saudi Aramco na burzu dáme, tvrdí ale Saúdové
23.08.2018 8:24
Saúdskoarabská vláda nadále plánuje primární nabídku státní ropné spol...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot
6:41Yardeni: Býčí trend by měl i přes korekci pokračovat, zisky míří k novým rekordům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data