Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mayová: Dohodu o brexitu máme na dosah ruky

Mayová: Dohodu o brexitu máme na dosah ruky

22.11.2018 14:57
Autor: ČTK

Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie je na dosah ruky. Před svým londýnským sídlem v Downing Street 10 to dnes řekla britská premiérka Theresa Mayová. Zároveň ujistila, že je odhodlána dohody s EU dosáhnout. Ministerská předsedkyně přitom věří, že se do nedělního summitu v Bruselu podaří vyřešit i poslední neshody, které se objevily kolem Gibraltaru, na který si činí nárok Británie i Španělsko.

Mayová s prohlášením vystoupila poté, co dnes předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že poslal členským státům návrh politické deklarace o vztazích mezi EU a Británií po odchodu ostrovní země ze společenství.

"Nyní je na 27 představitelích ostatních členských zemí EU, aby v následujících dnech, které povedou k mimořádnému summitu EU v neděli, dohodu prozkoumali," uvedla dnes Mayová. Britové podle ní chtějí "dobrou dohodu", která nastolí kurz směrem k lepší budoucnosti. "Tuto dohodu máme na dosah," dodala.

Mayová dohodu s EU označila za "tu pravou pro Spojené království", neboť podle ní přinese to, pro co lidé hlasovali v roce 2016 v referendu. Britům se podle ní vrátí zpět kontrola nad jejich zemí, zároveň ale bude ochráněna jejich bezpečnost, pracovní místa i celistvost království.

Premiérka rovněž potvrdila, že hovořila se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. "Jsem přesvědčena, že budeme schopni se v neděli shodnout na dohodě, která bude dobrá pro celou rodinu Spojeného království včetně Gibraltaru," zdůraznila ministerská předsedkyně s odkazem na neshody kolem britského území v jižní části Pyrenejského poloostrova.

Premiér Sánchez tento týden varoval, že Madrid nepodpoří dohodu, pokud nebude upravena pasáž o Gibraltaru. Trvá na tom, že musí jasně obsahovat pasáž, že budoucnost tohoto území je bilaterální záležitostí mezi Británií a Španělskem.

Mayová má dnes ještě na programu setkání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, jehož země nyní předsedá Radě EU. Později by měla promluvit také v Dolní sněmovně.

Země EU dostaly text deklarace o budoucnosti po brexitu
Londýn/Brusel/Berlín - Členské státy Evropské unie dostaly od předsedy Evropské rady Donalda Tuska návrh politické deklarace o vztazích mezi EU a Británií po odchodu ostrovní země ze společenství. Tusk to oznámil na twitteru s tím, že na textu se na pracovní úrovni shodly vyjednávací týmy obou stran. V zásadě na dokumentu podle něj panuje shoda i na politické úrovni, musí jej ovšem v neděli na summitu ještě potvrdit šéfové států a vlád.

Deklarace není právně závazná. Na 26 stránkách definuje, co by obě strany chtěly dojednat do budoucna ohledně své spolupráce v řadě oblastí, včetně klíčového hospodářství.

Cílem má být vznik zóny volného obchodu s těsnou celní a regulační spoluprací a pravidly, která zajistí rovné podmínky a spravedlivou hospodářskou soutěž.

V neděli na summitu mají šéfové států a vlád 27 zemí unie tuto deklaraci schválit společně s vyjádřením své politické podpory podrobné smlouvě o britském odchodu z EU, jež se týká řady oblastí souvisejících s brexitem.

Británie z EU odejde 29. března 2019 právě podle pravidel této smlouvy, pokud se její text ovšem premiérce Therese Mayové podaří prosadit v britském parlamentu. Ve smlouvě je definováno také přechodné období, v době jeho trvání by měly být na základě politické deklarace dojednány smlouvy o hospodářské či bezpečnostní spolupráci. Přechodné období by mělo trvat do konce roku 2020, pokud se na tom strany shodnou, bude možné jej jednorázově o rok či dva prodloužit.

Průlom v jednáních o dokumentu nastal po středeční podvečerní schůzce britské premiérky Mayové s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Právě Juncker dnes ráno předal deklaraci Tuskovi poté, co s jejím zněním souhlasila Evropská komise na mimořádném jednání. Text následně dostali také velvyslanci 27 zemí bloku, kteří dopoledne o brexitu diskutují.

Text politické deklarace ale neřeší španělské námitky ohledně budoucnosti Gibraltaru, který si nárokuje jak Londýn, tak Madrid. Španělský premiér Pedro Sanchéz přitom hrozí, že v neděli odmítne brexitovou smlouvu podpořit, nebudou-li požadavky Madridu zohledněny. Podle mluvčího EK Margaritise Schinase vybídl Juncker, který se Sanchézem mluvil telefonicky v úterý, britskou premiérku Mayovou, aby s ním také komunikovala. "Míč je nyní na straně členských zemí," dodal mluvčí a potvrdil, že Gibraltar a také otázka rybolovu jsou dál otevřené.

V politické deklaraci obě strany například uvedou, že mají zájem na ambiciózním, širokém a vyváženém hospodářském partnerství při zachování integrity unijního jednotného trhu. Británie by měla v "relevantních oblastech" sblížit své regulace s těmi evropskými, aby byly překážky pro pohyb zboží co nejmenší.

Základem pro společný celní prostor pro pohyb zboží bez tarifů a poplatků by přitom mělo být řešení obsažené v rozvodové smlouvě v rámci řešení pojistky pro zachování hladkého celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Podobně jako ve smlouvě je také řešen mechanismus urovnání budoucích sporů pomocí arbitráže. Otázky související s unijním právem tak bude vysvětlovat Soudní dvůr EU.

Deklarace dále řeší třeba přístup na trh se službami, problematiku investic a finančních služeb, digitální oblast či třeba otázky duševního vlastnictví nebo veřejných zakázek. Věnuje se i rybolovu, což byla oblast, kterou na poslední chvíli v jednáních blokuje svými požadavky Francie.

Ohledně volného pohybu osob by měl platit pro krátkodobé cesty bezvízový styk, základem by měla být reciprocita, tedy shodný přístup obou stran. Zvláštní oddíl je v deklaraci věnován otázkám dopravy, jak letecké, tak i silniční, železniční a námořní.

Dokument se zabývá také energetikou, spoluprací při mírovém využití jádra či obchodováním s emisními povolenkami. Obě strany mají zájem na těsném partnerství na mezinárodních fórech, včetně řešení otázek jako je ochrana klimatu, finanční stabilita, ochrana zdraví či boj proti protekcionismu v mezinárodním obchodu.

Samostatný oddíl v deklaraci se bude týkat bezpečnostního partnerství, třeba těsné spolupráce při prosazování práva a potírání kriminality, hladké výměny dat i zpravodajských informací a kooperace při odhalování praní špinavých peněz a teroristických aktivit.

Aby fungovala těsná spolupráce EU a Británie na mezinárodním poli, včetně uvnitř OSN a NATO, obě strany by si přály vznik pravidelných konzultací a dialogu o klíčových otázkách. Není například vyloučena účast britského ministra na neformálních schůzkách ministrů zahraničí EU. Obě strany chtějí těsně koordinovat uvalování sankcí a spolupracovat při civilních i vojenských misích.

 
 

Čtěte více:

Tah EU na strategické suroviny. Nastane v Evropě boom lithia?
22.11.2018 6:11
Ve své snaze vyvinout v Evropě strategický hodnotový řetězec pro výrob...
Rozbřesk: Itálie v pasti pravidel?
22.11.2018 9:18
Rostoucí napětí mezi Itálií a Bruselem ohledně italského rozpočtu na p...
Babiš: Vláda chce, aby nový blok Dukovan postavila firma ČEZ
22.11.2018 18:01
Stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by podle premiéra Andr...
Boj proti americkým clům může otevřít Pandořinu skříňku
22.11.2018 12:15
Boj Evropské unie, Číny a dalších zemí proti americkým clům na dovoz o...
Itálie hodlá vzdorovat tlaku Bruselu na přepracování rozpočtu
22.11.2018 14:46
Itálie hodlá vzdorovat tlaku Evropské komise (EK) na přepracování návr...

Váš názor
  •  
    22.11.2018 16:32

    Existuje určitá pravděpodobnost, že spadne pod stůl dohoda, na které se britští vyjednavači shodli se svými protějšky z EU. Potom by se mohlo konat druhé referendum o členství v Evropské unii, v němž by se mohli britští voliči rozhodnout pro setrvání v EU. Brexit ve své podstatě směřuje proti žádoucímu směru vývoje mocensko-politického uspořádání světa. Politický vývoj lidstva neodvratně směřuje ke vzniku globální vlády, která napraví vztahy v odsouzeníhodné mezinárodní politice i vztahy v politice jednotlivých států. Pokud globální vláda vznikne na základě demokratických principů rozhodování, nelze proti nastolení takové světovlády nic racionálního namítat. Jedna možná cesta vzniku Globální federace, která napraví vztahy v současné mezinárodní politice i v politice jednotlivých států a nastolí trvalý mír na celé planetě, je uvedena v článku: SOUČASNOST A BUDOUCNOST LIDSTVA - http://miloslav7.blogspot.com/2018/11/soucasnost-budoucnost-lidstva.html
    Míla
Aktuální komentáře
15.05.2024
9:45FRESH živě: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:10Rozbřesk: Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls
8:57Banky poskytly v dubnu hypotéky za 21,9 miliardy korun, meziročně dvojnásobek
8:48Investoři vyhlíží dnešní čísla o americké inflaci, šílenství na meme akciích je zpět a futures jsou zelené  
8:15EBRD zhoršila odhad letošního růstu české ekonomiky na 0,9 procenta
14.05.2024
17:44Americké akcie na konci roku – scénáře Morgan Stanley
17:21Komentář analytika: Akcie Alibaba padají kvůli ztrátě plynoucí z investic do veřejných společností  
17:13PPI potvrzuje napětí investorů, smíšená data s trhy hýbou oběma směry  
15:46Více než stoletý těžař Anglo American chystá změnu strategie, brání se převzetí konkurentem BHP
15:45CNBC: AI začíná vybírat investiční akcie, jmenovala 5 s největším krátkodobým potenciálem  
15:18Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
15:04Německá zbrojovka Rheinmetall zvýšila čtvrtletní zisk o 60 procent
14:16Roaring Kitty je zpět a s ním šílenství po meme akciích, GameStop po včerejším raketovém růstu přidává dalších +120 %
14:01Akciovou rally ohrožuje stagflace, varuje Hartnett z BofA
13:37Čtvrtletní zisk čínské firmy Alibaba prudce klesl, tržby však předčily očekávání
12:59Zandi: Silná ekonomika a případné změny inflačního cíle
11:42Důvěra investorů v německou ekonomiku byla v květnu znovu lepší, než se čekalo
11:35Spojené státy zvýší cla u řady zboží z Číny, u elektromobilů na 100 procent
11:32Výsledky ČEZ pohledem analytika: EBITDA silně překonala tržní odhady, tržby mírně zaostaly za očekáváním  
11:29Od Powella se dnes nedá čekat moc. Dostaneme ale malou nápovědu před inflací  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Allianz SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
Cisco Systems Inc (04/24 Q3, Aft-mkt)
Commerzbank AG (03/24 Q1, Bef-mkt)
E.ON SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
RWE AG (03/24 Q1, Bef-mkt)
thyssenkrupp AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Ubisoft Entertainment SA (03/24 Q4, Aft-mkt)
7:00ABN AMRO Bank NV (03/24 Q1)
7:00Merck KGaA (03/24 Q1)
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m