Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ziskový boom skončil, valuace rozumnější a Fed také

Ziskový boom skončil, valuace rozumnější a Fed také

11.01.2019 17:37

JPMorgan přichází s čerstvým čtvrtletním průvodcem trhy a globální ekonomikou. Pokud bychom chtěli v kostce popsat vývoj a současný stav, bylo by nejlepší podívat se na valuace a očekávané zisky. A téměř nezbytným dodatkem je pohled na to, co se děje na monetární frontě.

V prvním z následující dvojky grafů najdeme vývoj zisků očekávaných v následujících 12 měsících na hlavních trzích a regionech. Ve srovnání s předkrizovou úrovní jsou nyní zisky zdaleka nejvýše v USA a Japonsku, nejhůře je na tom v tomto smyslu naopak Evropa. U ní jsme to mohli nějaký čas interpretovat jako známku její investiční atraktivity – její ziskový potenciál byl relativně k tomu, co dokázala předtím, vysoko. Nicméně nyní se nám tento indikátor bezpečně překlápí spíše do negativní interpretace – Evropa na výrazně více (alespoň zatím) nemá.

Celkově je pak zřejmé, že ať už byl růst očekávané ziskovosti v posledních měsících prudký (USA), či mírný (Evropa), všechny křivky s výjimkou Japonska se na konci roku začaly otáčet dolů, či ke stagnaci. Jestliže tak velká část trhu ignorovala prostý fakt, že prudký růst zisků nemůže trvat věčně, byla z onoho obratu nutně zklamána, a to se vedle dalších faktorů projevilo neradostným vývojem posledních týdnů. Klíčová otázka samozřejmě zní, „co bude na této ziskové frontě dál“. Můj osobní hrubý odhad je takový, že pravděpodobnost opětovného prudkého růstu zisků se pohybuje maximálně v řádu jednotek procent (musel by přijít pozitivní investiční-technologický nabídkový šok). A zbytek bych rovným dílem rozdělil mezi scénáře mírný růst, stagnace, pokles.

0
Druhý z výše uvedených grafů porovnává (i) rozpětí valuací na jednotlivých trzích dosažených od roku 1990 (šedá pole), (ii) valuace současné (modrý bod), (iii) valuace před rokem (fialový bod) a (iv) průměr od roku 1990. Porovnávat PE je mnohem lepší, než hledět na pouhé ceny, a tento graf ukazuje, že na počátku roku se pohybujeme bez výjimky pod hodnotami z minulého roku i pod průměry. V případě Japonska je dokonce skepse tak veliká, že se nacházíme blízko minimálních hodnot.

Korekce byla jistě pro mnoho investorů bolestivá, ale z hlediska dalšího vývoje zdravá. Na to, že před ní byl trh valuačně hodně našponován, ukazovalo jednak celkové PE pohybující se extrémně optimistických hodnotách (hovořím nyní zejména o USA – viz graf). A také pohledy na dlouhou řadu konkrétních firem, které tu také prezentuji ve svých příspěvcích a které podle mne naznačovaly, že investoři se skutečně zaměřují jen na ty nejrůžovější scénáře. 

Pokud dáme stranou řádění černých labutí v Bílém domě (u nichž si investoři konečně uvědomili, že nepřináší jen sladká slova, ale i rozporuplné činy), je nyní podstatný obrat ve smýšlení a signálech Fedu. Od počátku jeho cesty směrem k utahování tu zmiňuji, že jeho historie jasně ukazuje na tendenci utahování přepalovat a posílat ekonomiku do recese. Navíc máme za sebou dlouhé období deflační hrozby. To by naznačovalo, že Fed by měl přemýšlet dvakrát předtím, než vyšle nějaký jestřábí komentář, či přijde s jestřábím krokem. Na druhou stranu by se neměl nechat vydírat od trhů (a už vůbec ne od oněch černých labutí) nekriticky požadujících to nejlepší ze všech světů – tedy zejména neustále nízké sazby spojené s růstem znatelně převyšujícím potenciál. K tomu tu máme hibernující Phillipsovu křivku, u které není jasné, kdy se opět probere a oživí pevnější vztah mezi nezaměstnaností a inflací. Hledání té správné střední cesty je tak složité a evidentně se neobejde bez zádrhelů.

Poslední dnešní graf od JPM porovnává prosincové očekávání dalšího vývoje sazeb od vedení Fedu s očekáváními trhu. Mezera je obrovská a je dobré vnímat, že obě křivky jsou funkcí té druhé – očekávání Fedu závisí na tom, jak se chovají trhy, a ty se zase chovají i podle toho, co plánuje Fed. Ona mezera tak může ukazovat, že trhy vnímají Fed jako příliš jestřábí, což povede k přílišnému zabrzdění ekonomiky, neřkuli recesi, a sazby tudíž nakonec půjdou dolů. Podle mne je dost dobře možné, že přestřelily obě strany – Fed (opět) se svým strachem z přehřívání a inflace a trhy zase se svým strachem z přestřelení Fedu (či doufáním v to, jak holubičí může být). Dobré ale je si připomenout, že podobná mezera je víceméně pokrizový standard a je to Fed, kdo se téměř soustavně mýlí. V tom nejlepším scénáři tedy bude lépe (ale ne nekriticky) naslouchat trhům a ekonomice, zřejmě si dá pauzu se zvedáním, trhy se smíří s koncem ziskového boomu, vše se uklidní, valuace se možná mírně zvednou. 

0



Čtěte více:

Investiční výhled Patrie na 2019: Ustupující Fed a pozvolná ECB?
09.01.2019 13:04
Zásadní otázkou pro tento rok je míra zpomalení, kterou uvidíme v hlav...
Investiční výhled Patrie na 2019: Strategie I.
11.01.2019 10:40
Po nepříliš vyvedeném konci roku 2018 nelze očekávat výrazné zlepšení ...
Fed pochopil, že „lepší pozdě, než nikdy“. Trhy ale stále skeptické
10.01.2019 15:32
„Fed překvapil trhy, když na svém prosincovém zasedání nenaznačil, že ...
Tomáš Vlk: Hlavní ekonomické oblasti budou letos ztrácet tempo (video)
09.01.2019 15:56
V minulém roce tížila trhy politická situaci v Itálii a Francii, obavy...
Zápis z jednání Fed: Obavy z výkyvů na trzích i zpomalování ekonomiky
09.01.2019 21:23
Vedoucí představitelé americké centrální banky (Fed) zaujali opatrnějš...
Před vystoupením Powella a jeho kolegů se na trzích vyčerpal krátkodobý optimismus
10.01.2019 10:52
Koruně ráno nijak nepomáhá postoj guvernéra Rusnoka k dalšímu zvyšován...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.04.2024
12:33EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
12:26J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2023
8:35Víkendář: Fiskální politika drží sazby nahoře, u akcií je tak lepší zaměřovat se na kvalitu
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data