Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Technologie zklamou, potěší růstové akcie a u nás půjdou dlužníci znovu do školy

Perly týdne: Technologie zklamou, potěší růstové akcie a u nás půjdou dlužníci znovu do školy

15.03.2019 11:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve světě…

Na trhu je příliš emocí, technologie zklamou:
Známý investor Richard Bernstein na CNBC varoval, že investoři zaměření na technologie nyní uvažují tak trochu jako v roce 2000. A mohlo by se jim stát, že podobně jako při prasknutí technologické bubliny realizují i nyní významné ztráty. Bernstein se také domnívá, že investoři nyní příliš podléhají emocím a ty se značně odtrhly od fundamentu.

„Nacházíme se v části technologického cyklu, kdy investoři začínají sázet zejména na trend. Prosadil se názor, že technologie již nejsou cyklickým sektorem, stal se něčím novým, něčím rozdílným. A právě to připomíná březen roku 2000“, tvrdí Bernstein. Podle CNBC je přitom dlouhodobým býkem a nemá ani tak obavy z příliš vysokých valuací, jako přehnaných očekávání ohledně ziskovosti. On sám se podle svých slov řídí tím, že v době, kdy růst zisků zpomaluje, je nejlepší sázet na kvalitní firmy.

Sázejte na růst: Analytici banky Goldman Sachs zase tvrdí, že nejlépe si v současném prostředí povedou akcie rychle rostoucích společností. Banka tak pro své klienty vytvořila portfolio 50 akcií firem s nejvyšším očekávaným růstem tržeb v letošním roce. V něm je na prvním místě Netflix, portfolio obsahuje i akcie společnosti Alphabet, Amazon a Adobe.

Goldman tvrdí, že na trhu s mírným růstem zisků budou nejatraktivnější právě ty firmy, které budou dosahovat nejrychlejšího růstu ziskovosti. Takových společností ale kvůli zpomalení tempa růstu globální ekonomiky ubývá, k tomu se přidávají rostoucí nákladové tlaky. Jak poukazuje CNBC, analytici na Wall Street tak „agresivně snižují svá očekávání“. V současné době čekají, že v prvním čtvrtletí zisky klesnou o 3,2 %, za celý letošní rok by měly růst o 4,1 %.

Medvěd tu je stále s námi: Větším pesimistou než analytici z Goldman Sachs je „dluhopisový král“ Jeffrey Gundlach. Na akciovém trhu podle něj již nějaký čas vládnou medvědi, letošní rally byla podle něj způsobena jen tím, že „Fed otočil o 180 stupňů“. Medvědí signály podle investora vysílají jak měkká, tak tvrdá ekonomická data, což dokumentuje následujícím grafem (index změn tvrdých dat je vyznačen modře, měkkých dat červeně):
0

Mileniálové investují do umění: Globální trh s uměním v roce 2018 opět rostl a pomohla k tomu i vyšší kupní síla mileniálů. Na základě analýzy banky UBS o tom informovala agentura Reuters. Banka provedla průzkum mezi boháči a zjistila, že „mileniálové nakupují umělecká díla aktivněji a využívají při tom internet“. Ve srovnání se starší generací jsou ochotni dát za umělecká díla vyšší částky.

Johan Jervoe z UBS k výsledkům průzkumu uvedl, že mileniálové jsou sice generací, která možná nikdy nebude vlastnit auto, ale její chuť na investice do umění je povzbudivá. Podle jeho názoru to může být i tím, že takové investice s sebou zároveň nesou určitý zážitek. Průzkum byl prováděn v Německu, Velké Británii, Japonsku, Singapuru a Hong Kongu.

Inovativní Belgičané: Eurostat tento týden porovnává podíl „inovativních podniků“ v jednotlivých evropských zemích. Podle dat z roku 2016 jich v celé EU bylo 51 %, znatelně nad průměrem se pohybovaly země jako Belgie (68 %), Portugalsko (67 %), či Finsko (65 %). Naopak hluboko pod ním se s 10% podílem nachází Rumunsko a slabá je v tomto ohledu situace i v Polsku. Česká republika sice nedosahuje průměru EU, ale se 46 % je na tom ze zemí střední Evropy nejlépe:
0

Kam míří náš odpad: Druhý graf od eurostatu ukazuje, kam v jednotlivých letech mířil odpad zemí Evropské unie. Do Číny podle něj putuje méně a méně našeho dopadu, významnější roli naopak hraje Turecko, Indie a ostatní země. Eurostat dodává, že EU je také importérem odpadů, a to zejména z Norska, Švýcarska a Spojených států.
0

… a u nás doma

Američané nás oznámkovali: Seznam.cz tento týden píše o tom, že „ČR má problém s nenávistí k Romům, policejní korupcí i Zemanem - říká to zpráva USA o lidských právech“. Česká republika se totiž „nadále potýká s projevy nenávisti vůči Romům, korupcí v řadách policie či s přeplněnými věznicemi“. Dokument zveřejněný ve středu na 26 stranách věnovaných Česku zmiňuje i kontroverzní výpady prezidenta Miloše Zemana vůči novinářům.

Korupce v bezpečnostních sborech se podle zprávy nejčastěji projevuje únikem informací, neschválenými přístupy do policejních databází, vydíráním, pašováním zakázaných věcí do věznic či úplatky za dopravní přestupky. V případě prezidenta Zemana zpráva připomněla jeho výrok z roku 2017, kdy ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekl, že novinářů je příliš mnoho, proto je třeba je likvidovat.

Dlužníci do školy: Server aktualne.cz informuje, že „soudci mohou dlužníky poslat až na sto hodin do školy, kde se naučí hospodařit“. Součástí nejnovější schválené novely insolvenčního zákona je totiž i možnost dlužníkům uložit povinnost využít až sto hodin služby odborného sociálního poradenství. Stát tak chce snížit počet případů, kdy se oddlužený dostane zpět do finančních problémů. Proti tomuto nařízení se nepůjde odvolat, bude ovšem pro dlužníka zdarma - veškeré náklady na školení uhradí stát. Tomáš Valášek, ředitel společnosti Insolvence 2008, která zajišťuje IT řešení a odborné vzdělávání insolvenčních správců, také potvrzuje důležitost role správce během celého procesu."Přístup a odbornost správce jsou klíčové nejen během oddlužení. Projevují se i dlouho po jeho skončení a mají významný vliv na pravděpodobnost případného budoucího úpadku," vysvětluje. Předseda sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher se také domnívá, že by se mělo diskutovat i o možnosti zakázat lidem, kteří mají k zadlužování sklony, brát si několik let po oddlužení rizikové úvěry.


Čtěte více:

Kam míří technologické akcie?
25.02.2019 15:13
V loňském roce zaznamenaly technologické akcie slušné výnosy. Počátek ...
Konglomeráty nevymřou, jen se změní jejich forma
28.02.2019 15:46
Průmyslové konglomeráty byly dlouho považovány za obry korporátního sv...
Proč mladí lidé předstírají, že milují svou práci?
02.03.2019 13:19
Pokud navštívíte newyorské sídlo firmy WeWork pronajímající pracovní p...
Kdy byla nejhorší doba pro vstup na trh?
05.03.2019 10:42
Investor Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management poukazu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách