Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reuters: Jednička v těžbě lithia Chile zaostává za konkurenty

Reuters: Jednička v těžbě lithia Chile zaostává za konkurenty

04.06.2019 6:11
Autor: ČTK

Když se automobilky rozhodly, že budoucnost bude patřit čisté energii, vypadalo to, že Chile je "za vodou". Jihoamerická země má největší světové zásoby lithia, kovu, který je důležitý pro výrobu baterií pro elektrická auta. Lithium z Chile je navíc velmi kvalitní a jeho těžba levná. Těžba v zemi v posledních letech však téměř neroste a dva osamocení těžaři, SQM a Albemarle Corp., mají problémy se zvýšením produkce, které by jim pomohlo vydělat na vysoké globální poptávce. Ta roste i nadále a podle odhadů by se měla do roku 2025 ztrojnásobit, píše agentura Reuters.

Situaci nezlepšuje ani vláda Chile, která není příliš ochotná pustit nové hráče na trh. Proti novým projektům se také staví skupiny původních obyvatel a aktivistů, které se obávají dopadu na životní prostředí. Výsledkem toho je, že Chile ztrácí na úkor konkurence.

Austrálie v roce 2017 překonala Chile a stala se největším dodavatelem lithia. Sousední Argentina je připravena rychle růst a projednává nejméně tucet projektů.

Chile nadále zůstává důležitým producentem, trh je ale plný obav a investoři usilující o zvýšení dodávek se obracejí jinam, upozorňují analytici. Chile "je zklamáním odvětví" a pokud bude snaha o expanzi projektů v zemi nadále narážet na překážky, může to vyvolat nejistotu a problémy v dodavatelských řetězcích, varuje nezávislý konzultant Joe Lowry.

Chilské ministerstvo pro těžbu na několik žádostí o vyjádření nereagovalo. Ministr Baldo Prokuriça na počátku tohoto roku řekl novinářům, že vláda dělá vše, co může, aby zajistila těžbu lithia a dalších kovů potřebných pro výrobu baterií.

Akcie SQM 23. května klesly o více než šest procent, když firma oznámila, že odkládá rozšíření projektu Atacama na konec roku 2021. Projekt by umožnil více než zdvojnásobit současnou těžbu firmy až na 120.000 tun uhličitanu lithného.

Konkurenční firma Albemarle tento měsíc uvedla, že její produkce bude zhruba na stejné úrovni jako loni. Albemarle je největším producentem lithia na světě.

Operace firem SQM a Albemarle se nacházejí zhruba 1150 kilometrů severně od hlavního města. Projekt na solné pánvi Atacama tvoří řady obrovských obdélníkových zadržovacích vodních nádrží naplněných solným roztokem bohatým na kovy. Lithium se v Chile nachází v podzemních zásobnících slané vody. Těžaři tak musí pouze vypumpovat tuto cennou tekutinu na povrch. Těžkou práci udělá matka příroda. Slunce, nízká vlhkost a stabilní, teplé větry pomohou odpařit většinu vody a na povrchu zůstane jen kašovitá hmota "bílého zlata". Umístění Chile u Tichého oceánu pak usnadňuje vývoz.

Díky těmto výhodám má Chile na celosvětové těžbě lithia podíl zhruba 20 procent. Podíl země však podle údajů americké geologické služby USGS klesl, před čtyřmi lety činil až 36 procent.

Jedním z důvodů snížení tohoto podílu jsou zákony schválené před desítkami let za vlády diktátora Augusta Pinocheta. Jeho vláda označila lithium za strategický zdroj kvůli jeho využití při jaderném štěpení. Soukromí těžaři v zemi tak proto musí buď být v partnerství se státem, jako SQM a Albemarle, nebo získat zvláštní povolení CEOL pro samostatnou těžbu lithia. Podle těžařů však vláda zatím neposkytla směrnice, na základě kterých by bylo možné CEOL obdržet. Od roku 2014, kdy začaly prudce růst ceny lithia, nedostal povolení k těžbě žádný nový hráč.

Dalším velkým problémem je voda. Aby zůstala těžba životaschopná, musí být podzemní nádrže doplňovány sněhem a deštěm z And. Nikdo však s určitostí neví, kolik toho může být ze solné pláně Atacama, kde je až 80 procent chilských zásob lithia, bezpečně vypumpováno. Loňská vládní studie zjistila, že systém opouští více vody a solného roztoku, než se do něj vrací, což přimělo vládu k zavedení nových omezení a ke zvýšené kontrole využívání vody těžaři.

Kromě toho chilský úřad pro vodu DGA přiznal, že neví, zda těžba lithia může mít dopad na sladkovodní nádrže pod solnou plání, které poskytují pitnou vodu místním komunitám. Studie státu o vodě měla být dokončena loni, z technických důvodů však byla odložena na konec letošního roku, řekli vládní úředníci agentuře Reuters.

Nejistota přiměla k jednání místní domorodé komunity. Prezident organizace CPA, která zastupuje 18 obcí, Sergio Cubillos řekl agentuře Reuters, že kvůli nedostatku informací o dopadu těžby se CPA rozhodla zablokovat všechny případné nové projekty těžby na solné pláni. Tento odpor již přispěl ke zrušení nejméně jednoho možného projektu.

Neúspěch v Chile může způsobit, že výrobci baterií a elektrických aut si budou muset připravit plán B, uvádí analytik RK Equity Howard Klein. "Nejlepší solné roztoky na světě jsou v Chile. Ale produkce zde stagnuje, když by měla růst," uvádí Klein. Pokud tak lithium nedorazí z Chile, bude muset přijít z dražších nebo rizikovějších oblastí, které z ekonomického pohledu nejsou ideální.

 

Čtěte více:

Těžaře lithia Albemarle zaskočily záplavy v Chile (komentář analytika)
09.05.2019 12:08
Na kvartálních výsledcích Albemarle se negativně podepsaly záplavy v s...
Akciová sázka na lithiovou budoucnost
15.05.2019 18:14
Americká společnost Albemarle Corporation je největší světový výrobce ...
Čínská firma Ganfeng Lithium kupuje podíl v Bacanora Minerals
20.05.2019 13:47
Čínská společnost Ganfeng Lithium se dohodla na koupi podílu 30 procen...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2024
8:27Víkendář: Lee čeká dramatický pokles inflace a dobrý rok pro akcie
11.05.2024
14:26Evropští obchodníci s plynem nakupují opce kvůli obavám z dodávek v zimě
8:29Víkendář: Kde budou akcie na konci letošního roku?
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data