Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Týden ve znamení brexitu a ECB

Rozbřesk: Týden ve znamení brexitu a ECB

09.09.2019 9:14
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Tento týden pravděpodobně trhy nejvíce rozhýbe opět dění kolem brexitu a posléze ECB. V pondělí má Boris Johnson namířeno do Dublinu a bude vyjednávat o možných změnách v irské pojistce/nových hranicích (irský premiér od schůzky příliš nečeká). Později během dne bude britský parlament hlasovat o předčasných volbách, které s vysokou pravděpodobností zamítne. Boris Johnson tak může víc a víc koketovat s možnostmi, jak odbojný parlament obejít (ústavní soud, neuposlechnutí parlamentu). I když věříme, že nakonec bude rozhodnutí parlamentu respektovat, další zisky libry zatím nepovažujeme za pravděpodobné.

Ve čtvrtek se mezitím bude ECB snažit slovy hlavního ekonoma Olliho Rehna překvapit trhy něčím “velkým”. Nemusí to však být úplně jednoduché. Výnosy dvouletých eurových výnosů se již skoro všude v eurozóně pohybují pod dnešní depozitní sazbou ECB. Očekávání trhů tedy nejsou malá. Navíc někteří členové bankovní rady se vyjádřili proti opětovnému spuštění politiky QE (skupování aktiv z trhu). Může tedy dojít i na výraznější pohyb sazeb směrem dolů (o 20 bps), proti kterému se v Německu, Nizozemí, ale i ve Francii nezdvihl takový odpor. Možná i proto, že současně s tím bude představen nový systém dvojitého úročení, který by měl bankám kompenzovat negativní dopady záporných sazeb do jejich hospodaření. I tak ovšem platí, že pokud QE zůstane mimo hru, bude to muset trhům dobře odkomunikovat. Jinak hrozí naopak překvapení negativní, které si asi ani jestřábi v bankovní radě moc nepřejí. Nebo se nakonec centrální bankéři dohodnout na kompromisní relativně malé verzi QE (25-30 miliard euro na 6 měsíců) s možností dalšího natažení…

Pokud se ECB nakonec podaří pozitivně překvapit, může to být dozajista cítit i ve střední Evropě. A i koruna by načas mohla zapomenout na testování úrovní v blízkosti EUR/CZK 26,0.

*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Česká koruna se bez výraznějších impulsů držela v pátek v okolí 25,85 EUR/CZK.

V tomto týdnu ji může trochu potěšit další vysoká inflace, ale zejména pak ECB, pokud nezklame očekávání trhů (viz úvodník). V takovém případě by se koruna mohla stabilizovat a načas zapomenout na testování úrovní v pásmu 25,90-26,00 EUR/CZK.

Zahraniční forex

Smíšená data z amerického trhu práce a vcelku jasný signál ohledně snižování úrokových sazeb ze strany samotného šéfa Fedu ponechaly eurodolar více méně na konci minulého týdne v klidu.

Pozornost páru EUR/USD se nyní primárně stočí ke čtvrtečnímu zasedání ECB, byť politické zprávy z britských ostrovů mohou do obchodování rovněž promluvit (dnes jede britský premiér Johnson jednat do Irska).

Ropa

Ropa Brent vstupuje do nového týdne na úrovni 62 USD/barel, kde vstřebává překotný politický vývoj v Saúdské Arábii. Lídr kartelu OPEC a největší globální exportér ropy totiž oznámil změnu na klíčovém postu ministra energetiky, který bude nové zastávat princ Abdulazis bin Salman. Ten bude historicky prvním členem královské rodiny na této pozici, jež byla tradičně rezervována technokratům z blízkého okolí královské rodiny. Aktuální ministerská mini-revoluce je tak další ilustrací upevňování moci v rukou prince Mohamada bin Salmana.

Z pohledu saúdské ropné politiky se v nejbližších měsících zřejmě nic dramatického měnit nebude. Koneckonců, s ohledem na nepříznivý vývoj poptávky a pokračující expanzi americké těžby břidlicové ropy nemá ani nový ministr příliš možností, jak pomoci cenám ropy vzhůru. Otázkou tak spíše je, jaká bude střednědobá vize Saúdů, a to zejména s ohledem na exit z aktuálních těžebních škrtů. Ty sice pomáhají stabilizovat ceny ropy, nicméně pouze na úkor tržního podílu, což je z našeho pohledu dlouhodobě neudržitelná strategie.

Tento týden bude nabitý událostmi. Již v úterý bude svůj pravidelný výhled na ropný trh publikovat americká EIA, na kterou o den později naváže OPEC a ve čtvrtek pak pařížská IEA. Agenturní reporty pak doplní tradiční fundamentální statistiky – v úterý stav zásob od API a ve středu od EIA. Na konci týdne pak pozornost přitáhne aktivita amerických producentů od Baker Hughes.

 
 

Čtěte více:

Pictet: Fed se může inspirovat Greenspanem, sazby půjdou dál dolů
09.09.2019 6:12
Investiční společnost Pictet zveřejnila novou analýzu, na jejímž zákla...
El-Erian: Podle starých pravidel na dluhopisech proděláte
08.09.2019 17:06
Ekonom Mohamed El-Erian v pátek pro CNBC řekl, že investoři by měli na...
Víkendář: Nepoznaní hrdinové ekonomie
08.09.2019 10:10
Milton Friedman položil základy moderní monetární teorii a politice. J...
Japonský HDP vzrostl ve druhém čtvrtletí o 1,3 procenta
09.09.2019 8:29
Japonský HDP vzrostl ve druhém čtvrtletí meziročně o 1,3 procenta, pů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university