Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Tři oříšky pro českou ekonomiku

Rozbřesk: Tři oříšky pro českou ekonomiku

28.11.2019 9:17
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Do konce roku čekají českou ekonomiku ještě tři významná rozhodnutí, která ovlivní její trend v blízké budoucnosti. Jedním z nich, kterému budeme na tomto místě věnovat největší pozornost, bude verdikt ČNB o úrokových sazbách necelý týden před Vánocemi. Prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se centrální banka měla rozhodnout jinak, než se rozhodla v září nebo v listopadu, nicméně diskusi centrálních bankéřů ještě ovlivní nová sada dat z české ekonomiky a zpráv ze zahraničí. Nepředpokládáme, že by byly natolik optimistické, aby mohly současný obrázek přemalovat sytě na růžovo a pozici ČNB zásadně změnit. Další důležitá rozhodnutí už budou padat ve vládě a v parlamentu.

Tím prvním je nepochybně stanovení minimální mzdy platné od začátku příštího roku. Podle včera zveřejněné dohody by měla činit 14.600 korun, a bude tak o 1.250 korun, respektive 9,4 % vyšší než letos. Výsledek je vlastně někde v polovině mezi návrhem zaměstnavatelů a odborářů, takže se nedá říct, že by někdo vyhrál na celé čáře.

Někdo by mohl říct, že je to naprosto nepodstatné číslo, neboť se dotýká pouze velmi malého počtu zaměstnanců a ještě menšího okruhu profesí, nicméně nejde jen o tuto mzdu samotnou. Je na ní totiž navázán celý systém zaručených mezd a tedy dalších sedm „minim“ stanovených pro různé druhy profesí. Aktuálně jde o rozpětí 13.350-26.700, které se celé posune vzhůru a ovlivní tak mnohem více zaměstnanců než obvykle zmiňované jednotky procent. Dopad na firmy navíc nebude jen oněch 1.250 korun na víc, ale podstatně víc, protože nelze opomenout i odvod zdravotního a sociálního pojištění (aktuálně 33,8 %) z dodatečného navýšení. Samozřejmě lze diskutovat, nakolik si to může česká ekonomika závislá na malých a středních podnicích dovolit, koho a jak poškodí apod., ale možná je zde mnohem závažnější problém, a sice načasování tohoto rozhodnutí až téměř na konec roku a vlastně i jeho forma. Nedává firmám možnost nic předvídat ani se předem připravit na další skokové zvýšení nákladů. Postrádá automatismus a vše ponechává na vstřícnosti a odpovědnosti vlády… na poslední chvíli.

A nakonec třetí důležité rozhodování se odehrává právě nyní v parlamentu, kde se jedná o státním rozpočtu na rok 2020. Má být opět deficitní, stojí opět na optimistických předpokladech a tradičně neposkytuje téměř žádný manévrovací prostor pro další přesuny peněz, a už vůbec ne v hodnotě 177 mld. korun.

TRHY 
CZK a dluhopisy

Koruna během včerejšího dne pár haléřů ztratila, ale i tak se stále drží jen těsně nad hranicí 25,50 EUR/CZK. Guvernér sice zopakoval svá slova o preferenci stability úrokových sazeb, a tedy zachování stávajícího úrokového diferenciálu, nicméně to už korunu nemohlo nijak zaskočit. Nejistota přetrvává, i když německá čísla nemusí být tak špatná, jak centrální banka předpokládala. Naproti tomu totiž domácí růst může být – podle guvernéra – podstatně nižší, než předpovídá prognóza ČNB. Takže nezbývá než vyčkat na nová čísla, která začnou nabíhat už na začátku prosince.

Zahraniční forex

Včerejšek byl sice konečně bohatší na makroekonomická data (v USA), ale mnoho vzruchu na trhy nepřinesla. Z dat stojí za to vyzdvihnout relativně dobré měsíční údaje o investicích (durables) a naopak slabší inflaci (Fedem sledovaný index PCE).

Eurodolar tak vstupuje do svátečního dne (v USA je Díkuvzdání) těsně nad hranicí 1,10 a musí se spokojit s evropskými čísly - listopadovou inflací v Německu a Španělsku.

Ropa
Ropa Brent se drží těsně nad hranicí 64 dolarů za barel navzdory medvědímu vyznění fundamentálních dat z dílny EIA. Americká agentura reportovala nad očekávání silný nárůst zásob jak na straně surové ropy (+1,6 mil. barelů), tak zejména benzínu (+5,1 mil. barelů). V podobném duchu pak vyznívá také další rekordní zápis americké produkce, která v minulém týdnu vzrostla již na 12,9 mil. barelů denně.

Ropný trh však v tuto chvíli více zajímá vývoj na frontě americko-čínské obchodní války, kde i nadále převládá pozitivní sentiment a očekávání blízkého uzavření dohody. Mírný optimismus pak panuje rovněž ohledně blížícího se zasedání kartelu OPEC - prvotní signály totiž naznačují prodloužení dosavadní dohody na produkčních škrtech o další tři měsíce (červen 2020).


Čtěte více:

Taylor: Světové trhy může ovlivnit slábnoucí příliv čínských úspor
28.11.2019 8:19
Po roce 2001 začala Čína jako nový člen Světové obchodní organizace do...
Předpovědi versus realita: Jak to letos vypadá s akciemi, zlatem či ropou a co teď říká výhled?
27.11.2019 17:32
Kvapem se blíží čas, kdy uvidíme a uslyšíme první předpovědi pro rok 2...
Handelsblatt: Deutsche Telekom zvažuje fúzi s francouzským Orange
27.11.2019 17:05
Deutsche Telekom, který je největší telekomunikační skupinou v Evropě,...
Wall Street čtvrtý den v zelené, BABA + 3,1 %
27.11.2019 22:07
Dnešní obchodní seance v USA se nesla v pozitivním duchu. Náladu zlepš...
Trump podepsal zákon podporující protestanty v Hongkongu, trhy zalil pesimismus
28.11.2019 8:53
Včerejší den byl pro pražskou burzu růstový a přidala 0,6 %. Vytvořila...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2024
16:01Přehledně: Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting?
15:30J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data