Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Pokaždé, když někdo drží v ruce chytrý telefon a tvrdí, že kapitalismus nefunguje...

Víkendář: Pokaždé, když někdo drží v ruce chytrý telefon a tvrdí, že kapitalismus nefunguje...

08.02.2020 8:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Žádný ekonomický příběh nemá větší moc než dílo Leonarda Reada z roku 1958 jménem „Já, tužka“. Na stránkách AIER to tvrdí Donald J. Boudreaux s tím, že právě tento příběh může úplně změnit náš pohled na fungování společnosti. Podobně, jako Adam Smith přemítal o výrobě vlněného pláště, Read popisuje obrovské množství lidských znalostí, snahy a spolupráce, kterých bylo využito pro výrobu jedné levné a naprosto nezajímavé tužky. Tedy produktu, který je dnes tak běžný a levný, že je někdy rozdáván zadarmo, ale který také vyžaduje „doslova stovky milionů vysoce specializovaných zaměstnanců po celém světě“.

Téměř nikdo z těch, kdo se na vzniku tužky podílejí, neví, že výsledkem celé snahy bude právě tento výrobek. A ani jeden z nich by nebyl schopen mít všechny znalosti, které jsou k tomu nutné. Pokud o tom pochybujete, uvažte následující: Jen samotné dřevěné tělo tužky vyžaduje kácení stromů a na to potřebujeme výrobu oceli a tudíž mimo jiné znalosti a know- how pro těžbu železné rudy. Pokud budeme brát do úvahy celý proces, dostaneme se k ohromnému objemu znalostí a dovedností.

Skoro každý z nás používá tužku v dennodenním životě, ale téměř nikdo neví, jak kácet strom, jak tavit ocel, jak těžit železnou rudu a tak dále. I kdybychom velmi dobře znali a ovládali jednu z těchto činností, nikdy se nám to nepodaří u všech. Celý systém ale funguje tak, že ti, kteří znají svou malou část, spolupracují tak, že výsledkem je tužka. Boudreaux to považuje za naprosto ohromující jev: Miliony specialistů dohromady dokážou dostat na trh výrobek v takovém množství, že hraničí s nadbytkem. Pokud bychom pak vzali v úvahu mnohem složitější výrobky, jako například chytré telefony, žárovky či třeba automobily, posouváme se ještě k mnohem komplexnějším systémům, které jsou ale také koordinovány tak, že výsledkem je funkční produkt.

„Jestliže plně pochopíme rozsah centrálně nijak neplánované a také ani neplánovatelné koordinace, ke které tu musí docházet, musíme obdivovat neuvěřitelnou produktivitu tržního systému. Žijeme ve světě lidské spolupráce, kterou nelze nijak naplánovat a která je neuvěřitelně produktivní. Měli bychom na to pamatovat pokaždé, když někdo drží v ruce chytrý telefon nebo pracuje na počítači a prohlašuje, že kapitalismus nefunguje,“ píše ekonom. Obyčejná tužka pak podle něj ukazuje i na další významnou věc:

Vedle zmíněné koordinace totiž využíváme obrovskou lidskou kreativitu. A neplatí to jen o aktivitách, jako je létání letadlem, ale opět i o naší tužce. Někdo totiž musel přijít s nápadem, jak vyrobit její tuhu, jiný zase vymyslel, jak ji vsadit do dřevěného obalu. A další zase přišel na to, že na konec tužky lze namontovat gumu. A pak přišli lidé, kteří vymysleli a použili různé barvy do tuhy. Každá jedna tužka je tak ukázkou toho, co dokáže koordinace založená na tržním a cenovém systému spolu s lidskou kreativitou.

Deirdre McCloskey hovoří o kapitalismu jako o systému, který podporuje lidskou kreativitu a „testuje ji na konkurenčních trzích, kde lidé na základě své volby utrácejí vlastní peníze“. Kreativita samotná také nemůže být plánována a svou podstatou je nepredikovatelná. Sice se jedná o evidentní věc, ale podle ekonoma na ni často zapomínají ti, podle kterých by se ekonomika měla dostat pod větší vliv vlády. Ekonomický růst je totiž sám o sobě zejména procesem podnikatelské kreativity. A tudíž i on je nepredikovatelný a neplánovatelný. Boudreaux má za to, že ti, kdo podporují třeba protekcionistická opatření a aktivní průmyslovou politiku, této podstatě hospodářského růstu nerozumí. A nakonec tyto snahy skončí tím, že budou brzdit kreativitu a inovace a tak růst poškodí, namísto toho, aby jej zvedly.

Zdroj: AIER


Čtěte více:

Investiční tip Walt Disney Company: Streamingová platforma drží diváky u monitorů
07.02.2020 5:41
Čísla za první kvartál finančního roku potvrzují pozici nové streaming...
Avast: Žádný Jumpshot – žádný (větší) problém (nová cílová cena Patrie)
07.02.2020 12:56
Avast si prošel velkým výplachem. Stalo se tak po obvinění, že jeho dc...
Deloitte: Nové byty v Praze na konci roku zdražily o šest procent
07.02.2020 14:43
Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci loňského ...
Pojďme teď trochu změnit svět
07.02.2020 17:35
Známý analytik Adam Jonas z Morgan Stanley přišel s bonmotem, podle kt...
Výsledky Activision Blizzard a Take Two Interactive nemohou být rozdílnější
07.02.2020 16:24
Zatímco včerejšek patřil evropským bankám (a čínským clům), dnes se bu...

Váš názor
  • Proto také říkáme ...
    10.02.2020 9:04

    Proto také říkáme našemu systému "tržní ekonomika", protože rozhodujícím znakem není vlastncitví a působení kapitálu, ale dominance trhu v produkci a směně.
    Pracovitý Prosecký
  • Růst
    09.02.2020 7:25

    Růst je asi slovo odpovídají, malosti, těch kteří nejsou krásní a ztepilí, pokud máš pocit nedostatečnosti a strach potřebuješ růst, pokud chceš pomáhat lidem růst necháš ostatním, ve společnosti nejsou jen vrány, jsou tam i lidé zajímající se o jiné aspekty života, a jestli jim k tomu vnutí společenský status člověka mobil, aby je mohli sledovat na každém kroku ... kapitalismus se zdigitalizoval, růst také, tisknou se peníze, ceny komodit, burz, nemovitostí a všeho zpracovává superpočítač, renesanční člověk přišel o to nejdůležitější svobodu volby a setkávání se v anomymitě
    rob
Aktuální komentáře
12.05.2024
8:27Víkendář: Lee čeká dramatický pokles inflace a dobrý rok pro akcie
11.05.2024
14:26Evropští obchodníci s plynem nakupují opce kvůli obavám z dodávek v zimě
8:29Víkendář: Kde budou akcie na konci letošního roku?
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data