Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Handelsblatt: Akcionář Lufthansy chce jednat s vládou, firmu by mohl zachránit sám

Handelsblatt: Akcionář Lufthansy chce jednat s vládou, firmu by mohl zachránit sám

19.06.2020 13:24
Autor: ČTK

Vlastník 15,5 procenta akcií letecké společnosti Lufthansa chce o balíčku na záchranu firmy jednat s německou vládou. Množí se spekulace, že by Heinz Hermann Thiele společnost postiženou koronavirovou krizí mohl chtít zachránit sám, píše na svém webu německý hospodářský deník Handelsblatt.

Miliardář si obstaral další hotovost prodejem podílu ve firmě Knorr-Bremse. Podle čtvrteční zprávy agentury Bloomberg se zbavil osmi milionů akcií tohoto výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla a nákladní automobily, které mu vynesly zhruba 760 milionů eur (18,7 miliardy Kč). Zisk má být použit k dalším osobním investicím Thieleho, stojí v obchodním sdělení.

Podle Handelsblattu se objevují spekulace, že by Thiele mohl získané prostředky použít k dalšímu posílení své pozice v Lufthanse. Hovoří se i o tom, že by se mohl pokusit zachránit aerolinky sám.

Thiele už dříve uvedl, že mu vadí požadavek vlády na 20procentní podíl v Lufthanse a na dvě místa v její dozorčí radě. Společnost varovala, že by díky malé účasti na mimořádné valné hromadě svolané na příští týden mohl miliardář schválení pomoci od vlády ve výši devíti miliard eur zabránit.

Podle Handelsblattu se má Thiele brzy sejít s německým ministrem financí Olafem Scholzem. Jeho resort se na tvorbě záchranného balíku významně podílel.

Na Lufthansu doléhají podobně jako na celé odvětví letecké přepravy dopady koronavirové krize. Firma již uvedla, že se chystá propustit 22.000 zaměstnanců, což odpovídá asi 16 procentům pracovní síly. Mimořádná valná hromada se uskuteční 25. června.

Podle zdrojů belgického listu La Libre by největší německá i evropská letecká společnost mohla nechat zbankrotovat nebo prodat svou belgickou dceřinou firmu Brussels Airlines. V té pracuje 4200 lidí a jejich zaměstnavatel minulý měsíc uvedl, že v důsledku koronavirové krize letku zeštíhlí o 30 procent a pracovní sílu sníží o čtvrtinu.

Rozhovory o záchraně Brussels Airlines přerušily problémy mateřské společnosti. Vedení obou firem by se měla k dalšímu jednání sejít v pondělí, uvádějí zdroje La Libre z belgické firmy.


Čtěte více:

Spotřebitelská důvěra v Británii se dostala nejvýše od března
19.06.2020 9:29
Spotřebitelská důvěra v Británii v červnu díky uvolňování opatření pro...
Akcie lehce v plusu. V závěru týdne mohou dostávat impulsy z různých stran
19.06.2020 10:46
Závěrem týdne se investoři budou muset poprat s řadou faktorů, mnohdy ...
Dluh Británie poprvé od roku 1963 přesáhl 100 procent HDP
19.06.2020 11:10
Britská vláda si v květnu kvůli rozsáhlým nákladům na podporu ekonomik...
Jak Wirecard zašantročil dvě miliardy eur
19.06.2020 13:01
Sága Wirecard a jeho podvodných transakcí, kterou odstartovalo obviněn...

Váš názor
  •  
    19.06.2020 14:17

    Tak tohle je přesně způsob, jakým by vlády neměly zneužívat koronakrizi ke znárodňování firem, zasaženým koronakrizí a OPATŘENÍMI VLÁDY! Znárodňovat měly banky, co tehdy nakoupili od Američanů to hypotéční harampádí. Tam to bylo namístě. Teď jde o hyenismus nejhrubšího zrna. Přeji panu Heinzi Hermannu Thielemu, aby společnost zachránil vlastními silami.
    Richard Fuld
    •  
      19.06.2020 19:06

      Znárodnění německou vládou bych se nebál! Významným akcionářem VW je mj.jedna ze zemských vlád a nikomu to žíly netrhá. Naopak ve státní účasti spatřuji v takto významných firmách buď strategicky nebo počtem zaměstnanců, stabilizační efekt. Německé vláda zareagovala promptně a řekla si o tolik, aby měla nad svou investicí kontrolu. Jinak také přeji panu Thielemu, aby společnost zachránil vlastními silami. Ale už nevidím tak daleko, jestli v budoucnu nebude chtít (nebo muset) prodat svůj podíl třeba čínskému nebo americkému fondu. Mně to může být jedno, ale německé vládě to spíš jedno není. Kromě toho v USA šlo do sektoru oficiálně 60 mld a možná tam mají méně přísná kritéria pomoci. Americké hypoteční harampádí využiji k odpovědi, kterou dlužím z rozbřesku 4.6. Tehdy poprvé se zvedla bilance (já říkám steroidy) a tentokrát jde o stejný princip - rozředit v sektoru toxická aktiva, která na základě jednorázového excesu (posledně hypoteční listy, tentokrát covid) budou nabývat na síle řekněme jeden rok. Nebýt nových steroidů, už na konci tohoto roku by některé z komerčních bank neprošly zátěžovými testy, možná i hůř, a proto jsou steroidy nezbytné. Steroidy jak je běžně známe nejsou nejčistší řešení a někdy dokonce nejsou legální. Zvednutí bilancí křížem světa legální je, ale ne zcela čisté. Čisté řešení v "našem" stávajícím ekonomickém systému by bylo nechat ty slabé padnout, aby se prostředí pročistilo, jistě se mnou v tomto budete souhlasit. Jestliže se ekonomický systém čistě nechová, je to vždy pouze "ve vyšším zájmu". (Něčeho, někoho, každý nechť si najde svému uchu líbivou odpověď sám.) Rétorika je obvykle bohulibá, ovšem vidíme také časové grafy, které dokládají opak (konkrétně dlouhodobě rozdělení ekonomického vlivu - čím dál menší množství subjektů s vlivem proti zvětšující se skupině populace bez vlivu; přirozeně když v Indii nebo Africe populace roste výrazně rychleji než ve "vyspělém světě"). Vždycky je něco za něco, a ne vždy to je win-win. Tímto vysvětluji z minula "steroidy dále umocní ekonomické a politické nerovnováhy ve světě". FED bude nákupem korporátních dluhopisů nejenže preventivně ředit potenciální růst toxicity aktiv, ale dokonce může nepřímo podporovat protekcionismus. ochranářství. Akvizice jako Bayer-Monsanto byla na úrovni akcionářů a vyhráli ti s většími koulemi. Teď vstoupil oficiálně do hry akcionářů FED, který doposud vystupoval na politice nezávisle. Přepisují se dějiny.
      Mudr.c
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data