Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co ještě by se mohlo ve světové ekonomice pokazit do konce roku

Co ještě by se mohlo ve světové ekonomice pokazit do konce roku

07.09.2020 17:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Vzestup světové ekonomiky z hlubin koronakrize pomalu vyprchává, konec roku je stále nejistý a zdrojů obav je mnoho. Nadcházející zima může vyvolat další vlnu koronaviru a na vakcínu se stále čeká. Vládní podpora zaměstnancům i bankovní moratoria vyprší. A napětí mezi USA a Čínou se může před listopadovými volbami ještě zhoršit a podkopat podnikatelskou důvěru.

"Měli jsme tu odraz zpět na maxima," řekl Joachim Fels, globální ekonomický poradce Pacific Investment Management, pro Bloomberg Television. "Od té doby se momentum trochu vytrácí."

Ve snaze dostat ekonomiku co nejvíce do normálu, jak je to jen v pandemii možné, vložily vlády do fiskální a měnové podpory téměř 20 bilionů dolarů. Můžou přitom poukázat na spoustu úspěchů. V USA v srpnu prudce klesla nezaměstnanost a světlou nadějí byl i trh s bydlením. Slušná data z průmyslu zveřejňuje také Německo. A zotavování v Číně vidí optimisté jako ukazatel toho, kam směřuje zbytek světa.

Řada problémů

Udržet tempo na všech těchto frontách ale nebude snadné. Pravděpodobně to bude vyžadovat, aby tvůrci politik navýšili své úsilí, a to v okamžiku, kdy se někteří naopak snaží se omezovat. I přes veškerý vědecký pokrok nebude vakcína v dohledné době k dispozici v takovém rozsahu, aby bylo možné držet virus pod kontrolou.

Mezitím tu jsou brzdy růstu. Například státní podpora sice pomohla na trzích práce k počátečnímu oživení – to ale byla ta jednodušší část. Další na řadě je přeorganizovávání podniků, přerozdělování zdrojů a rekvalifikace pracovníků v odvětvích, která již nejsou životaschopná. Tento druh restrukturalizace bude nějakou dobu trvat.

Tento měsíc signalizují jedny z nejznámějších průmyslových firem snížení počtu pracovních pozic. Společnost A.P.Moller-Maersk plánuje generálku, která má ovlivnit tisíce pracovníků. Ford Motor osekává zhruba 5 % svých amerických pracovníků a United Airlines zruší v rámci zúžení provozu příští měsíc 16 000 pracovních míst.

Jsou tu ale i další znepokojivá znamení. V Číně, kde se před několika měsíci podařilo zadržet virus, spotřebitelé stále nechtějí utrácet a poté, co narostly nesplácené dluhy, vykázaly největší banky v této zemi svůj nejhorší pokles zisku za více než deset let.

Američtí poslanci dále jednají ohledně dalších fiskálních stimulů, které mohou být nutné k udržení oživení největší ekonomiky světa. 1,4 milionu nových pracovních míst v srpnu bylo „velkým krokem správným směrem,“ uvedl Ryan Sweet, vedoucí výzkumu měnové politiky u Moody’s Analytics. Jenže ekonomika si musí toto tempo udržet, dodal Sweet, a „bez fiskálních stimulů to bude těžké“.

Ukazatele aktivity v Evropě pokulhávají a továrny se snaží své náklady osekat. Ziskové marže stlačuje slabá poptávka a snižování cen. Francie a Německo rozšířily své programy krátkodobého propouštění zaměstnanců, ale Velká Británie plánuje ten svůj v říjnu ukončit, což může ohrozit miliony pracovních míst. Japonský premiér Šinzó Abe, který minulý měsíc oznámil svou rezignaci ze zdravotních důvodů, na tiskové konferenci varoval, že „se blíží zima“ a národ se bude muset připravit na zadržení viru.

Názor ekonomů Bloombergu

"Vysokofrekvenční data ve druhém čtvrtletí vykreslují obrázek rychlého oživení a ve třetím následné pozastavení (kdy aktivita je stále ještě velmi nízko oproti úrovni před virem). Je tu prostor pro další růst. Pokud by USA zvládly zadržet virus stejně dobře jako Německo a vrátily se do práce, to by bylo například významné pozitivum. Abychom se vrátili k normálu před virem, bude nutná vakcína,“ vyjádřil se Tom Orlik, hlavní ekonom.

Akciové trhy mohou v příštích měsících v důsledku postupného omezování nouzové fiskální podpory investory zklamat. "Pokud jde o valuace, musíme se dívat za hranice toho, co se stalo minulý týden, v dlouhodobějším horizontu," uvedla Catherine Mann, hlavní ekonomka společnosti Citigroup. "A dlouhodobý pohled z hlediska podpory spotřeby nevypadá teď moc dobře, a tedy ani obchodní investice a růst americké ekonomiky.“

Vše zastiňuje další šíření viru a růst nakažených po celém světě. Warwick McKibbin z Brookings Institution a Australia National University tvrdí, že i když se vakcína vyvine, její zpřístupnění v potřebné míře po celém světě bude nějakou dobu trvat. Podle jeho modelů by mohl virus do roku 2025 stát světovou ekonomiku přibližně 35 bilionů dolarů. "Než se začnou snižovat ekonomické náklady, musíte nechat proočkovat docela velkou část populace," dodal.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Nástrahy COVID pro středněpříjmové země
05.09.2020 15:40
Pandemie koronaviru má zničující dopady na země se středním důchodem (...
Rozbřesk: Koronavirus zastavil růst mezd. Další rekord nově nakažených
04.09.2020 9:06
Včera přišlo konečně na řadu jedno z posledních čísel za druhý kvartál...
Víkendář: Ekonomika v útlumu, firma v krizi. Co teď?
06.09.2020 9:27
Pandemie a následný ekonomický útlum nutí řadu firem k reorganizaci, a...
Neobvyklé způsoby, jak si aerolinky snaží vydělat i přes zavřené hranice
04.09.2020 13:54
Letecké společnosti se utápějí ve vůbec nejhorší krizi, jakou zažily, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů