Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Inflace stále nad trojkou, Londýn a EU opět na kordy

Rozbřesk: Inflace stále nad trojkou, Londýn a EU opět na kordy

11.09.2020 9:14
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Už od konce loňského roku se česká inflace pohybuje, s jednou výjimkou, nad hranicí tří procent. Ani srpen nebyl v tomto směru výjimkou. Inflace tentokrát podle očekávání poklesla o jednu desetinu procentního bodu, avšak nad trojkou nejspíš zůstane ještě několik měsíců. ČR tak bude dál patřit mezi země s nejvyšší inflací v rámci celé EU, a to i v době, kdy se ekonomika teprve vzpamatovává z koronarecese, výrazně klesají mzdové inflační tlaky a na poptávkovou inflaci může dokonce pomalu zapomenout.

Jedním z hlavních důvodů vysoké české inflace je letošní výrazné zvýšení spotřebních daní. Jen růst cen cigaret a alkoholu se sám o sobě podílí na inflaci z více než jedné čtvrtiny. O něco menší, přesto však viditelný dopad na inflaci mají v ČR dražší potraviny, jejichž ceny ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi rostou velmi svižným tempem. O měsíc dříve (novější čísla zatím nejsou kompletní) byl meziroční růst cen potravin v ČR v rámci celé EU čtvrtým nejvyšším. Před námi bylo jen Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Ve srovnání s většinou ostatních u nás citelně zdražovalo maso, vejce a ovoce. Proč tomu tak bylo, by bylo asi na trochu větší bádání, než je rychlé ranní zamyšlení nad aktuálním děním.

Tradičním inflací pohánějícím faktorem i tentokrát zůstalo bydlení. Jeho dopad na celkové inflační dění v ČR sice postupně klesá s tím, jak zmírňuje růst cen některých služeb, avšak i nadále zůstává třetím nejvýznamnějším proinflačním faktorem. A to zvlášť „díky“ svižně rostoucím cenám elektrické energie. A tak zatímco ve většině zemí Unie po recesi náklady na bydlení klesají, v ČR dál stabilně rostou. Uklidnit někoho může třeba to, že v Polsku nebo na Slovensku jsou na tom přece jen ještě z hlediska dynamiky o něco hůř.

S inflací nad trojkou můžeme počítat i pro příští měsíce a jak je vidět, takový vývoj je i v souladu s očekáváním centrální banky. Proto centrální bankéři budou moci na svém zářijovém zasedání konstatovat naplnění prognózy a ponechat jinak vše při starém. Nižší inflace bychom se však mohli dočkat už po novém roce. Nakonec totiž minimálně zafunguje vysoký srovnávací základ a vedle toho bychom mohli dokonce spatřit i snížení některých nákladů na bydlení. Zafunguje i slabší poptávka nebo zostřující se boj obchodníků o virtuální prostor. Už proto bychom se po delší době mohli alespoň na chvíli dočkat inflace začínající jedničkou.

TRHY
CZK a dluhopisy

Koruna v průběhu včerejška dál ztrácela a přiblížila se až k úrovni 26,60 EUR/CZK, kde byla naposledy v polovině července. Averze k riziku, respektive znovu rozvinutí koronavirové nákazy, opět znejišťují nejen ekonomické výhledy ale vlastně i nálady investorů. Na druhou stranu se koruna zcela jasně odpoutala od citlivostního scénáře ČNB, předpokládajícího kurz na hranici 26 EUR/CZK a vrátila se zpět k tomu základnímu. Centrální bankéře, kteří zasedají už za necelé dva týdny, by takto slabší koruna spolu s celkovými výsledky ekonomiky měla poskytnout dostatek argumentů k neměnnosti stávající měnové politiky.

Zahraniční forex
ECB sice zůstává připravena použít všechny prostředky ke zrychlení inflace, ale euro těmito řečmi od posilování neodradí. Naopak výrok prezidentky ECB Lagardeové, že centrální banka necílí na měnový kurz, eurodolar v průběhu tiskovky včera odpoledne dále povzbudil, takže přeskočil hranici 1,19. Euro však svoje zisky neudrželo, což je výsledek pokračujícího nárůstu averze vůči riziku.

Ta je přitom přiživována i děním kolem brexitu. Tato kauza se vrací s blížícím se koncem roku zpět na stůl, přičemž může způsobovat nejen volatilitu libry, ale i eurodolaru. Situace se přitom při vyjednávání vyhrotila poté, co Londýn začal připravovat záložní plán pro britský vnitřní trh v situaci, kdy vyjednávání s EU selžou. Unie to ale vzala jako provokaci, která fakticky ohrožuje dřívější dohodu o irské hranici. Výsledkem je nyní ultimátum Bruselu vůči Londýnu, kdy EU požaduje, aby britská vláda stáhla do konce září návrh dotyčného zákona. Londýn, ale takový nátlak nemusí akceptovat, což libru (a s ní i částečně eurodolar) trápí.


Čtěte více:

Project Syndicate: Velká iluze služeb
11.09.2020 7:29
Jak se svět připravuje na postpandemickou éru, zintenzivňuje se úsilí ...
Pilulka nabídne investorům podíl na svém růstu. Jsme především technologickou firmou, říká Petr Kasa
10.09.2020 17:39
Společnost Pilulka se po své 7,5leté historii rozhodla, že vstoupí na ...
Volatilní den pro americké akcie
10.09.2020 22:27
Dnešní obchodní den v USA provázely poměrně zajímavé zvraty. Akcie zah...
Evropa je novým epicentrem koronaviru, čeští operátoři žalují ČTÚ kvůli aukci 5G
11.09.2020 8:53
Vodafone a T-Mobile se připojily k žalobě O2 proti ČTÚ ohledně aukce 5...
Microsoft a Oracle dál chtějí aktivity TikToku v USA. Majitel ale varuje, že Trumpovo ultimátum je příliš krátké
11.09.2020 8:53
Čínská společnost ByteDance patrně nesplní lhůtu na prodej své aplikac...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.09.2024
9:03Rozbřesk: Vláda zvyšuje rozpočtový deficit kvůli povodním. Korunu povzbuzuje dobrá nálada na globálních trzích
8:35Další rána pro německý průmysl, Mercedes-Benz zhoršil svůj finanční výhled. Evropa po vydatném růstu tento týden otevře v červeném  
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba