Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Voda a kolonie na Měsíci

Víkendář: Voda a kolonie na Měsíci

08.11.2020 8:16
Autor: Redakce, Patria.cz

„Pokud to ještě nevíte, na Měsíci je skutečně voda. Podle NASA dokonce 600 milionů tun ve formě ledu a tato voda by mohla někdy v budoucnu pomoci přežít kolonistům, kteří by na Měsíci žili. Mohla by dokonce být použita na výrobu dostupného paliva pro rakety, stačí ji jen rozložit na vodík a kyslík.“ Tvrdí to blog MIT, ovšem s tím, že skutečné zásoby vody na Měsíci stále známy nejsou. Podobně ani jejich případná lokace či to, jak se tam dostala.

Určité odpovědi ovšem přináší nové studie zveřejněné v Nature Astronomy, které podle MIT tvrdí, že voda na Měsíci „možná není tak skrytá, jak jsme se dříve domnívali“. První studie hovoří o detekci molekul vody na sluncem ozářeném povrchu Měsíce, která proběhla díky pozorování Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA). Dlouho se přitom předpokládalo, že voda by nejspíše zůstala stabilní pouze v těch částech Měsíce, které leží mimo sluneční svit, jako jsou velké krátery. Jenže se ukazuje, že „voda existuje přímo ve světle slunečních paprsků“.

MIT dodává, že SOFIA je létající observatoří vytvořenou modifikací Boeingu 747 a létá ve velkých výškách tak, aby její dalekohledy byly co nejméně ovlivněny zemskou atmosférou. To pomáhá odlišit molekuly vody na měsíčním povrchu od jiných, jim podobných molekul. Voda byla takto detekována ve skelných kapkách a o této její formě se podle MIT hovořilo již v roce 1969. Žádné oficiální výsledky ale tehdy prezentovány nebyly a panovaly pochyby, zda může být přítomna na povrchu osvětleném sluncem. Koncentrace pozorované vody zachycené ve skle je podle vědců příliš malá na praktické využití, nicméně je možné, že v jiných částech povrchu Měsíce by tomu již bylo jinak.

Druhá studie může být podle MIT relevantnější pro krátkodobější plány NASA. Podle ní se voda na Měsíci také vyskytuje v „mikropastech“, které v průměru neměří více než centimetr a jejichž teplota je dost nízká na uchování vody ve zmrzlém stavu. Paul Hayne z University of Colorado k tomu říká, že namísto několika velkých chladných pastí existuje „celá galaxie malých pastí, které jsou rozesety po celém polárním regionu“. Tyto malé pasti jsou přitom podle vědců mnohem přístupnější a využitelnější než větší, které se nachází v oblastech věčného stínu. Astronauti by totiž mohli při extrakci vody pracovat ve slunečním světle, namísto toho, aby se „nořili hluboko do stínů“.

MIT dodává, že studie nejsou dokonalé. Stále například nevíme, jak vznikla voda ve skle, vědci jen spekulují, že tato její forma mohla vzniknout po nárazu meteoritu. Další alternativou je dávná vulkanická aktivita. Pomoci by mohla mise Artemis, v jejímž rámci chce NASA v roce 2024 vyslat dalšího člověka na Měsíc. A ještě předtím by mělo proběhnout několik robotických misí. Nejvýznamnější z nich je podle MIT VIPER naplánovaná na rok 2022. Ta by měla zkoumat i ledové vrstvy pod povrchem Měsíce.

Poslední studie mohou dokonce vést k tomu, že NASA pozmění misi VIPER a ta se zaměří i na povrchovou vodu. Jak tu ve skle, tak v mikropastech. „Čím více Měsíc zkoumáme, tím více se zdá, že jej nechápeme. Objevilo se pár dalších důvodů, proč se tam vrátit a zkoumat jej. Musíme se dostat na jeho povrch a získat vzorky, postavit stanice, které jej budou monitorovat a získávat potřebná data,“ říká Neal.

Lety na měsíc přitom neplánuje jen NASA či některé soukromé subjekty, ale i další země. Space.com před několika týdny psal o plánech Číny, ovšem s tím, že podle některých zdrojů stále nemá raketu schopnou takové cesty s lidmi na palubě. Oficiálně tato země také stále žádné datum plánovaného přistání na Měsíci neoznámila, ale „hovoří o něm otevřeně“. Space.com psal i o Rusku, které chce v roce 2021 podniknout první misi na Měsíc od roku 1976. Sloužit k tomu má přistávací sonda Luna 25.

Zdroj: MIT, Nature Astronomy, Space.com

 

Čtěte více:

Elon Musk a jeho impérium
15.07.2020 19:16
Elon Musk. Americký podnikatel, inovátor, miliardář a selfmademan. Jak...
Van Doren: Pandemie ukazuje, na co věda nestačí
21.09.2020 11:03
Ve Spojených státech řada lidí volá po vědeckém přístupu k pandemii a ...
Analytická chuťovka: Nokia letí na Měsíc
19.10.2020 17:46
Jedna dnešní chuťovka se týká finské Nokie. Tu si americká vesmírná ag...

Váš názor
  • Obávám se ,
    08.11.2020 9:02

    Že za viděna skončí NASA a i program Artemis u ledu. Stejně jako za obamy.
    občan
    • Re: Obávám se ,
      08.11.2020 9:03

      Ach ta T9 .. za bidena
      občan
Aktuální komentáře
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta
9:26Banka BBVA nabídla více než 12 miliard eur akcionářům konkurenční Sabadell
9:11Rozbřesk: Švédsko poslalo sazby včera dolů, Velká Británie a Polsko je dnes podrží. Koruna zatvrzele u 25,00 k euru
9:00UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací
8:59Start trhů bude nevýrazný, Philip Morris ČR bez nároku na dividendu, BlackRock posílil v Monetě, známe výsledky ARM či AIRBNB  
6:33Invesco: Index Nasdaq aneb jak inovace poznamenávají váš šálek kávy
08.05.2024
22:00Akcie na Wall Street nenašly jasný směr; Uber po výsledcích -5 %  
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university