Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Dluhopisy zažívají nejhorší start roku od osmdesátých let

Rozbřesk: Dluhopisy zažívají nejhorší start roku od osmdesátých let

08.03.2021 9:09
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Trhy jako by odmítaly uvěřit americkému Fedu, že úrokové sazby skutečně ponechá v postpandemickém světě dlouhou dobu beze změny. Obavy z toho, že post-pandemické uvolnění a masivní rozpočtový stimul, který prochází Senátem (další 1,9 bilionu USD), povede k vyšší inflaci a rychlejšímu růstu amerických sazeb, dál živí výprodeje amerických dluhopisů. Ty padají již pátým týdnem v řadě – to se naposledy přihodilo v roce 2008. 

Rostou jak reálné výnosy, tak inflační očekávání…, což je z pohledu rizikových aktiv v čele s akciemi alespoň lehká úleva. I tak je pro riziková aktiva slušnou zátěží skutečnost, že nárůst amerických výnosů od začátku roku je tak prudký, že americké dluhopisy (splatnost 10 let) mohou zažít jeden z nejhorších kvartálů od sedmdesátých a osmdesátých let – velké stagflační vlny.

To vše se samozřejmě podepisuje i na devizových trzích. Na výsluní zůstává americký dolar, který po proražení 1,20 EUR/USD dál posiluje. A prudký růst amerických výnosů naopak vytahuje peníze z rizikových aktiv s tím, že problémy začínají mít rizikovější výše úročené měny včetně těch středoevropských – koruna tak logicky zůstává pod tlakem.

V určitou chvíli by se dluhopisové trhy podle našeho názoru měly alespoň na chvíli stabilizovat – hodně z inflačního rizika už v dnešních cenách jednoduše je a trhy v tuto chvíli sázejí na první růst úrokových sazeb v USA již na začátku roku 2023. Na druhou stranu v prostředí pokračujícího růstu cen ropy a schválení rozpočtového mega-balíku v USA to nemusí být v nejbližším týdnu jednoduché.

Uvidíme také, jak v tomto týdnu zareaguje na novou situaci ECB, která ovšem čelí o poznání menšímu tlaku na dluhopisových trzích. 

TRHY

Koruna

Česká koruna se drží kvůli pokračujícímu růstu výnosů i horšímu vývoji pandemie v Česku pod tlakem – měnový pár se pohybuje nad 26,30 EUR/CZK, a i na začátku tohoto týdne asi zůstane pod lehkým tlakem. Koruně navíc nepomáhá přetrvávající holubičí tón sousední polské NBP. 

Zahraniční forex

Americký dolar si po zveřejnění dobrých únorových statistik z amerického trhu práce připisuje další body. V pozadí je samozřejmě velmi úspěšná očkovací kampaň v USA, která na hlavu poráží eurozónu, kde je očkovací proces velmi pomalý (mimochodem na pozadí stejného příběhu masivně posiluje vůči euru libra, neboť Velká Británie je z pohledu očkování ještě úspěšnější zemí než USA).

Trhy nyní budou velmi bedlivě sledovat, co budou dělat trhy dluhopisů, resp. výnosy a od toho můžeme odvozovat chování i eurodolaru. Schválení fiskálního balíku v řádu 1,9 biliónu USD ze strany amerického Senátu je nicméně další dobrou zprávou pro dolar, neboť může tlačit americké výnosy, resp. delší úrokové sazby výše. Pro americký trh dluhopisů (ale i ostatní trhy) pak může být důležitá středa, kdy jednak bude zveřejněna americká inflace za únor a zároveň proběhne i aukce desetiletého vládního dluhopisu (trh si přitom může připravovat pozice a tlačit úroky výše).

Polský zlotý táhne i nadále středoevropské měny ke slabším hodnotám. Aktuálně velmi holubičí postoj NBP zdůraznila i páteční tisková konference guvernéra Glapinského. Ten opět připomněl, že další chování centrální banky závisí na pandemické situaci. Pokud dojde k dalšímu zhoršení epidemie (což je mimochodem velmi pravděpodobné), tak scénář snížení úrokových sazeb je stále existuje. Glapinski zároveň uvedl, že trh se mýlí, pokud jde o očekávání růstu úrokových sazeb (v horizontu 12M minimálně jedno zvýšení). Na adresu zlotého navíc prezident NBP opět uvedl, že banka je stále připravena intervenovat proti PLN, neboť “silný” zlotý poškozuje oživení.



Čtěte více:

Senát USA schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů
08.03.2021 8:23
Senát Spojených států v sobotu schválil soubor opatření v objemu 1,9 b...
Evropské burzy mají ráno namířeno do plusu, nervozita z výnosů ale nemizí
08.03.2021 8:49
Většina hlavních asijských burz dnes spolu s americkými futures klesal...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2024
8:27Víkendář: Lee čeká dramatický pokles inflace a dobrý rok pro akcie
11.05.2024
14:26Evropští obchodníci s plynem nakupují opce kvůli obavám z dodávek v zimě
8:29Víkendář: Kde budou akcie na konci letošního roku?
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data