Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak na jeden z nejslibnějších, ale málo využívaných nástrojů MMF?

Jak na jeden z nejslibnějších, ale málo využívaných nástrojů MMF?

09.03.2021 6:07

Skupina G20 se domluvila na nové alokaci zvláštních práv čerpání (SDR), rezervního aktiva Mezinárodního měnového fondu. To je skvělá zpráva - už dlouho považuji SDR za jeden z nejslibnějších, leč nedostatečně využívaných nástrojů mezinárodní ekonomické spolupráce. Má-li ale světu tento půlstoletí starý nástroj prospět co nejvíc, je nutná reforma.

Významnou novou alokaci SDR už roky doporučuje řada ekonomů, včetně některých mých kolegů a mne. Skutečnost, že G20 tomuto doporučení nedopřává sluchu, ilustruje nedostatečnost mezinárodní finanční spolupráce během pandemie covidu-19, zejména v porovnání s obdobím globální finanční krize roku 2008.

Teď si však potřebu spolupráce uvědomují Spojené státy: loni proti alokaci SDR brojil (a ve skutečnosti ji zablokoval) Steven Mnuchin, předchůdce Janet Yellenové na postu ministra financí USA. Uznání za prosazování SDR jako významného nástroje k podpoře reakce na covid-19 si zaslouží také výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová.

Půl bilionu k nasazení

Přesný rozsah chystané alokace je sice teprve nutné dohodnout, ale mělo by se jednat přinejmenším o 500 miliard dolarů – dvojnásobek toho, co MMF vydal v roce 2009. Neměla by ale přesáhnout 650 miliard dolarů, tedy celkovou hodnotu kvót MMF, jelikož to by vyžadovalo souhlas Kongresu USA, čímž by se rozhodnutí zdrželo.

Nově vydaná SDR budou alokována podle kvót MMF tak, že rozvíjející se a rozvojové země by obdržely o trochu méně než dvě pětiny – přesto by to významně zpevnilo jejich rezervní aktiva. Podíl vyspělých zemí by se měl převést do fondů na podporu zemí s nízkými a případně středními příjmy, včetně regionálních finančních uspořádání. To by posílilo globální finanční záchrannou síť.

Působení SDR je ale možné ještě zesílit. Zaprvé, MMF by se měl zabývat zásadní otázkou dvojího účtování. Za současného stavu Fond rozlišuje mezi „obecnými zdroji“ a účty SDR. Takový systém proměňuje nevyužitá SDR ve víceméně nepodstatné účetní záznamy. K dnešku tomuto popisu odpovídají víc než čtyři pětiny všech SDR, která byla alokována.

To je na vyřešení poměrně jednoduchý problém. Jak už před drahnou dobou navrhl Jacques Polak, jeden z raných hlavních ekonomů MMF, Fond by měl tyto dva účty sloučit. Jednoduchým způsobem, jak toho dosáhnout, který jsem nadnesl, je přistupovat k nevyužitým SDR jako ke vkladům země, která je  u MMF vlastní. Ten by pak mohl tyto prostředky využívat k financování svých programů.

Takový přístup by mohl vést k další reformě, kdy by se alokace SDR staly jediným zdrojem financování MMF, tak jako tvorba peněz centrálními bankami na národní nebo regionální úrovni. Země by pak už nemusely poskytovat zvláštní prostředky k financování programů MMF a Fond by se nemusel vypořádávat s tím, že země přispívají svými kvótami v široké škále měn, z nichž lze jen zlomek využít na půjčky poskytované MMF.

Lepší distribuce

Druhou stěžejní reformou by bylo zaměřit se na distribuci SDR. V současnosti musí rozvíjející se a rozvojové ekonomiky hromadit velká množství devizových rezerv coby „samopojištění“ jak proti koloběhu vzestupů a propadů v mezinárodním finančnictví, tak kvůli mezím globální finanční záchranné sítě. To zhoršuje globální nerovnosti, protože důsledkem samopojištění jsou rozsáhlé finanční transfery do zemí, které tisknou rezervní měny.

Jedním způsobem, jak to napravit, by bylo přidělovat zemím s nejvyšší poptávkou po rezervách (hlavně rozvojovým zemím) větší alokace SDR. Ekonom John Williamson například navrhuje rozdělení 80/20 mezi země s nízkými až středními příjmy a zeměmi s vysokými příjmy.

Jinou možností by bylo zavést poptávku po rezervách jako kritérium pro určování alokací SDR, vedle kvót MMF. Každý z těchto přístupů by u alokací SDR vytvořil „vazbu na rozvoj“, již navrhla skupina expertů svolaná Konferencí OSN o obchodu a rozvoji v 60. letech minulého století.

Jako doplněk tohoto úsilí by MMF mohl umožnit nákupy dluhopisů od multilaterálních rozvojových bank za nevyužitá SDR. Tyto banky by pak mohly takových fondů využít k financování dlouhodobých půjček pro rozvíjející se a rozvojové země. Země, které svých rezervních aktiv nevyužívají, by nadto bylo možné povzbudit, aby je darovaly na podporu rozvoje nebo jiných cílů, například zmírnění změny klimatu. Splátky z úroků u darovaných SDR by pak neměla hradit dárcovská země, ale obecný rozpočet MMF.

Podobně by bylo možné země pobídnout, aby alokovaných SDR využily ke kapitalizaci regionálních finančních institucí, které podporují rozvíjející se a rozvojové země, čímž by posílily globální finanční záchrannou síť. Aby to fungovalo, je nezbytné takové kapitálové příspěvky považovat za rezervní aktiva.

SDR v soukromých rukou

Podle mnoha analytiků (například Richarda Coopera) je posledním dílkem reformního puzzle soukromé využití SDR. To by bylo vskutku žádoucí. Mohlo by ale také vyvolávat problémy, od spekulativních změn v poptávce po odpor emitentů mezinárodních rezervních měn, zejména USA. Kompromisem by bylo umožnit omezené soukromé využívání SDR – například ke vkladům, jež finanční ústavy uchovávají v centrálních bankách, včetně povinných minimálních rezerv.

Každopádně soukromé využívání SDR není nejvyšší reformní prioritou; těmi jsou odstranění dvojího účetnictví MMF a zavedení spravedlivějšího systému určování alokací. Teď když se MMF připravuje na další rozsáhlou alokaci SDR, na programu by měly být obě.

Autor: José Antonio Ocampo, bývalý ministr financí Kolumbie a bývalý náměstek generálního tajemníka OSN pro ekonomické a sociální záležitosti, je profesorem na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Copyright: Project Syndicate, 2021.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
28.11.2020 16:07
Vlivem pandemie covidu-19 zakouší globální hospodářství nejstrmější pr...
Možnost výrazné změny v dominanci dolaru
30.12.2020 15:24
Po celá desetiletí nedošlo k významné změně ve struktuře rezerv držený...
MMF zlepšil odhad globálního růstu pro tento rok na 5,5 %
26.01.2021 14:19
Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu světové ekonomiky ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta
9:26Banka BBVA nabídla více než 12 miliard eur akcionářům konkurenční Sabadell
9:11Rozbřesk: Švédsko poslalo sazby včera dolů, Velká Británie a Polsko je dnes podrží. Koruna zatvrzele u 25,00 k euru
9:00UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací
8:59Start trhů bude nevýrazný, Philip Morris ČR bez nároku na dividendu, BlackRock posílil v Monetě, známe výsledky ARM či AIRBNB  
6:33Invesco: Index Nasdaq aneb jak inovace poznamenávají váš šálek kávy
08.05.2024
22:00Akcie na Wall Street nenašly jasný směr; Uber po výsledcích -5 %  
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university