Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejdůležitější číslo pro akcie

Nejdůležitější číslo pro akcie

27.12.2021 17:20

Morgan Stanley předpokládá, že globální ekonomická aktivita se někdy v polovině roku 2023 dostane na předpandemický trend. S tím souvisí jedno číslo, které bychom mohli z hlediska hodnoty globálních akciových trhů považovat za nejdůležitější. Podíváme se na něj a na zmíněné projekce od MS.

1. Trend a potenciál: Konkrétní vývoj predikovaného vývoje globálního produktu a jeho přistání na předpandemický trend ukazuje následující graf. Vidíme prudké rozevření mezery mezi trendem a skutečným produktem v roce 2020, následné rychlé uzavírání vzniklé propasti, ale také zlom, který přinesl výrazné zvolnění tempa této uzávěrky:
1
Zdroj: Morgan Stanley

Mohli bychom trochu pouvažovat nad tím, jak moc se tu kryje trend a potenciál globální ekonomiky (její dlouhodobě udržitelný maximální růst). Našel bych pár důvodů, proč by se skutečný potenciál mohl od předpandemického trendu odchylovat, a to oběma směry. Dejme ale nyní tomu, že se to tedy navzájem vyruší a v budoucích letech bude z hlediska potenciálu skutečně relevantní předchozí trend.

2. Nejdůležitější číslo pro akcie: Ono v úvodu zmíněné klíčové číslo pak je 3,4 %. Jde o roční tempo růstu implikované oním trendem. A pokud by mělo jít o skutečně dlouhodobý ukazatel výkonu globální ekonomiky, mohlo by jít skutečně o výrazného kandidáta na nejdůležitější číslo pro globální akciové trhy. Tedy pokud předpokládáme, že ceny na nich obchodovaných akcií úzce souvisí s hodnotami akcií. Respektive s jejich odhady.

Hodnota vlastního jmění společnosti a jejích akcií je totiž obvykle odhadována tak, že pro několik let jsou používány konkrétní projekce toho, co firma svým akcionářům vydělá. A pak je počítána takzvaná perpetuita. Tedy hodnota po období konkrétních projekcí, odvíjející se většinou od předpokladu, že firma tu bude navždy. Stejná logika platí u celého trhu. Vezměme si jednoduchý příklad:

Celkové dividendy na trhu dosahují 10 dolarů a očekává se, že budou růst o 6 % ročně. Pro prvních 10 let máme konkrétní projekce (cca obvyklý časový standard), pak počítáme zmíněnou perpetuitu (zde se růsty u obou období neliší). S požadovanou návratností 10 % nám vyjde celková kapitalizace trhu na 250 dolarech. A z toho současná hodnota oné perpetuity tvoří 173 dolarů, tedy 70 %.

Pointa tohoto jednoduchého příkladu je také jednoduchá: Celková hodnota akcie, či celého trhu je výrazně ovlivněna tím, jaké růstové odhady přijmeme ohledně dlouhého období. I malá změna predikovaného tempa růst tu má citelný dopad na výsledný odhad hodnoty. V tomto případě jsme pro terminální hodnotu použili oněch 6 %, což bychom dostali jako výsledek onoho 3,4% reálného růstu a cca 2,5% dlouhodobé inflace. S předpokladem, že dividendy budou dlouhodobě kopírovat vývoj v celé ekonomice.

Mohli bychom namítnout, že při odhadu hodnoty akcie, či akcií jde stále jen o jedno z čísel: Vedle reálného a nominálního růstu tu máme ještě požadovanou návratnost, tedy bezrizikové sazby a rizikové prémie. Jenže na stranu druhou jsou minimálně bezrizikové (neutrální) sazby v delším období právě funkcí toho, jak rychle ekonomika roste. A rizikové prémie také – u nich ve smyslu volatility růstu.

3. To „správné“ číslo:
Pokud pohlédneme na následující graf z dílny OECD, nalezneme v něm predikce dlouhodobého růstu celé globální ekonomiky, rozdělené ještě na vyspělé země a BRICS:
2
Zdroj: OECD


Tyhle projekce byly dělány v roce 2018, neodráží tedy pandemický vývoj, ale ani Morgan Stanley nepředpokládá, že by jím byl onen trend ovlivněn. OECD nepočítá s trendem, ale odhaduje vývoj produktivity práce, množství kapitálu a práce a vyšlo jí, že globální růst by měl postupně konvergovat ke 2 %. Kolem nějakých 3,4 %, či nad nimi se prý bude pohybovat jen do roku 2025. Takže kdyby v prvním grafu nebyl trend, ale potenciál, již brzy po roce 2023 by se přímka stala křivkou a začala se ohýbat směrem dolů.

Pro zajímavost: Pokud bychom v onom akciovém numerickém příkladu nepoužili onen terminální růst ve výši 6 %, ale 4,5 % (jen 2 % reálného růstu plus inflace), vyšel by nám odhad hodnoty 181 dolarů (vs 250 dolarů) A terminální hodnota by z toho byla 208 dolarů, tedy asi 60 %.


Čtěte více:

Akcie jako zajištění proti inflaci: Velké společnosti, růst a hodnota
29.11.2021 18:09
Akcie bývají někdy zmiňovány jako investiční aktivum vhodné pro prostř...
Morgan Stanley: Fed je větší hrozbou pro akciové trhy než omikron
08.12.2021 6:22
Podle stratégů Morgan Stanley by se akcioví investoři měli obávat důle...
Čínská ekonomika v roce 2022 a 2023, valuační atraktivita čínských akcií
10.12.2021 17:35
V závislosti na způsobu měření je čínská ekonomika druhá, či dokonce n...
Čerstvý seznam investičních příležitostí: Zpátky ke kořenům a tipy na růst za rozumnou cenu
23.12.2021 6:00
Představujeme aktualizovaný seznam Dlouhodobých investičních tipů, kte...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data