Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rostoucí ceny energií v Evropě přibrzdí růst ekonomiky, účet se vyšplhá na bilion dolarů

Rostoucí ceny energií v Evropě přibrzdí růst ekonomiky, účet se vyšplhá na bilion dolarů

13.01.2022 5:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropa bude letos muset zaplatit nejvyšší účet za energii za posledních deset let. Hyperinflace na cenách zemního plynu a elektřiny přitom zasahuje domácnosti i továrny po celém kontinentu, uvádí Citigroup. Nakolik omezí růst evropské ekonomiky?

Evropa je hluboko v energetické krizi a zároveň má nejnižší zásoby plynu za nejméně deset let. Referenční ceny tohoto paliva loni stouply o více než 250 % a napětí s hlavním dodavatelem, Ruskem, dovádí obchodníky k silné nervozitě.

01

Pokud použijeme současné forwardy, bude celkový účet za primární energii v Evropě přibližně 1 bilion dolarů, uvedla Citigroup ve zprávě. Zatímco předchozí maxima byla z velké části způsobena rostoucími cenami ropy, tentokrát jde o náklady na vytápění a napájení všeho – domácností, dopravy i velkých průmyslových závodů. A k tomu nižší rychlost větru navíc omezila produkci z obnovitelných energií, na níž je postavena zelená revoluce.

Plyn představuje asi 25 % energetických potřeb Evropy ve srovnání s asi 10 % v Asii, uvedla Citigroup. Kvůli důležitosti tohoto paliva pro elektrárny se prudce rostoucí ceny plynu promítají i do cen elektřiny. Růst také zvýšil inflaci a Bank of America říká, že se ekonomika „dostala pod tlak v důsledku snížení kupní síly spotřebitelů“.

Domácnosti se podle průzkumu Evropské komise obávají růstu cen více než kdykoli předtím v tomto století a čím dál více krotí své výdaje. Pokud v důsledku toho utrpí i poptávka, dopadne to i na rychlost zotavení ekonomiky z destrukce způsobené pandemií.

02

„Právě plyn a elektřina jsou v Evropě neúnosně drahé,“ napsali analytici Citigroup, včetně Alastaira Syma. "Spotřebitelé a průmysl v celém regionu budou pravděpodobně muset učinit těžká rozhodnutí o spotřebě energie."

Určitá úleva je na dosah. Vlády zesilují úsilí na ochranu domácností před nebetyčně vysokými účty. Švédsko ve středu následovalo země od Francie až po Itálii a oznámilo balíček dotací pro spotřebitele ve výši 6 miliard kornor. Podle Bank of America ale náklady za energii v domácnostech letos vzrostou o 50 % a pomoc vlád vykompenzuje jen čtvrtinu nárůstu.

Model agentury Bloomberg Economics odhaduje, že energetická krize by mohla snížit hrubý domácí produkt až o 1 %. Dopad se bude v různých zemích lišit a vládní podpora by mohla znamenat méně extrémní dopad. „Hovoříme o nezanedbatelných částkách, zejména pro chudší domácnosti,“ řekl Georg Zachmann, specialista na trh s energií ve společnosti Bruegel. "Pokud ty peníze vytáhnete z kapes chudších domácností, bude to mít vliv na spotřebu."

03

Ekonomové z UBS tento týden snížili svůj výhled růstu evropské ekonomiky v roce 2022 na 4,2 % ze 4,8 % kvůli omikronu a novým omezením. Riziko poklesu vidí také v dalším růstu cen energií, ale dopad na ekonomiku podle nich nemusí být značný, protože spotřebitelé naspořili během pandemie velké množství úspor a trh práce vypadá solidně, což by mělo podporovat mzdy. „Bude to problém pro domácnosti s nižšími příjmy,“ řekl Reinhard Cluse z UBS.

Krizi nejvíce pociťují státy ve střední a východní Evropě, kde sídlí 10 zemí s nejvyššími spotřebitelskými výdaji za energii. Inflace v Polsku dosahuje 8,6 %, což je nejvíce za více než dvacet let. V eurozóně je to 5 %, což je rekord, přičemž Estonsko a Litva mají dvouciferné tempo inflace. I když se očekává, že se inflace letos zmírní, problémy to nevymaže. Argumenty centrálních bankéřů o „přechodném“ prudkém nárůstu cen nic nemění na skutečnosti, že ceny rostou a zátěž spotřebitelů měsíc od měsíce narůstá.

04

„Krátkodobě si nemyslíme, že by rostoucí ceny energií ohrozily růst eurozóny, protože vlády přijaly rychlá protiopatření,“ řekla Nadia Gharbi, ekonomka ze společnosti Pictet v Ženevě. Jejich trvalý růst by však „mohl ohrozit ekonomický růst“, zejména pokud vlády podporu odeberou, řekla.

V České republice prudce stoupající náklady na energie také po pádu menších dodavatelů energií během podzimního zdražení zemního plynu. To znamená další tlak mimo jiné i na Charitu Litoměřice, která provozuje domov důchodců pro 33 pacientů s Alzheimerovou chorobou. Karolína Wankovská, ředitelka charity, řekla, že už museli omezit množství a kvalitu jídla, které obyvatelům v posledních fázích života dávají. "Jsme v opravdu složité situaci," řekla. "Po covidu, který také zvýšil naše náklady, čelíme bezprecedentní inflaci a cenám energií a naši dodavatelé zvyšují ceny."

Zdroj: Bloomberg


 
 

Čtěte více:

Ceny plynu by neměly mást. Energetická krize v Evropě ještě neskončila, říká analytik
29.12.2021 16:03
Evropské ceny zemního plynu sice v posledních dnech klesají, neměli by...
Gazprom vyvezl do EU a Turecka loni méně plynu, než se zavázal, ukazují data Bloombergu
03.01.2022 10:55
Ruský plynárenský gigant Gazprom loni nesplnil svůj vlastní, konzervat...
Připravovaný návrh Evropské komise týkající se zelené energie může Česku přinést zásadní komplikace, varuje šéf ČEZ
03.01.2022 11:36
Návrh Evropské komise zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z...
Ministr Síkela: Investice do jaderných zdrojů nesmí Evropská komise označit za přechodné
05.01.2022 8:50
Investice do jaderných zdrojů nesmí Evropská komise (EK) označit za př...
Branislav Soták: Výsledková sezóna za dveřmi, jak dopadnou na trhy vyšší sazby Fedu?
11.01.2022 17:10
Na tržní prostředí dopadá přízrak očekávaného zvýšení amerických saze...

Váš názor
  • Než s lumpy tancovat
    13.01.2022 10:43

    to se chci radši rvát, zpívá se v jedné známé písni. Tito lumpové nám testují naši trpělivost spoléhajíce se na to, že Češi mají holubičí povahu a bude tudíž klid. Tak aby se nepřepočítali. Tentokrát asi žádnej Soros s iniciativou jako třeba u Milionu chvilek nepřispěchá, ale jak dlouho máme snášet to, že tady platíme snad nejvyšší ceny za energie na světě? Dnes to ostatně potvrdil v rozhlase Cílek, a řekl, že na Slovensku mají tyto ceny poloviční, a v Maďarsku třetinové. Živí se na tom překupníci s energiemi, ale podplacená média nám o tom jako vždy nic nesdělí.
    ricochet
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university