Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jádro a plyn budou v EU dočasně čisté zdroje, schválila Komise. Rakousko chystá žalobu, jiné státy reaktory dál vypínají

Jádro a plyn budou v EU dočasně čisté zdroje, schválila Komise. Rakousko chystá žalobu, jiné státy reaktory dál vypínají

02.02.2022 14:54, aktualizováno: 2.2. 15:14
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Evropská komise dnes schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie. V takzvané taxonomii tak vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či Česko, které chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu. Na čisté zdroje energie mají členské země Evropské unie zásadně odlišné názory. Pravidla, jejichž cílem je přesvědčit soukromé investory k podpoře zmíněných zdrojů v příštích dvou desítkách let, kritizuje skupina dalších států. Rakousko podá proti rozhodnutí komise žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie, připojí se k němu Lucembursko. Podle generálního ředitele ČEZu představují návrhy komise k zeleným investicím pozitivní posun.

Konečná podoba taxonomie se proti původnímu návrhu z přelomu roku dočkala několika změn. Komise například odstranila dílčí termíny pro přechod k čistému plynu a ponechala jen konečný rok 2035, kdy budou muset zelenými investicemi podpořené podniky využívat pouze nízkoemisní plyny. Už v současnosti se však budou muset vejít do maximálních povolených hodnot produkce oxidu uhličitého. U jádra se zásadní podmínky nezměnily. Státy tedy budou muset mimo jiné mít hlubinná úložiště vyhořelého paliva od roku 2050. Zelený status budou mít pouze ty nové jaderné bloky, které získají stavební povolení do roku 2045. Každé tři roky přitom bude moci komise na základě nových vědeckých poznatků pravidla přehodnotit a navrhnout změnu podmínek.

Komise zdůrazňuje, že pravidla mají být pouze návodem pro investory, kteří budou chtít své peníze vložit do udržitelných projektů. Nijak však nijak neomezují členské státy v tom, jaký energetický mix si zvolí. Mají pouze urychlit přechod k nízkouhlíkovému hospodářství a dosažení klimatické neutrality do poloviny století. "Posílení soukromých investic v přechodu k čistým energiím je klíčem pro dosažení našich klimatických cílů," řekla eurokomisařka pro finanční služby Mairead McGuinnessová.

Podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona bude Evropa muset investovat do jádra během příštích 30 let 500 miliard EUR, aby uspokojila narůstající spotřebu elektřiny a dosáhla cílů pro snížení emisí uhlíku. Jaderná energie je ale dlouhodobá investice a investoři budou chtít nějakou záruku, že se jim vložené peníze vyplatí. Ochranu podle Bloombergu může částečně poskytovat politika.

"Taxonomie přinese předvídatelnost pro trh a v dlouhodobějším měřítku také levnější energii vyrobenou v Evropě. A tak pomůže nezávislosti Evropy na geopolitické mocenské hře," uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová s odkazem na současnou energetickou závislost řady unijních zemí na Rusku. Výsledná podoba pravidel je podle ní "zdravý evropský kompromis a dobrá dohoda pro Česko". Šéf české energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš se již nechal slyšet, že dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie je pozitivní posun, aby Česká republika mohla transformovat energetiku a ekonomiku na bezemisní. Finální oficiální znění, které komise právě schválila, a jeho dopady teď ČEZ musí podrobně zanalyzovat, uvedl Beneš v e-mailu novinářům.

Fanoušci jádra vnímají jadernou energii jako nutný předpoklad k tomu dosáhnout cílů čisté nuly. Reaktory dokážou na rozdíl od větru a soláru dodávat nízkouhlíkovou elektřinu nepřetržitě. Výstavba je ale dlouhodobá a nákladná a odpad z nich nebezpečný dalších 100.000 let.

Názory se v EU velice různí. Průzkum společnosti YouGov (výsledky vyšly v prosinci) zjistil, že Dánové, Němci a Italové jsou k jádru mnohem skeptičtější než Francouzi, Britové nebo Španělé. Podle nejnovějšího výzkumu veřejného mínění společnosti Innofact se většina obyvatel Německa se staví proti zařazení jádra a zemního plynu mezi zelené investice. Jen zhruba pětina oslovených souhlasila, aby peníze na rozvoj udržitelné energetiky směřovaly do jádra a plynu. 

Podle přední evropské poradenské společnosti přitom hrozí, že pozměněný labeling taxonomie zvýší emise skleníkových plynů a poškodí pověst EU jako bašty udržitelného financování. Ani nejlepší plynová zařízení totiž podle této Platformy pro udržitelné financování, která má jako jediná ze dvou oprávnění poskytovat EK oficiální zpětnou vazbu, není možné klasifikovat jako zelené nebo přechodové entity.

Státy a Evropský parlament přenesly na komisi mandát ke schválení taxonomie, proto do její podoby po dnešku nemohou zasahovat. Mají ale možnost ji odmítnout jako celek. Muselo by se však pro to nejdéle do půl roku vyslovit alespoň 20 z 27 členských zemí či většina europoslanců. To je podle dosavadních vyjádření politiků nepravděpodobné. Evropští zákonodárci z řad zelených ovšem začali pro zamítnutí pravidel hledat spojence. Stejně jako další kritici poukazují na fakt, že jádro ani plyn podle nich nejsou udržitelnými zdroji.

V Evropě bude po tomto roce více zastavených reaktorů než těch, které jsou v provozu:

72

Různé přístupy 

Členské státy se ale v přístupu k jádru liší. Německo, které je evropským průkopníkem v odchodu od jádra, letos zastaví poslední tři reaktory. Svoje cíle pro emise uhlíku ale už dva roky neplní a někteří ho kritizují, že reaktory zastavuje v nejhorší možné chvíli. Velkoobchodní ceny jsou v Evropě na více než čtyřnásobku toho, kde byly na začátku pandemie, což souvisí jednak s vyšší spotřebou, ale také s nižšími dodávkami plynu z Ruska a odstávkami v některých evropských provozech.

Německo nicméně v opouštění jádra následují Belgie a Španělsko. Naopak Francie slibuje jadernou renezanci, Nizozemsko chce dodat další kapacitu a ve Finsku začne brzy elektřinu vyrábět první jaderná elektrárna po čtyřech dekádách. Do jaderného klubu se chce zařadit i Polsko.

Mapka ukazuje, které státy budují jaderné elektrárny (žlutě), chtějí je budovat (růžově) nebo je vypnuly či vypínají (modře).

71  

Ani jádro však není odpovědí na současnou energetickou krizi, domnívá se  Peter Osbaldstone, šéf výzkumu pro oblast jádra a obnovitelných zdrojů ve společnosti Wood Mackenzie. "Veškerá investiční rozhodnutí, která padnou teď, se neuskutečí dřív než ve 30. letech.”

Zdroje: ČTK, EK, Bloomberg

 
 
 
 

Váš názor
  • Reactor status
    03.02.2022 8:26

    Kde jsou v té tabulce, zdroj: IAEA a WNISR, compiled by Bloomberg, naše reaktory ??
    TPV
  •  
    02.02.2022 18:43

    Rakousko by vyléčilo docela rychle odpojení od "nečistých" energií které nakupují mimo Rakousko a nechat jejich siť napájet jen ze zdrojů které si sami vyrobí, nejlépe jen z "obnovitelných" zdrojů. Až by zapadlo slunce možná by změnili názor :O)
    karel777
    •  
      02.02.2022 19:38

      Ze slunce mají 1% :-) 10% vítr a 60% voda, něco biomasa a v létě jsou nezávislí a jsou dobří i pro nás....
      štíreček
      • FYI
        02.02.2022 20:44

        A když nefouká či nesvítí, tak Rakousko dokáže vyrobit jen 30% elektřiny, kterou spotřebovává...
        stanislav.hrouzek
        • Re: FYI
          02.02.2022 22:06

          Máte nějaké divné počty:-)
          štíreček
          • štíreček
            02.02.2022 22:15

            https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/elektrina-energie-blackout-evropa-prirodni-zdroje-uhli.A210111_135118_eko-zahranicni_tbr
            Velkamedvědice
            • Re: štíreček
              02.02.2022 23:40

              To ale byla porucha někde u Chorvatska A Rumunska, není to problém oze. Nakonec stejný problém měli i Francouzi a to jedou na jádro.
              štíreček
              •  
                03.02.2022 15:17

                To je opravdu nesmysl... za rizikem Blackoutu stoji jen a pouze OZE a nic jineho... pricinou problemu totiz bylo Nemecko a ne Rumunsko... https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/nemecko-stalo-letos-dvakrat-na-okraji-blackoutu-40373904 https://www.tydenikhrot.cz/clanek/nefouka-nesviti-nemecko-blackout a to nejen v roce 2020 a 2021 https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/nemecko-bylo-za-posledni-mesic-trikrat-na-hrane-blackoutu-po/r~1b66faac9e5c11e9a049ac1f6b220ee8/
                minormartin
              •  
                03.02.2022 8:35

                https://finmag.penize.cz/spolecnost/431995-padesat-let-klimaticke-paniky-proc-uz-davno-nejsme-mrtvi
                el mrcoch
Aktuální komentáře
12.05.2024
8:27Víkendář: Lee čeká dramatický pokles inflace a dobrý rok pro akcie
11.05.2024
14:26Evropští obchodníci s plynem nakupují opce kvůli obavám z dodávek v zimě
8:29Víkendář: Kde budou akcie na konci letošního roku?
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data