Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CNBC: Čína se změnila, masivně investuje do digitální ekonomiky i obnovitelných zdrojů energie

CNBC: Čína se změnila, masivně investuje do digitální ekonomiky i obnovitelných zdrojů energie

22.12.2022 11:54
Autor: ČTK

Čínská ekonomika v příštím roce téměř jistě nebude vypadat jako čínská ekonomika v roce 2019, tedy těsně před pandemií covidu-19. Podle analytiků už tam větší roli hraje digitální ekonomika a rovněž obnovitelné zdroje energie, po zásahu státních úřadů se naopak snížil vliv realitního sektoru a také infrastruktury. Shodují se na tom analytici, na které se odvolává server americké televize CNBC.

Po prudkém růstu se v Číně snížil vývoz. Čínský gigant elektronického obchodu JD.com letos nahradil společnost Huawei, kterou zasáhly restrikce americké vlády, na pozici největšího nestátního podniku v Číně z hlediska objemu tržeb.

Peking v posledním měsíci náhle zrušil řadu opatření a požadavků na testování v souvislosti s šířením koronavirové nákazy, která v posledním roce a půl brzdila hospodářský růst. Analytici varují před nejistou cestou k úplnému zotavení ekonomiky, nicméně očekávají, že se čínská ekonomika odrazí ode dna dříve, než se původně předpokládalo. Přispějí k tomu ale jiné faktory než před třemi lety.

Čínský model růstu se mění z modelu vysoce závislého na nemovitostech a infrastruktuře na model, v němž větší roli hraje takzvaná digitální a zelená ekonomika, uvedli analytici přední čínské investiční banky CICC ve svém výhledu na rok 2023 zveřejněném v listopadu. Odvolávají se na plány, které na svém nedávném sjezdu nastínila vládnoucí komunistická strana.

Podle odhadů CICC se v příštích pěti letech kumulativní investice do digitální ekonomiky zvýší více než sedmkrát a dosáhnou 77,9 bilionu jüanů (asi 254 bilionů Kč). To převyšuje očekávané kumulativní investice do nemovitostí, tradiční infrastruktury nebo zelené ekonomiky - digitální ekonomika je tak největší z těchto čtyř kategorií, uvádí zpráva analytiků.

V loňském a letošním roce byly nemovitosti největší investiční kategorií. Letos však investice do nemovitostí v Číně proti loňsku klesly zhruba o 22 procent, zatímco investice do digitálního a zeleného sektoru se zvýšily, a to přibližně o 24, respektive o 14 procent. Peking v roce 2020 potlačil vysokou závislost developerů na dluhovém financování, což přispělo k nesplácení dluhů a výraznému poklesu prodeje bytů a investic. Letos úřady mnoho těchto omezení při financování zmírnily.

Zatímco většina světa se v letech 2020 a 2021 potýkala se zvládáním covidu-19, Čína díky rychlým uzávěrám umožnila, že místní továrny dokázaly uspokojovat rostoucí celosvětovou poptávku po zdravotnických produktech a elektronice. Nyní ale poptávka slábne. Vývoz v říjnu začal meziročně klesat, a to poprvé od května 2020, uvádějí analytici čínské společnosti Wind Information, která se specializuje na poskytování finančních informací. Hlavní ekonomka americké investiční banky Goldman Sachs pro Čínu Chuej Šan očekává, že pokles čistého vývozu sníží růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procentního bodu.

Čína se teď v obchodních vztazích více zaměřuje na Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Vývoz do těchto států se podle čínského celního úřadu zvýšil a v listopadu překonal vývoz do Spojených států i do Evropské unie.

"Vývoz do zemí ASEAN může sloužit jako mírný nárazník proti tlakům na trzích v EU a v USA," poznamenala ekonomka americké Citi pro oblast Číny Siao-wen Ťin. Její tým očekává, že růst HDP zemí ASEAN se v příštím roce obnoví, zatímco Evropská unie i Spojené státy stráví část příštího roku v recesi. Letos k celkovému vývozu z Číny přispěla výroba aut, zejména elektromobilů a souvisejících dílů.

"Rychlé zpomalení vývozu také znamená, že Čína musí v dohledné budoucnosti využít k růstu domácí trhy," uvedl minulý týden hlavní ekonom společnosti Guotai Junan Securities Chao Čou. "S uvolněním koronavirových omezení se spotřeba od příštího roku pravděpodobně dočká citelného a udržitelného oživení," dodal.

Politická prohlášení ústřední vlády z tohoto měsíce upřednostňují podporu domácí spotřeby. Maloobchodní tržby od pandemie zaostávají za celkovým růstem, zatímco rekordní podíl lidí dává přednost spoření.

Analytici Goldman Sachs zvýšili odhad růstu čínské ekonomiky na příští rok na 5,2 procenta, zatímco dosud čekali růst o 4,5 procenta. Svou prognózu opírají právě o znovuotevření ekonomiky po pandemii a sázejí na to, že růst podpoří zejména spotřeba.

 

Čtěte více:

ASML a technologická smyčka kolem Číny
08.12.2022 12:31
Dle posledních zpráv se Nizozemsko blíží k dohodě s Američany o omezen...
Reuters: Čína chystá pro výrobce čipů soubor podpůrných opatření za bilion jüanů
13.12.2022 10:44
Čína chystá pro své výrobce čipů soubor podpůrných opatření za více ne...
Výhled na celosvětový růst v příštím roce je díky uvolnění proticovidových opatření v Číně méně negativní, vyplývá z průzkumu
13.12.2022 13:07
Podle nejnovějšího průzkumu Bank of America mezi správci fondů se inve...
Změny v čínské covidové politice jsou moc hrr a data chybí. Globálním investorům v Číně nezbývá než postupovat naslepo
15.12.2022 13:34
Spolehlivé údaje o rostoucí nákaze videm Covid-19 ani o možných hrozbá...
Za čínským vrcholem?
15.12.2022 16:35
To, že čínská ekonomika jednou předežene americkou, bylo a možná stále...
Oživení čínské ekonomiky po zmírnění opatření proti šíření Covidu odeznívá
19.12.2022 10:41
Podle dat Bloombergu bylo mírné oživení čínské ekonomiky pouze krátkod...
Rozbřesk: Proč může být čínské otevření problémem pro Evropu?
20.12.2022 9:04
V komunistické Číně se v posledních týdnech hnuly ledy. Pod tlakem ros...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data