Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská ekonomika větší než americká?

Čínská ekonomika větší než americká?

24.05.2023 16:53

Dnes už skoro neslyšíme kdysi hojně používanou zkratku BRIC. Zrovna tak už téměř nenarazíme na úvahy o tom, kdy se čínská ekonomika dostane svou velikostí na první místo ve světě. Ne náhodou.

Capital Economics v následujícím grafu ukazuje své predikce vývoje produktu v USA a v Číně. O druhé největší ekonomice na světě se nyní zase tolik nehovoří, naposledy se mediální vlna zájmu o ní zvedla v souvislosti s trochu nečekaným prudkým otevíráním její ekonomiky. To vedlo mimo jiné k úvahám, jak Čína (opět) vytáhne nahoru ceny komodit. Tato teze se ale nepotvrdila. Náš dnešní graf se ale zaměřuje na hodně dlouhé období a jeho pointa je zřejmá – čínské hospodářství by nemělo svou velikostí předhonit to americké za deset, dvacet, ani třicet let. A soudě podle rozšiřující se mezery na konci křivek nikdy.

1
Zdroj: Twitter

Včera jsem v souvislosti s americkými akciemi a ekonomikou psal o tezi „opakování dvacátých let“. Pokud by k něčemu takovému došlo, na první pohled by nebyl důvod, aby nové technologie nepomáhaly i řadě dalších ekonomik světa, včetně té čínské. Pokud ovšem mají vnitřní prostředí nastaveno tak, že potenciál dovedou využít. U Číny se o tom kvůli jejímu vnitřnímu uspořádání dá ale pochyboval. Můžeme to pojmout i tak, že naráží na pomyslnou past středních příjmů, kterou se jiným zemím podařilo překročit jen pokud v nich došlo k hlubším institucionálním změnám. 

Posun k nové rovnováze čínského hospodářství je zatím, řekněme, vlažný, smíšený. Mezitím se kupí dluhy. CE tak zřejmě i s tímto na paměti vidí relativní výhled USA a Číny tak, že mezera mezi jejich produktem bude nejužší někdy v polovině třicátých let, pak se začne znovu rozšiřovat. Podle mne je přitom celkem jedno, zda načasování a průběh budou vypadat skutečně takto, či zda se čínské hospodářství místo toho dostane o něco před to americké. Celkově ale může vývoj v této zemi a její globální ekonomické roli připomínat to, co se dělo před několika desetiletími u Japonska. U něj se také zdálo, že poroste do nebe, ale nakonec se vše vydalo trochu jiným směrem (i když o pádu do pasti středních příjmů či institucionální podobnosti s Čínou tu zase hovořit nelze).

Graf je konstruován na základě tržních měnových kurzů. Pokud je namísto nich použita takzvaná parita kupní síly PPP, tak čínské hospodářství to americké již předběhlo. PPP by měla odrážet skutečné ceny zboží a služeb v obou zemích a při porovnávání produktů se dá hovořit jak ve prospěch použití PPP, tak ve prospěch tržních kurzů. Do určité míry je to vlastně diskuse o tom, proč tržní kurzy neodpovídají PPP. Když tedy například v jedné zemi stojí židle deset peněz a v druhé sto, proč není kurz 1 ku 10 (tj., proč se židle nepřeváží z jedné do druhé tak dlouho, až se kurzy, respektive cenové hladiny vyrovnají). 

Třeba ekonom Scott Sumner v jedné ze svých úvah ke kurzu japonského jenu k dolaru psal, že v dlouhém období stále věří v PPP. Protože to je čistá a logická teorie (viz ony židle). Jenže jsou tu faktory jdoucí od frikcí v mezinárodním obchodu a neobchodovaného zboží až po vývoj cenových hladin a s nimi souvisejících sazeb (úrokových diferenciálů). 

V případě Číny je pak ještě jako bonus přidáváno to, že její oficiální ekonomická data a míra státních zásahů v ekonomice posouvá vše ještě trochu jinam. Ve výsledku další důvod, proč neřešit detaily jako zda bude čínská ekonomika (podle oficiálních čísel) za pár desetiletí trochu menší, nebo větší, než ta americká. Stačí měkčí verze teze, podle které se nějaká velká rošáda na prvních místech ve světové ekonomice konat nebude. 


 

Čtěte více:

Bankovní regulace působí cyklicky a má i další nezamýšlené efekty, domnívá se analytik
24.05.2023 11:28
Mike Mayo působí jako bankovní analytik ve Wells Fargo Securities a na...
František Kronus: Trhy čím dál více ovlivňuje politika. Propadu na ČEZ využívám k navýšení pozic
23.05.2023 17:08
Současné trhy jsou čím dál více v područí politiky. Ke geopolitickým t...
Způsobí konflikt v Súdánu výpadky u léčiv, kosmetiky i potravin? Jde o vývoz arabské gumy
24.05.2023 13:17
Vývoz arabské gumy ze Súdánu se po vypuknutí konfliktu mezi znepřátele...
Svlékání z šatů potížisty Evropy. Řecké akcie za rok zpevnily o 40 procent
24.05.2023 14:18
Řecké akcie za poslední rok výrazně zpevnily a země se podle analytiků...

Váš názor
  •  
    25.05.2023 17:57

    Tak já teda přidám informace o BRICS. V současnosti je cca 25 čekatelů na vstup do BRICS. Bude se o podmínkách vstupu rozhodovat v srpnu v Johannesburgu. Mezi nimi jsou státy jako Mexiko, Argentina, Irán, Saúdská Arábie, Pákistán, Egypt, Turecko...Jinak státy BRICS se v současnosti podílí na jedné třetině světového HDP. Bude se tam také jednat o možnosti vytvoření společné měny.
    Orlus
  • Bez grafu ani ránu
    25.05.2023 14:30

    Parafráze výroku Winstona Churchilla: věřím jen grafům, které si sám zfalšuji. Hypotéza o tom, jak bude vypadat poměr ekonomiky Číny a USA za 10-15 let spadá do stejné kategorie jako předpovědi z let šedesátých, co bude v pětiletce páté.
    Ullsperger
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba