Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KPMG: Nejméně přitažlivý systém daní v EU má ČR, Rumunsko a Řecko

KPMG: Nejméně přitažlivý systém daní v EU má ČR, Rumunsko a Řecko

14.01.2008 12:39
Autor: ČTK

Praha 14. ledna (ČTK) - Nejméně přitažlivé daňové režimy pro podniky mají v Evropě Česká republika, Rumunsko a Řecko, naopak nejpřitažlivější jsou z daňového hlediska Kypr, Irsko a Švýcarsko. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy KPMG International, v němž loni v létě daňoví odborníci z evropských společností hodnotili přitažlivost domácích daňových režimů.
 
Poslední místa na žebříčku 28 zemí obsadily ČR, Rumunsko a Řecko především kvůli rozsáhlé a komplikované legislativě a příliš častým změnám. Například Slovensko se umístilo na osmém místě. Evropskými premianty se staly Kypr, Irsko a Švýcarsko, u kterých respondenti ocenili hlavně důslednost při interpretaci daňové legislativy, stabilitu a odolávání častým změnám v daňových zákonech a nízkou daňovou sazbu.
 
Průzkum ale také ukázal na to, že působení v zemi s nepříznivým daňovým režimem automaticky neznamená jen těžkosti v podnikání. Téměř 70 procent respondentů domnívajících se, že daňový režim jejich země není atraktivní, věřilo, že to staví jejich společnosti do konkurenční nevýhody v porovnání se zahraničními firmami. V zemích s přitažlivým režimem se však jen 43 procent respondentů domnívalo, že jim tato skutečnost poskytuje konkurenční výhodu.

Průzkum také zkoumal postoje respondentů ke konkrétním aspektům daňového režimu jako důslednost, stabilita, rozsah legislativy, daňová sazba a vztahy s finančními úřady. Mezi jednotlivými zeměmi se objevily velké rozdíly. Všichni respondenti z Kypru uvedli, že nízký rozsah daňové legislativy činí jejich zemi daňově přitažlivou. Relativně spokojení s rozsahem daňové legislativy byli i Malťané (82 procent) a Irové (80 procent). Naopak nejméně spokojení v této oblasti byli Nizozemci (devět procent) či Rumuni (0 procent). Češi se v této kategorii zařadili mezi evropský průměr (27 procent).

Vztahy s finančními úřady označili respondenti obecně za pozitivní. Země s nejvyšším skóre v této oblasti byly Irsko (100), Švýcarsko, Estonsko, Finsko, Dánsko, Slovinsko a Litva (90). Nejhoršího výsledku dosáhly Německo, Španělsko, Itálie, Řecko a také ČR, která s 27 procenty skončila hluboko pod evropským průměrem.

Ještě hůře ohodnotili čeští respondenti to, zda jsou výklady a interpretace daňových zákonů ze strany úřadů jasné a srozumitelné. Žádný z českých respondentů neoznačil tuto kategorii jako atraktivní při hodnocení daňového systému v ČR. Evropský průměr přitom činil 30 procent. Daňová reforma, která vstoupila v platnost 1. ledna 2008, by podle KPMG mohla přinést některá zjednodušení daňového systému a tím i posun v hodnocení Česka k lepšímu.

“Tyto výsledky ukazují, že společnostem v Evropě nejvíc vadí nejistota a složitost. Rozsah daňové legislativy je obrovský a její interpretace často nejasná. Jednoduchost představuje pro evropské finanční úřady skutečnou výzvu,“ uvedl partner KPMG ČR Jan Žůrek. Je však podle něj velmi povzbuzující vidět, že vztahy mezi finančními úřady a daňovými poplatníky jsou obecně dobré.

Průzkum uskutečnila společnost Lighthouse Research jménem KPMG International. Zahrnoval 403 telefonických dotazů do všech členských států EU a Švýcarska, které se uskutečnily během července a srpna 2007. Všichni respondenti se zabývají mezinárodními daňovými záležitostmi a pocházejí ze společností, které podnikají ve více jak jedné zemi EU.

Poměr mezi procentem respondentů, kteří se domnívali, že klíčové aspekty jejich domácích systémů jsou atraktivní, a procentem těch respondentů, kteří je pociťují jako nepřitažlivé, poskytl skóre čisté přitažlivosti pro každou zemi.

Po porovnání všech těchto výsledků vznikl tento žebříček přitažlivosti:


Země čistá přitažlivost v procentech
Kypr 90
Irsko 89
Švýcarsko 83
Malta 81
Estonsko 71
Finsko 66
Rakousko 63
Slovensko 61
Lucembursko 61
Nizozemsko 59
Švédsko 59
Bulharsko 51
Maďarsko 47
Španělsko 47
Belgie 46
Velká Británie 46
Dánsko 44
Francie 41
Slovinsko 39
Lotyšsko 37
Portugalsko 37
Německo 30
Litva 30
Polsko 29
Itálie 28
Česko 26
Rumunsko 21
Řecko 14


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m