Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: EK uložila Microsoftu rekordní pokutu 899 milionů eur

ČTK: EK uložila Microsoftu rekordní pokutu 899 milionů eur

27.02.2008 12:24
Autor: ČTK

Brusel 27. února (zpravodaj ČTK) - Evropská komise se dnes rozhodla uložit americkému softwarovému gigantu Microsoft rekordní pokutu 899 milionů eur (22,5 miliardy korun). Důvodem je, že firma dostatečně nezpřístupnila informace o svých produktech rivalům, respektive jim za přístup k těmto technickým informacím účtovala neodůvodněně vysoké licenční poplatky. Oznámila to eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.
 
Jde o největší pokutu, kterou kdy od EK dostala jedna firma, a současně o první případ, kdy EK přistoupila k takovéto penalizaci kvůli tomu, že daná firma nevyhověla jejímu předchozímu rozhodnutí.

EK totiž už v minulosti Microsoftu kvůli neférovému chování na trhu v souvislosti se zadržováním informací před konkurencí vyměřila dvě "tučné" pokuty. V roce 2004 mu dala pokutu 497 milionů eur (asi 12,5 miliardy korun) a nařídila mu, aby sjednal nápravu. V roce 2006 mu pak dala další pokutu ve výši 280,5 milionu eur (zhruba sedm miliard korun), kvůli tomu, že se nařízení nepodřídil.

Microsoft už ve čtvrtek oznámil, že zveřejní klíčové technologické informace o některých svých nejprodávanějších produktech. Zdůvodnil to tím, že chce právě posílit takzvanou interoperabilitu, tedy součinnost svého softwaru s programy konkurentů i zákazníků.


Váš názor
  • EU - všelék na tržní mechanismy
    27.02.2008 16:11

    Vážení, jsem toho názoru, že polemika jak vznikly zdrojový kód OS Windows a na-kolik Microsoft "opisoval" od Mac-a jsou úplně jedno, o tom spor EU vs Microsoft nebyl. Byl o něčem jiném, mnohem závažnějším - o tom, zda EU jako strážný policajt (resp. její komisaři) mají a případně na kolik mají zasahovat do trhu, regulovat, omezovat a "narovnávat" ho, když zlý Microsoft tady všechny drtí. I když si o Microsoftu nedělám iluze, jsem zcela přesvědčen, že tato pokuta jen ukazuje na zkostnatělost, zbyrokratizovanost a až ostudnou nestydatost EU, co si páni úředníci dovolí. Ti z vás, kteří jste četli něco od Jacka Welche (dříve CEO General Electric) budete vědět - stydím se v tomto případě, že jsem občanem EU. :-(
  • Nesouhlasím
    27.02.2008 13:12

    Nesouhlasím ... jediným důvodem je dlé mého názoru averze EK vůči Microsoftu. Pokud vyvinu dobrý produkt a budu mít větší podíl na trhu, tak dle této logiky budu muset "automaticky počítat" s tím, že mé knowhow poskytnu zdarma konkurenci??? ...
    Jirka
    • Re: Nesouhlasím
      27.02.2008 14:27

      Pokud budete mít monopol, budete ho zneužívat a snažit se ho rozšířit na další příbuzné trhy, pak bude jedině správné, když vás někdo klepne přes prsty. EK sice dělá jako každá vláda blbosti a i přístup k microsoftu je asi hodně zpolitizovaný, ale principielně s postihem souhlasím.
      Langoš
      •  
        27.02.2008 15:11

        Langoš, Langoš přes prsty bys potřeboval klepnout ty! Tys toho v životě asi moc neudělal, jen tiše záviděl těm lepším, úspěšnějším. Ono je nejlepší cizím brát že? Teď se na to podívej z druhé strany. Jak by se líbilo tobě, kdyby ty prachy vzali z tvého. Na něčem děláš roky a pak ti řekli ať se rozdělíš s ostatníma. Je to vlastně takové legalizované softwarové pirátství ve velkém. Apropó kolik programů si s koupil a máš na ně soft. licenci? Asi moc ne že Jouzo.......
        Václav
        •  
          27.02.2008 16:54

          Samozřejmě - když chybějí argumenty, tak napadni oponenta! Klidně do mě šijte, pane Václav, a pak si jdětě přečíst nějakou knížku o regulaci monopolů, abyste příště aspoň trochu tušil, o co tu jde. P.S. pokud jste akcionářem MS, pak Vaše rozhořčení naprosto chápu a je mi jasné, že jakákoli další argumentace nemá smysl :-)
          Langoš
        • Re:Nesouhlasím
          27.02.2008 15:50

          Jenom poznámka: Microsoft vyvinul grafický kabát pro OS Windows poté, co mu společnost Apple dala za poplatek nahlédnout do zdrojových kódů svého OS Mac. O tom, zda grafické rozhraní Windows vzniklo čistě z hlav Microsoftu lze polemizovat. Podle mého názoru, který není ojedinělý, stojí za úspěchem OS Windows ne kvalita a bezpečnost, ale kvalitní marketing.
          David
  •  
    27.02.2008 12:35

    Souhlasím......,,ale kdy se EK zaměří na mnohdy nesmýslné poplatky u bank, už jejich názvy jsou absurdní, nemluvím vůbec o cenách.A co tak tato poplatky sjednotit.Každá banka si je jnenuje jinak a o duplicitě, když chybí slovní zásoba při vymýšlení nových názvů ani nemluvě
    Novák
    • Nesouhlasim
      27.02.2008 13:09

      Nevim proc by mela jakakoliv firma davat informace svym rivalum - HAHA. Soucasne doufam, ze se EU zameri hned ted na Telefoniku, ktera okrada 80% uzivatelu ADSL naprosto nesmyslnym bundlem za pevnou. V mem pripade je to za tri roky nejakych 18 tisic, proti kterym se nemam jak branit, a rozhodne mi to vadi vic nez Explorer integrovany ve Windows nebo podobna hloupost.
      Me2d
Aktuální komentáře
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university