Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jim Rogers: Fed je jako

Jim Rogers: Fed je jako "utržený ze řetězu", snižováním sazeb nic neřeší

19.03.2008 18:28
Autor: 

Americké akcie, které včera zažily největší nárůst za posledních pět let, budou ve své rally v letošním roce pravděpodobně pokračovat, protože Fed „utržený ze řetězu“ snižuje úrokové sazby, aby zachránil investiční banky před krachem, uvedl investor Jim Rogers, šéf Roger Holdings a společně s Georgem Sorosem zakladatel Quantum Hedge Fund, v rozhovoru pro Bloomberg Television.

Podpora Fedu je důvodem velké akciové rally, snižování sazeb však problém nevyřeší, řekl Rogers. Centrální banka pomáhá investičním bankám, a přitom odkládá a prohlubuje medvědí trh a recesi, uvedl Rogers. „Co udělají, až půjdou trhy dolů o 30, 40 nebo 50 procent?“ řekl Rogers na adresu Fedu. „Nezbydou jim již žádné náboje. V takovém případě nebudou schopni problém řešit.“

Rogers uvedl, že nadále „shortuje“, tedy spekuluje na pokles Citigroup, Fannie Mae a investiční banky prostřednictvím ETF (exchange-traded fund). Nedávno ještě své sázky na medvědí trh navýšil.

Rogers zároveň označil taiwanské akcie jako atraktivní. Tamní akciový index Taiex letos poklesl o 3,8 % a podle agentury Bloomberg se tak umístil v řebříčku dvaceti největších světových trhů za Brazílií a Argentinou mezi ty nejvýkonnější.

Komodity jsou podle Rogerse zhruba v polovině své rally. Dolar, který za poslední rok oslabil k euru o 15 %, bude podle něj dále oslabovat. Fed by měl přestat snižovat sazby, aby toto oslabování ukončil. Úkolem Fedu je „udržovat zdravou měnu, ne podporovat Wall Street,“ uvedl Rogers.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    04.04.2008 14:53

    Také s tím souhlasím, FED jen recesi oddaluje za cenu jejího prohloubení v budoucnosti.
    Hynek
  •  
    19.03.2008 18:47

    ty tomu tak rozumíš
    Radek
    • v podstatě souhlas
      20.03.2008 14:33

      souhlasím, jen p. Rogers tak trochu přehání a plaší.... má půl pravdy.... pravdu v tom, že reakce FEDu působí přehnaně, a tím by mohla být nižší efektivita těchto kroků.... na druhou stranu, strašit 40%ním propadem ve fázi, kdy P/E trhu je pod 15 je truchu mimo mísu a dá se omluvit snad jen tím, že právě toto strašení dává p. Rogersovi více času v tichosti ty své slavné shorty pozavírat.... akcie jsou levné a to je fáze KUMULACE, ne splašeného výprodeje :-)
      bagus
      • Re: v podstatě souhlas
        21.03.2008 11:26

        Klidne to muze sletet i o tech 40. Nezapomen ze U P/E se muze v recesi dramaticky zmenit E. A pri kazde recesi ,maji firmy tendenci odepisovat stare kostlivce.
        Nero
  • FED
    19.03.2008 18:32

    Pánové z Fedu by si tohle měli přečíst! naprostý souhlas! Fed spíš zachraňuje své kamarádíčky na Wall street, takhle by se měnová politika dělat neměla!
    Dan
    • Re: FED-proč ne?
      19.03.2008 23:09

      slabý dolar zlevní jejich zboží při vývozu , jestli je to jejich cíl, tak to ,co se děje, pro ně přišlo jako na zavolanou. Krize - zásah FED - slabý USD - konkurenční ceny jejich vývozců - EURo zóna v prd... Nezapoměňte , že jsou v té jejich sev Am. téměř soběstační a jestli jim vyjde sázka na biopaliva a dokáží v dohledné době snižit spotřebu ropy a její využití ke zbytečnému spalování ve formě benzínu a nafty ....
      TBA
    • Re: FED
      19.03.2008 22:02

      Plně souhlasím s tímto názorem!FED má zajišťovat stabilní měnu a ne rozhýbávat nůžky v soukromé sféře.Dělá to jen stále větší vlny a konec nedůvěry investorů se tím jen prodlužuje.Trh si svou hladinu udělá dříve nebo později bez ohledu nato co si přeje FED a spol.!!! good luck and good night everybody
      benny
Aktuální komentáře
25.02.2026
14:02Přichází klíčový test pro celý AI trh. Co ukážou výsledky Nvidie?
13:01Peněžní trendy a inflace v následujících měsících a letech
11:16Výhled na výsledky Erste Group: Ve 4Q očekáváme skokový růst zisku o třetinu  
10:00Boj o Warner Bros. nekončí. Paramount přihodil dolar za akcii navíc, jednání budou pokračovat
9:36Stripe projevil zájem o PayPal poté, co jeho akcie vyklesaly
8:54Erste Bank zítra zveřejní výsledky, Trump přednesl projev o stavu unie a Anthropic čelí tlaku Pentagonu  
8:48Rozbřesk: Dystopická vize, nebo realita. Přijdou bíle límečky kvůli AI o práci?
6:05Trump tvrdí, že teď už to je "jeho ekonomika". Dokáže ji obhájit?  
24.02.2026
22:01Technologické tituly táhly růst akcií  
17:06Bitcoin směřuje k největšímu měsíčnímu propadu od roku 2022  
15:41Citrini Research: AI nahradí kancelářské pozice. To oslabí spotřebu i akciové indexy
14:07Novo Nordisk sníží v USA ceny léků Wegovy a Ozempic až o polovinu
14:06Meta podepsala miliardový kontrakt s AMD. Získá technologie, vliv i možnost stát se velkým akcionářem
12:24Vyhlídky pro německý export se dál zlepšují, panuje ale nejistota kolem cel
12:14Dimon: Část trhu znovu dělá „hlouposti“. Rizika připomínají období před finanční krizí
10:48ČNB schválila prospekt KARO Leather pro přestup na hlavní trh pražské burzy
10:01Nejhorší den za čtvrt století. Akcie IBM potopil nový nástroj Anthropicu
8:57KARO míří na Prime Market, černý AI scénář od Citrini Research otřásl trhy a PayPal centrem zájmu kupců  
8:50Rozbřesk: Úskalí nové hospodářské strategie. Staneme se zemí pro „budoucnost“?
6:04Krugman: Zrušení cel je dobrá zpráva, ale Trump pravděpodobně najde cesty, jak to dobré eliminovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Aena SME SA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Alcon AG (12/25 Q4)
API Group Corp (12/25 Q4, Bef-mkt)
Circle Internet Group Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
Diageo PLC (12/25 Q2, Bef-mkt)
E.ON SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
Fresenius SE & Co KGaA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Grenergy Renovables SA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Joby Aviation Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Laboratorios Farmaceuticos Rovi SA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Leonardo SpA (12/25 Q4)
Lineage Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
LivaNova PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
Lowe's Cos Inc (01/26 Q4, Bef-mkt)
Miami International Holdings Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Novonesis Novozymes B (12/25 Q4, Bef-mkt)
Odfjell Drilling Ltd (12/25 Q4, Bef-mkt)
Ormat Technologies Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Paramount Skydance Corp (12/25 Q4, Aft-mkt)
Pirelli & C SpA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Recursion Pharmaceuticals Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
Revolution Medicines Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Salesforce Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Sandoz Group AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Synopsys Inc (01/26 Q1, Aft-mkt)
Topicus.com Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Trade Desk Inc/The (12/25 Q4, Aft-mkt)
VICI Properties Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Zoom Communications Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
7:00SEB SA (12/25 Q4)
7:30Ageas SA/NV (09/25 Q3)
8:00Lion Finance Group PLC (12/25 Q4)
22:20NVIDIA Corp (01/26 Q4)