Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: ČR vyhrála arbitráž s ocelářskou skupinou ArcelorMittal

Kalousek: ČR vyhrála arbitráž s ocelářskou skupinou ArcelorMittal

26.03.2008 14:32
Autor: ČTK

Česká republika vyhrála arbitráž s ocelářskou skupinou ArcelorMittal, která se vedla u tribunálu v Paříži. ArcelorMittal požadoval po ČR zaplacení 5,79 miliardy korun. Po jednání vlády to dnes uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

"Veškeré nároky arbitráž zamítla a České republice bude uhrazena plná výše nákladů za právní zastoupení, což je půl milionu euro," uvedl ministr. Podle něj tak je spor o balík 14 procent akcií zprivatizované Nové Huti definitivně uzavřen a ČR tak nehrozí, že zaplatí až 11,6 miliardy korun.

O stejnou částku jako ArcelorMittal se totiž u arbitráže soudila kvůli akciím také společnost Petrcíle, která v lednu rovněž neuspěla. Zároveň ovšem tehdy byla ČR uložena povinnost odprodat akcie společnosti Petrcíle za 850 milionů korun. "Kdyby tato povinnost nebyla, byli by jsme smluvně zavázáni prodat Arceloru za 57 milionů korun. To jsme nemohli a Mittal nebyl ve své žalobě úspěšný," upozornil dnes Kalousek.

Společnost Petrcíle měla podle původních smluv dostat asi 14procentní podíl ve zprivatizované Nové Huti, nyní ArcelorMittalu Ostrava. Stát ale později smlouvy vypověděl, což firma řešila arbitráží. Suma, o kterou šlo, se od té doby vyšplhala na několikanásobek původně požadovaných asi dvou miliard. Celý případ se vleče od poloviny 90. let, kdy se stát snažil Novou Huť privatizovat.

ArcelorMittal, současný vlastník Nové Huti, se rozhodla stát zažalovat za zadržované zbývající akcie, které dostala při privatizaci přislíbeny. Dlouhé průtahy kolem akcií se Mittalu přestaly líbit, a tak se společnost před dvěma lety obrátila na pařížský rozhodčí soud.

Paralelní žaloba ArcelorMittal vůči ČR na základě dohody o podpoře a ochraně investic s Nizozemím (londýnská arbitráž) je podle ministerstva financí stále od listopadu přerušena. "Jednání o kompromisním řešení pokračují, nicméně pozice ČR se dnešním verdiktem posílila," uvedl úřad.

Podle dřívějších informací 14 procent akcií údajně nakonec skončí v rukou společnosti PPF Investments, která patří do skupiny firem podnikatele Petra Kellnera. PPF Investments údajně od Petrcíle koupila opci na nákup těchto akcií.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2025
22:01Americké trhy na historických maximech i přes shutdown  
17:02Americká ekonomika ne tak daleko potenciálu, ale bez investic blízko recesi
16:31Wall Street dál roste, ale Evropa jí dnes utíká  
16:20Odbyt Tesly výrazně překonal odhady, Evropa zůstává slabým místem
15:01Po silném září přichází nové sázky. JPMorgan favorizuje tyto čtyři akcie
14:39Buffet si zapsal největší úlovek od roku 2022, za petrochemický byznys Occidentalu zaplatí 10 miliard
13:23Křetínský už nesní o ocelářském spojení s Thyssenkruppem. Svůj podíl prodá
13:22SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
12:00VOLBY 2025: Jak se jednotlivé strany a hnutí staví k daním, euru či ČEZ?
11:49EPH Financing CZ, a.s.: Pololetní zpráva za první pololetí roku 2025
11:34Microsoft mění strukturu: Nadella se soustředí na technologie, Althoff povede byznys
11:12Wall Street na nových maximech, Evropa následuje  
10:26OpenAI překonává SpaceX jako nejhodnotnější startup světa
9:55Stažení z politiky se vyplácí, Musk jako první překonal hranici půl bilionu dolarů
9:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu
8:54Rozbřesk: Vyšší inflace v eurozóně není pro ECB hrozbou
8:46ANO raději preferuje koalici s Motoristy, Colt CZ mění vedení a OpenAI nejhodnotnějším startupem světa  
6:06Moody's: 10 % domácností generuje v USA více než polovinu spotřeby, firmy nepřijímají nové zaměstnance
0:00TEST - embedy volby
01.10.2025
22:02Akcie rostly díky technologiím a zdravotnictví, dluhopisy posílily po slabých datech z trhu práce  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst