Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: USA představily nový plán stabilizace finančního sektoru

ČTK: USA představily nový plán stabilizace finančního sektoru

10.02.2009 17:37
Autor: ČTK

Článek byl doplněn:

Washington (ČTK) - Americká vláda využije zbylých 350 miliard dolarů (7,7 bilionu Kč) určených ke stabilizaci finančního sektoru tak, aby s jejich pomocí mobilizovala více než bilion dolarů z veřejných a soukromých zdrojů. Tyto peníze by měly obnovit fungování úvěrového trhu ochromeného nejhlubší poválečnou finanční krizí, prohlásil dnes americký ministr financí Timothy Geithner.
 
V Geithnerově plánu je však podle analytiků stále řada nejasností a slabých míst. Pro finanční trhy tak bylo ministrovo vystoupení spíše zklamáním. Akcie na newyorské burze po zveřejnění plánu zrychlily pokles a Dow Jonesův index ztrácel přes tři procenta. Také kurz dolaru v reakci na plán oslabil vůči euru i jenu.

Klíčovou částí pozměněného programu, přejmenovaného na Plán finanční stability, bude založení určité formy "špatné banky" v podobě investičního fondu na bázi partnerství veřejného a soukromého sektoru. Fond dostane od vlády 100 miliard dolarů a bude vykupovat od finančních společností problematická "toxická" aktiva, která ochromují jejich bilance a znemožňují jim poskytovat nové úvěry.

"Nyní jsou poškozeny klíčové části našeho finančního systému. Místo, aby urychloval oživení, pracuje finanční systém proti němu, a to je nebezpečná dynamika, kterou musíme změnit," řekl Geithner.

Projekt "špatné banky" se bude opírat o partnerství se soukromým sektorem, takže objem peněz k vykupování špatných aktiv by měl být ve skutečnosti mnohem vyšší. Vláda počítá s tím, že bilance bank se s pomocí plánu podaří očistit od špatných aktiv v sumě až 500 miliard dolarů. Podle analytiků je však zamoření finančního sektoru rizikovými hypotečními a různě strukturovanými dluhopisy stále mnohem vyšší.

Analytici jsou z navrženého řešení zatím poněkud na rozpacích. "Přišli s něčím úplně novým. Nejsem si jistý, jak bude tento projekt veřejného a soukromého partnerství fungovat, mám o tom pochyby," řekl hlavní ekonom newyorské firmy Fact and Opinion Economics Robert Brusca. Podle něj jde v podstatě o návrat k původní myšlence předešlé vlády založit fond k vykupování špatných aktiv z finančního sektoru, plánu, který byl později nahrazen rekapitalizací bank.

"Detaily jsou velmi vágní. Ani za takovou dobu nepřišli s něčím dostatečně konkrétním," stěžoval si Carl Lantz z newyorské pobočky Credit Suisse. "Investoři chtějí jasnost, jednoduchost a rozhodnost. Tento plán vypadá spletitě, zmateně a nejasně," prohlásil prezident firmy Seacliff Capital James Ellman.

Naopak hlavní ekonom Patria Finance David Marek míní, že by toto řešení mělo pomoci, protože "toxická" aktiva způsobují ztráty bank a prohlubují jejich neochotu půjčovat peníze. "Toto opatření by mělo rozhýbat zamrzlé úvěrování a zmírnit a zkrátit tak recesi americké ekonomiky," řekl ČTK.

Kromě pomoci bank a finančním společnostem se plán zaměřuje na opětné rozpohybování půjček pro spotřebitele a firmy. Na podporu těchto úvěrů poskytne vláda z peněz schválených na podzim Kongresem dalších 100 miliard dolarů. Tyto peníze rozšíří již platný program centrální banky (Fed) a měly by zajistit úvěry v celkové sumě kolem bilionu dolarů.

Plán navazuje na program finanční stabilizace za 700 miliard dolarů, z nichž již polovinu převážně k rekapitalizaci bank využila bývalá vláda George Bushe. Nové Obamově administrativě se však nelíbil způsob využití těchto peněz, zejména nedostatečný dohled nad chováním bank a odměnami jejich manažerů. Obama minulý týden nařídil drakonické limity na odměny nejvyšším šéfům firem, které využívají mimořádnou federální pomoc.

Na další kapitálové injekce bankám je ze zbylých 350 miliard dolarů určeno 100 miliard. Zbylých 50 miliard dolarů Geithner použije k podpoře vlastníků domů, jimž hrozí propadnutí hypotéky a zabavení nemovitosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.