Zejména silný rozmach instalované kapacity fotovoltaických zdrojů v ČR a následné vládní kroky zamezující nárůstu cen elektřiny pro koncové odběratele z řad domácností i firem v ČR dostaly do popředí zájmu i Energetický regulační úřad a jeho roli v oblasti regulace elektroenergetiky a podpory obnovitelných zdrojů energií. Podle jeho odhadů do konce roku 2010 naroste instalovaný výkon solárních elektráren v ČR na nejméně 1600 MW. Vláda kvůli očekávání výrazného prodražení elektřiny (ze strany distributorů, a ERÚ) v příštím roce skrze příspěvky na obnovitelné zdroje přistoupila k setu opatření, z nichž nejvýraznější jsou 26% srážková daň na solární elektrárny nad 30 kW vybudované v letech 2009 a 2010, 32% darovací daň na emisní povolenky let 2011 a 2012 a zvýšení poplatku za vynětí půdy pro fotovoltaické instalace. Podle oponentů v čele s fotovoltaickou asociací se zapomíná na roli klesajících cen silové elektřiny a ani s připojenou kapacitou to nemá být „tak horké“.
Podle posledních dat ERÚ v ČR funguje přes 11.300 solárních zdrojů. V listopadu úřad zveřejnil rozhodnutí o výkupních cenách elektřiny z obnovitelných zdrojů dodané do sítě pro příští rok. U fotovoltaiky došlo k mírnému nárůstu v řádu procent u instalací z roku 2010, avšak podpora pro zdroje instalované v roce 2011, s novou kategorií nad 100 kW výkonu, klesne o 43 až 51,5 procenta. V rámci připravované novely zákona o OZE dojde k omezení podpory pouze na instalace na střechách a stěnách budov, nikoli na půdním fondu. OZE nejsou ale jen fotovoltaika. Šéf ERÚ Fiřt již dříve upozornil na možný vznik bubliny na biomase, kde hrozí také vymknutí kontrole s tím, jak se víc a víc přesouváme od biomasy získávané z odpadu k biomase pěstované. Také zde má novela zákona o OZE zajistit, aby biomasa v budoucnu nepřinesla ČR stejné problémy, jako fotovoltaika. Za problematický označil Fiřt také vývoj v teplárenství, kde řada firem využila přechodného zlevnění plynu, avšak jednak dochází k nevratnému borcení centrálního zásobování a některé nové drobné zdroje budou mít problémy s plněním ekologických limitů. Jinou kapitolou je dále například etika prodejců při snaze o změnu dodavatele elektřiny.
Jaká je budoucnost podpory obnovitelných zdrojů v ČR? Jak se aktuálně naplňují odhady ERÚ o instalovaném výkonu solárních zdrojů? Jaké kalkulace vedly k představeným výkupním cenám pro rok 2011? Jaké trendy a potenciální další obavy skrývá vývoj v dalších segmentech OZE? Na vše kolem energetického trhu v ČR, jeho regulace v oblasti elektřiny, plynu i teplárenství i na vše další, co Vás zajímá v oblasti tuzemské energetiky, se ptejte ve středu 24. listopadu od 14 hodin v online rozhovoru na Patria.cz místopředsedy ERÚ a šéfa sekce regulace, pana Blahoslava Němečka. Otázky budete moci pokládat, jako tradičně, již od 9. hodiny ranní!

Ing. Blahoslav Němeček vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT se zaměřením na ekonomiku a řízení energetiky a následná postgraduální studia ve stejném oboru. Po předchozím působení ve společnosti Gresham & Clark v oboru poradenství pro strojírenský průmysl a v roli ministerského rady odboru regulace a finančních analýz Ministerstva průmyslu a obchodu ČR přišel v roce 2001 do Energetického a regulačního úřadu, kde nyní zastává roli jeho místopředsedy a ředitele sekce regulace. V oboru energetiky zastupuje ČR v Board of Regulators agentury Agency for the Cooperation of Energy Regulators, ČR a ERÚ v Energy Regulator’s Group for Elektricity and Gas a v The Council of European Energy Regulators. Sekce regulace ERÚ připravuje cenová rozhodnutí úřadu pro odvětví elektroenergetiky, plynárenství a teplárenství. Dále mimo jiné připravuje prováděcí vyhlášky k energetickému zákonu a zákonu na podporu využívání obnovitelných zdrojů, stanovuje pravidla pro organizování trhu s elektřinou a plynem a zabývá se analýzou fungování těchto trhů, stanovuje požadovanou kvalitu dodávek a služeb v elektroenergetice a plynárenství.