Právě jste vstoupili do online rozhovoru s Janem Mühlfeitem, viceprezidentem Microsoftu pro strategii v regionu Evropa, Střední Východ a Afrika. Pan Mühlfeit začne odpovídat na otázky čtenářů v 11:00 hodin a rozhovor skončí v 12:30. Otázky můžete klást kliknutím na zelené tlačítko a vyplněním formuláře.
Kdy nahradí počítače lidský potenciál? Jak se dostat do vedení Microsoftu a jak se stát nejlepším manažerem? Zneužívá Microsoft svého dominantního postavení na trhu? Kdy bude na trh uveden koncepčně nový operační systém, který nahradí Windows? Zeptejte se toho nejpovolanějšího!
Stal se „Nejlepším manažerem České republiky“ a ve světě nejvýše postaveným Čechem v korporátní oblasti. Je ve vrcholovém vedení společnosti Microsoft a spolupracuje s Billem Gatesem. Na pozici viceprezidenta pro strategii v regionu Evropa, Střední Východ a Afrika je zodpovědný za klíčové iniciativy s dopadem na celý region, zejména za budování a další prohlubování vztahů s představiteli veřejné správy a velkých firemních zákazníků. Pan Jan Mühlfeit.
 |
Upozornění:
* Redakce Patria Online si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem. Otázky mohou být redakčně kráceny.
* Při psaní otázek se prosím podívejte na již položené, vyvarujte se posílání stejných dotazů.
* Z technických důvodů mohou být vaše dotazy zobrazeny se zpožděním. Děkujeme za pochopení.
* Otázky a odpovědi jsou řazeny chronologicky v textu tohoto článku. Všechny položené otázky se rovněž zobrazí pod článkem v diskusi.
* Pan Mühlfeit bude odpovídat na otázky v pořadí v jakém přišly, redakce Patria Online si však vyhrazuje právo výjimečně provádět selekci otázek.
 |
OTÁZKA (Martin Kovar, 11:22) Microsoft ročně investuje spoustu prostředků do sociálních programů, charit atd. To mi úplně neladí s anglosaským přístupem řízení firem. Microsoft se tak jeví jako sice výnosná, ale dost i nemístně štědrá společnost. Proč tyto prostředky nevyplácíte raději dividendou ? Co přesně pro Vás jako manažera znamená "social responsibility" a co myslíte, že to znamená pro vaše akcionáře ?
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 12:31) Myslím, že v 21. století je pro úspěšnou společnost činnost v oblasti "corporate social responsibility" zcela nezbytná. Je pro nás důležité pomáhat potřebným, zcela upřímně je to důležité také pro naše zaměstnance, jako motivační prvek. Respektujeme hodnoty našich zákazníků a partnerů, vážíme si ale velice také těch svých, a proto se je snažíme i žit.
Jinak Vám všem moc děkuji za všechny položené dotazy a společnosti Patria za zprostředkování tohoto online rozhovoru. Přeji Vám všem zdar a sílu a těším se opět nekdy na online shledanou. :-)
Váš
Jan Mühlfeit
OTÁZKA (CSSD man, 11:18) Pane Mühlfeite, co Vy a česká politika ? Máte podobné ambice ?
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 12:25) Řídím se heslem "nikdy neříkej nikdy", ale domnívám se, že mohu České republice prospět lépe tam, kde jsem.
OTÁZKA (Student OSRA, 11:17) Co ještě nutí Billa Gatese chodit do práce ? A co je Vaším motivem ?
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 12:20) Zcela jistě díky informačním technologiím možnost kladným způsobem ovlivňovat životy ostatních lidí. Mým osobním velkým snem je pozvednout Afriku a to tak, aby za 20 let byla třeba na úrovni Indie. Afrika a její potenciál ostatně osobně fascinují i Billa Gatese, který jako možná víte prostřednictvím své Nadace Billa a Melindy Gatesových investuje miliardy dolarů do výzkumu vakcíny pro viru HIV a rozvoji školství tohoto dnes stále ještě problematického kontinentu.
OTÁZKA (Marton Olah, 11:15) Co soudíte o podnikatelském klima v ČR ? Založil byste zde svůj business i s výhledem komančovsko / socanske vlády ? Naopak, která země vychodní Evropy se Vám jeví jako nejvstřícnější k businessu?
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 12:15) Myslím, že podnikatelské klima v ČR se postupně zlepšuje, ale ve srovnání se zbytkem Evropské unie vidím ještě docela dlouhou cestu, kterou bude potřeba urazit. Například v Portugalsku, se kterým, jak určite víte, je ČR vzhledem k podobné velikosti často srovnávána, je například možné založit malou firmu a absolvovat veškerý s tím spojený administrativní proces za méně než 2 hodiny (ano, to není překlep, skutečně za méně než 120 minut) a to je zcela jistě něco, o čem se nám v ČR může zatím jen zdát. V regionu východní Evropy bych řekl, že nejvstřícnější jsou Slovensko a Estonsko.
OTÁZKA (Viktor Kasan, 11:15) Dobrý den. Téměř každý článek o Vás provází na síti poznámky o Vaší práci pro StB. Když jsem se snažil zjistit víc, našel jsem, že jste krátce pracoval v x-té správě MV v divizi počítačových systémů (zhruba - píšu popaměti). Proč jste jevil zájem o práci v takovéto instituci, měl jste přístup k citlivým informacím, jaký na Vás tato práce dělala dojem? Litujete svého dřívějšího angažmá? Děkuji.
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 12:08) Na Federálním ministerstvu vnitra jsem skutečně pracoval a to v letech 1987-1991, jak jsem ostatně vždy uváděl ve svém životopise i v několika rozhovorech. Věnoval jsem se práci ve vědecko-technické a později ekonomické sekci a ačkoliv jsem byl jako bezúhonný doporučen k další službě a dokonce v roce 1991 za ministra Langoše za svojí práci povýšen, z FMV jsem se nakonec rozhodl na vlastní žádost odejít a to na základě nabídek ze soukromé sféry.
OTÁZKA (Petr K., 11:13) Dobrý den pane Mühlfeit, v současnosti zastáváte pozici viceprezidenta Microsoftu pro Evropu, Střední východ a Afriku. Podle tuzemských i mezinárodních měřítek jste dosáhl mimořádného a pozoruhodného úspěchu ve svém povolání. 1. Jaké jsou nejdůležitější (klíčové) osobní vlastnosti podporující Váš úspěch? 2. Co se Vám na Vaší práci líbí a co se Vám nelibí?
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 12:01) Myslím, že k úspěchu mi nejvíc pomohla schopnost vytvářet strategie a vést lidi v kombinaci s tím, co v obchodu a marketingu potřebuje snad opravdu každý - tedy znát dobře svůj trh a business. Na mojí práci se mi nejvíc líbí možnost dokázat a přispět k tomu, že informační technologie mají opravdu pozitivní dopad na kvalitu lidského života, vzdělávání, služby státu občanům atd. Co se mi tak úplně nelíbí, ale je pochopitelně nutnou daní za to, když chcete země tak rozsáhlého regionu dobře poznat, je podíl času, který trávím na cestách a s tím vyplývající fakt, že více než 60% hlavních jídel v roce mi servíruje společnost Lufthansa. Není to sice tak špatné, ale jako od maminky to opravdu není. :-)
OTÁZKA (ČEZ investor, 11:11) Proč investujete do akcií Microsoft, které vůbec nevydělávají a ne do akcií ČEZ ?
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 11:51) Již jsem odpovídal, na akciových trzích přímo neobchoduji.
OTÁZKA (Ha.Peklo, 11:09) Dobrý den, žijete v Mnichově, a proto se chci zeptat co soudíte o úprku německých veřejných institucí k Linux. Koho Vy osobně vnímáte jako reálnou hrozbu Microsoftu?
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 11:49) Nevím přesně, co myslíte úprkem - naše vztahy s institucemi veřejné správy v Německu jsou velmi dobré a to jak na federální, státní, tak i lokální úrovni. Plně samozřejmě respektujeme právo našich zákazníků na princip neutrality při výběru svých dodavatelů, nicméně, když spočítate dohromady celou cenu řešení včetně softwaru, školení a služeb (tzv. Total Cost of Ownership), domnívám se, že naše řešení jsou vysoce konkurenceshopná. Když přemýšlím o konkurenci, určitě se ale neomezuji jen na Linux, výzvy před nás staví i firmy jako Oracle, IBM a další.
OTÁZKA (Tomáš Znojil, 11:07) Dobrý den pane Mühlfeite, co byste radil mladým, řekněme 30letým "nadějným zaměstnancům", aby dělali nebo nedělali pro svůj správný rozvoj? Které manažerské dovednosti považujete za nejdůležitější? Děkuji za odpověď a přeji Vám hodně pracovního i osobního zdaru.
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 11:42) Děkuji. Myslím, že nejdůležitejší je soustředit se na rozvoj svých silných stránek. Hodně lidí se dnes věnuje tomu, v čem nejsou nejlepší, jako by se chtěli "doučit" to či ono. Já osobně věřím, že opravdu úspěšný můžete být pouze v tom, pro co už talent máte a zároveň Vás danou schopnost bude bavit dále rozvíjet. Co se týče manažerských dovedností, určitě nejdůležitejší je schopnost formulat vizi, motivovat svůj tým, naslouchat a do detailu rozumět svému businessu.
OTÁZKA (Karel Novák, 11:07) Jaká česká softwarová firma má podle Vás budoucnost ? V jaké softwarové oblasti očekáváte největší boom v následujících letech ?
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 11:36) Mám vysoké mínění o řadě českých softwarových firem a myslím, že mnohé z nich mají potenciál uspět nejen na středoevropském či evropském trhu, ale i na trhu globálním. Softwarovou oblastí, která už svůj boom prožívá, ale "to nejlepší" ji ještě čeká jsou v mých očích bezesporu web services, kde vidím obrovský potenciál.
OTÁZKA (Colina, 11:04) Dobrý den, je již veřejně známo, že se vracíte zpět do ČR? Jaká bude přesně Vaše pozice a jaký vliv bude mít vaše funkce na činnosti Microsoft ČR? Budete ovlivňovat rozhodnutí nového šéfa české pobočky ? Děkuji.
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 11:31) Do Prahy se skutečně na podzim tohoto roku i s rodinou přestěhuji. Budu vykonávat funkci viceprezidenta pro strategii v regionu Evropa, Střední Východ a Afrika. Co se týče české pobočky Microsoftu a jejího nového generálního ředitele, tak na jejich každodenní aktivity či rozhodování se přímo podílet nebudu.
OTÁZKA (Petr Mihuna, 11:02) Přeji pěkný den. Rád bych se zeptal, jestli obchodujete na akciových trzích a jakým směrem si myslíte, že se bude ubírat akcie Microsoftu.
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 11:27) Na akciových trzích přímo neobchoduji a co se týče konkrétně našich akcií, nepřísluší mi jejich vývoj do budoucna komentovat.
OTÁZKA (Petr Kováč, 11:02) Vážený pane viceprezidente, chtěl bych se Vás zeptat - Jakou technologii považujete za "IN" ? a doplnil bych jednu drobnou podotázku - Co říkáte na znovuzrození společnosti Apple s jejím Ipodem (ale ne jen s ním)? Díky za odpovědi a hezký den.
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 11:20) Mobilní technologie jsou určitě tím, co zaznamenalo a ještě zaznamená největší průlom. Není to však jen Apple a iPod, ale celková integrace hlasu, fotek, videa a to vše v mobilních scénářích. Microsoft sám jinak samozřejmě pokračuje v podpoře a vývoji některých aplikací pro platformu Apple a na tom samozřejmě nehodláme nic měnit.
OTÁZKA (Petr Oliva, 11:01) Pěkný den, jak se při svém bezesporu náročném zaměstnání udržujete v psychické a fyzické kondici? Petr Oliva
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 11:13) Máte pravdu, že více než 100 letů, které každý rok absolvuji po regionu jsou v kombinaci s každodenním stresem celkem vyčerpávající. Proto se hodně věnuji sportu, každé ráno běhám, v létě jezdím na kole a kolečkových bruslích a v poslední době jsem si oblíbil "nordic walking". Baterky jinak nejraději dobíjím u moře a ze sluníčka.
OTÁZKA (investor, 10:59) Chtěl bych se zeptat, zda sám investujete, v případě že ano, tak do jakých instrumentů a zda vlastníte akcie Microsoftu.
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 11:08) Investuji hlavně do své dcery a manželky. :-) Domnívám se, vzhledem k tomu, že jsem tyto trhy měl delší dobu na starosti, že právě teď je správná doba investovat do tzv. "emerging markets". Zaměstnanecné akcie Microsoftu v omezené míře pochopitelně vlastním.
OTÁZKA (Zdeněk K., 10:53) Dobrý den. Jak si vysvětlujete rozdílný přístup "antimonopolních" úřadů v Evropě a USA ohledně obsahu Windows XP (IE, media player)? Která komponenta Windows je nyní na řadě? děkuji
ODPOVĚĎ (Jan Mühlfeit, 10:59) Věřím, že nejlepším soudcem je nakonec trh a v případě tzv. Windows XP N (bez Windows Media Playeru), jejichž uvedení po nás vyžádala Evropská komise, jsme zaznamenali opravdu minimální zájem. Anti-monopolní úřady mají samozřejmě svou roli a právo v těchto otázkách intervenovat, nicméně nechme spotřebitele, ať nakonec rozhodnou.
Životopis a další informace o Janu Mühlfeitovi
(zdroj: www.microsoft.com)
Dřívější online rozhovory na www.patria.cz:
Online rozhovor s Michalem Horáčkem z 5. dubna
Online rozhovor s šéfem RPG Industries Tomášem Šabatkou z 23. března
Online rozhovor s finančním ředitelem Českého Telecomu Jurajem Šedivým z 14. března
Online rozhovor s Petrem Koblicem na www.patria.cz z 1. března 2006
Online rozhovor se Zdeňkem Tůmou na www.patria.cz z 15. února 2006