ČSSD se poprvé od voleb dostala před ODS. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který tak potvrdil pondělní výsledky STEM. Pokud by se nyní konaly volby, získala by největší opoziční strana podle CVVM 33 % hlasů, zatímco vládní ODS 31 %. Do Sněmovny by se dále dostala KSČM se 14,5 %, Strana zelených s 10 % a KDU-ČSL s 9 %.
I. ÚČAST VE VOLBÁCH
Na otázku „Představte si, že by příští týden byly volby do Poslanecké sněmovny. Šel byste volit?“ odpovědělo kladně 59 % dotázaných s volebním právem („rozhodně ano“ 27 % a „spíše ano“ 32 %), 33 % záporně („spíše ne“ 16 %, „rozhodně ne“ 17 %) a 8 % nevědělo. Ze získaných dat vyplývá, že deklarovaná volební účast je v současné době o poznání nižší než reálná účast v parlamentních volbách v červnu loňského roku (64, 5 %).
II. AKTUÁLNÍ STRANICKÉ PREFERENCE
Všem dotázaným s volebním právem, kteří účast ve volbách nevyloučili (tj. kromě těch, kteří odpověděli, že se voleb „rozhodně“ nezúčastní), byla položena otevřená otázka (bez použití seznamu politických stran) mapující, kterou stranu by dotázaní volili za předpokladu, že by se příští týden konaly volby do Poslanecké sněmovny. Strukturu získaných odpovědí přináší přehled v grafu 1.

Stranické preference představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti a nelze je zaměňovat s předpovědí reálného volebního chování, resp. volební prognózou. Při interpretaci stranických preferencí je nutno brát zřetel na to, že do souboru je zahrnuta i přibližně čtvrtina populace, která k žádné straně neinklinuje, případně není ochotna zúčastnit se voleb (viz graf 1).
III. VOLEBNÍ MODEL
Volební model vychází z aktuálních stranických preferencí a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách (viz graf 2). Nezahrnuje tedy respondenty, kteří se voleb nechtějí zúčastnit, a také ty, kteří nejsou rozhodnuti, kterou stranu by volili (N=737).

IV. VOLEBNÍ MODEL – srovnání povolebních šetření (v %)

(Zdroj: Tisková zpráva CVVM)