těžko věřit tomu, že měna 300 milonové rozvinuté ekonomiky by mohla kolabovat tak, jak se to dnes děje u dolaru. nemyslím, že byl dolar nadhodnocen při kursu 1.2 ani 1.1. Proc je dnes 1.5? Do jisté míry jde o panický výprodej US aktiv spojený s nedůvěrou v americké finanční instituce (lhali jednou když nám prodali ty 'bezvadné' dluhopisy - budou lhát znovu...) a do jisté míry o technickou záležitost spojenou s americkou ekonomikou.
Současný stav americké ekonomiky se dá označit jako nerovnováha vedoucí k selfdestrukci. Zrušení obchodních bariér s Asijskými zeměmi a orientace US firem na omezení nákladů vyvolaly systematickou eliminaci výrobních kapacit za posledních 20 let a způsobily, ze je populace v US závislá na importu věcí denní potřeby. Současně s tím, jak americké firmy mají zásadu Think Global Act Local, se výrobní základny i toho, co by se dalo vyvážet z US, přesunulo do jiných zemí, takže dolarové inflow je omezeno snad jen na dividendy. I takový Boeing vyrábí křídla v Japonsku, sedačky v Číně atd. Takže ze 100mil letadla je 80mil 'ponecháno' v zahraničí, takže přínos pro platební bilanci je relativně malý. Kartáčky na zuby, které Johnson and Johnson vyrobí v česku a prodá v Německu se též neprojeví v US obchodní bilanci - spíše negativně, pokud je dovezou do USA. Atd atd.
Dnes drží americké karty v rukou Čína - ani nemusí diverzifikovat stávající dolarové rezervy, stačí, pokud nebude nakupovat nové, resp. pokud za nové utržené dolary bude nakupovat místo amerických dluhopisů třeba ropu. A to se asi dnes děje.
brokoli

Něco tady stále nehraje. Dolar padá, resp. je padlý už několik let. Jak je ale možné že se v tak flexibilní, konkurenceschopné, liberální (ostatní superlativy si doplňte sami dle své chuti) udržuje stále taková nerovnováha? Proč se produkční kapacity nestěhují zpět do USA? Naopak, dá se vysledovat, že ven odcházejí i výrobní kapacity nehnotné povahy (software, vývoj). Podle kursu dolaru by už produkce USA měla být tak konkurenceschopná že by měla válcovat svět. Zdá se, že se tak neděje a vypadá že se ani ještě dlouho dít nebude. Že by nakonec ta proklamovaná flexibilita ekonomiky nebyla tak flexibilní? A nebo se jedná mnohem hlubší a závažnější chybu? Chybu systému?
THR

... ale setrvacnost. Pamatuji si vyroky jednoho ze sefu nejmenovane US automobilky v r. 2003 kdyz dolar poprve vyrazne oslaboval - na otázku jestli plánují rozšíření výroby v US odpověděl sebevědomě protiotázkou "myslíte, že bude americký dělník stejně levný za 5 let? Já ne". Chci říci, že překlopit myšlení trvá déle. Ekonomika je na to ale připravená - američani udělají vše a jakoukoliv práci "to make a buck". A že zahraniční automobilky včetně BMW, Toyota a Merc rozšiřují v USA výrobu je známá věc.
brokoli

bych zrovna nebral jako příklad. Hlavním motivem rozšiřování výroby výše zmíněných automobilek nejsou náklady, ale snaha být co nejblíže cílovému trhu. Přece jenom přepravní náklady u automobilu jsou relativně významné. Až se do USA začne vracet výroba polovodičů (nebo jiných přepravně nicotných produktů), tak uvěřím v renesanci am. ekonomiky.
THR

US dnes produkují na export hlavně high tech, jinak většina US produkce stejně končí doma, tož to je dolar jak dolar. Bylo zatím jejich štěstím a motorem jejich ekonomiky že poptávka a spotřeba je tažena domácím trhem. Právě proto je průser, že spousta lidí si kupovala něco na co neměli. Nebudou to asi jen baráky, možná, že časem se to dotkne i aut a jinejch dražších věcí, který si na úvěr kupuje každej magor, aniž na to má.... ale tohle nás může potkat časem taky
pan Nedůvěřivý
